duminică, 8 aprilie 2012

Olanda învinge România cu 5-0 în “Cupa Davis”

* La Amsterdam, în turul al II-lea din Grupa I a zonei Euro-Africane a Cupei Davis la tenis, prima echipă a Olandei nu a lăsat nici un punct echipei secunde a României, batavii câştigând duminică şi ultimele două partide ale probei de simplu

După ce primii tenismeni ai României au boicat întâlnirea cu Olanda deoarece vechiul căpitan nejucător Andrei Pavel a fost schimbat de către FR Tenis de la conducerea echipei noastre de Cupa Davis, Petru Alexandru Luncanu, Andrei Dăescu, Florin Mergea şi Darius Brăguşi nu au putut face faţă confruntării din deplasare, din perioada 6-8 aprilie 2012.
Tenismanul român Petru Alexandru Luncanu (443 ATP) a fost învins, duminică, la Amsterdam, cu scorul de 7-5, 6-2, de olandezul Robin Haase (53 ATP), în meciul patru al întâlnirii. În meciul cu numărul 5, ultimul al confruntării, olandezul  Thomas Schoorel (132 ATP) a învins  “rezerva” Darius Brăguşi (locul 942 ATP la doar 19 ani) cu scorul de 6-2, 6-2.
Vineri, în primele doua partide ale întâlnirii de la Amsterdam, Petru Alexandru Luncanu a fost învins cu scorul de 1-6, 3-6, 3-6 de Thomas Schoorel, iar Andrei Dăescu (680 ATP) a pierdut cu scorul de 3-6, 3-6, 4-6 în faţa lui Robin Haase.
Perechea Florin Mergea / Andrei Dăescu a fost învinsă, sâmbătă, de cuplul Jean-Julien Rojer / Igor Sijsling, cu scorul de 3-6, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-3, 7-9, dupa patru ore şi 17 minute de joc.
România pierde astfel cu 5-0 întâlnirea cu Olanda şi ratează accederea la barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Davis. Alte rezultate la zi din prima grupă a zonei Euro-Africane: Israel – Portugalia 3-2, Belgia – Marea Britanie 3-1, Slovenia – Africa de Sud 1-4.
În sferturile de finală ale Grupei Mondiale, am consemnat până acum următoarele rezultate: Spania - Austria 4-1, Franţa – SUA 2-3, Cehia – Serbia 3-1 şi Argentina – Croaţia 3-1.