luni, 30 aprilie 2012

Ieşeanul Ciprian Cernescu, locul 5 cu România la turneul de rugby în 7 din Franţa

* România a reuşit să se claseze pe prima poziţie în grupa D la turneul de la Nancy, iar apoi a câştigat finala pentru locurile 5-6 în faţa Germaniei

Două victorii şi un egal au obţinut rugbyştii români în prima zi de meciuri la turneul de rugby în 7 din Franţa. În grupa D - Macaron, rezultatele echipei noastre au fost următoarele:
- Brabant Bruxelles – România 19 – 19 (pentru tricolori au marcat: Adrian Apostol – 3 eseuri; Manole Dorin – 2 transformări);
- Esprit Sud Sevens – România 12 – 33 (Adrian Apostol – 2 eseuri; Stătulescu Daniel – 2 eseuri; Manole Dorin – 1 eseu şi 4 transformari);
- România – Villeurbanne 40 – 0 (eseuri: Căplescu Ciprian, Barbu Niculae, ieşeanul Cernescu Ciprian, Zamfir Viorel, Manole Dorin, Roşu Valentin, iar Manole Dorin a reuşit 5 transformări)
În partida din sferturile de finală, cu o selecţionata universitară a Frantei (France U1), românii au pierdut cu 5-19. În al doilea meci al zilei de duminică (semifinale din grupa pentru locurile 5-8), naţionala noastră a câştigat cu 31-0 cu echipa Free Sevens. În ultimul meci, în finala pentru locurile 5-6, România a învins selecţionata Germaniei cu 35-19. În final, România a reuşit o clasare pe locul 5, din 16 echipe participante. În finala mare a turneului (locurile 1-2) am consemnat rezultatul: Franţa (selecţionata militară) - Polonia 19 – 26.
Lotul “stejarilor” utilizat la turneul de rugby în 7 din Franţa a fost următorul: Barbu Niculae (Dinamo) – căpitan, Stătulescu Daniel (Dinamo), Căplescu Ciprian (Dinamo), Ivan Valentin (CSM Bucureşti), Roşca Mihai (Steaua), Zamfir Viorel (Steaua), Roşu Valentin (RCM UV Timişoara), Cernescu Ciprian (Poli Agro Unirea Iaşi), Apostol Adrian (RCJ Farul Constanţa), Pânzaru Marian (CSO Pantelimon), Ticu Ilie (CSO Pantelimon), Manole Dorin (Orthez / Franţa).