sâmbătă, 7 aprilie 2012

Numai aşa se poate ajunge în prima ligă de fotbal din România: Callatis Mangalia - CSMS Iaşi 1-4 (1-0) !

* În etapa a 20-a din Seria I a Ligii a II-a de fotbal, sâmbătă dimineaţă s-a disputat meciul dintre Callatis Mangalia şi CSMS Iaşi, oaspeţii dorindu-şi victoria mai mult decât gazdele dobrogene, în lupta pentru promovarea în prima ligă

Prima repriză s-a jucat mai mult în terenul ieşenilor, dobrogenii reuşind deschiderea scorului în min. 20, atunci când tânărul Andrei Sin o executat un vole perfect în vinclul porţii lui Irimia (1-0). Au mai ratat ocazii de gol Doicaru (min. 17) şi respectiv Onofraş (min. 10), ultimul fiind înlocuit după doar 33 minute cu Ramses Gado, din cauza unei accidentări.
Aspectul jocului s-a schimbat însă după pauză, atunci când Callatis a tras-o pe dreapta în ultimele 30 de minute ale partidei, iar CSMS a dominat cum a vrut careul gazdelor !
După o mare ocazie ratată în min. 56 de acelaşi Sin, care a şutat balonul peste poarta goală a oaspeţilor, ieşeanul Herghelegiu are şi el posibilitatea de a egala pe tabela de marcaj în min. 59, când a şutat din 8 metri peste poarta lui Mitrea.
Apoi a venit “avalanşa” cu cele patru goluri reuşite de CSMS, prin sârbul Marjanovic (min. 61 şi 62), localnicul Răvoiu (autogol – min. 86, în urma unui corner de pe dreapta executat de moldoveni) şi ieşeanul Herghelegiu (min. 90+3). Şi gazdele mai puteau înscrie un gol, dar noul intrat Lupu a şutat din 8 metri pe lângă poarta lui Irimia, în min. 90+2.
Au evoluat echipele:
- Callatis Mangalia: Mitrea - Samson, Răvoiu, Damian, Miron - Florea, Bardu (Lupu ’81), Cogali, Cojenel (Enis Bolat ’55) - Doicaru, Sin. Antrenor: Mugurel Cornățenu
- CSMS Iaşi: Irimia – Cotigă (Creţu ’50), R. Tincu, Camara, Vladu – Onofraş (Gado ’33), Cl. Tudor, Milea, Bădic – Herghelegiu, Marjanovic (Petrovic ’69). Antrenor: Ionuţ Popa.
Până la această oră s-au mai disputat partidele CF Brăila - Săgeata Năvodari 1-3, Farul Constanţa - FC Botoşani 0-1 şi Delta Tulcea - CS Otopeni 1-1. De la ora 13.00 se joacă   Dinamo II Bucureşti - Astra II Giurgiu (este 1-1 la pauză. Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui C. Gheorghe, în min. 28, iar oaspeţii au egalat în min. 34, prin Fertea) şi Gloria Buzău - Viitorul Constanţa (0-0 la pauză, după ce portarul constănţean Bolboaşă a fost eliminat în min. 19), iar duminică este programat meciul FC Snagov - FCM Bacău.
Partida FCM Dunărea Galaţi - ACS Victoria Brăneşti a fost omologată cu scorul de 3-0, echipa din Brăneşti fiind exclusă din campionat.
După 20 de etape, clasamentul în acest moment, în partea lui superioară, se prezintă astfel: 1. Viitorul Constanţa (19 jocuri) - 36 pct; 2. Săgeata Năvodari - 35 pct; 3. Delta Tulcea – 34 pct; 4. CS Municipal Studenţesc Iaşi - 33 pct; 5. CF Brăila - 32 pct; 6. FC Botoşani – 30 pct.
În etapa viitoare, pe 14 aprilie, pe teren propriu, CSMS Iaşi se va confrunta cu CF Brăila, de la ora 11.00.