duminică, 17 iunie 2012

EURO 2012: Cehia şi Grecia – primele calificate în sferturile de finală

* În ultima rundă din grupa A, sâmbătă am consemnat două mari surprize: Cehia – Polonia 1-0 şi Grecia – Rusia 1-0 !!!
Reprezentativa Greciei a învins, sâmbătă, la Varşovia, cu scorul de 1-0 (1-0), naţionala Rusiei, în ultima etapă a grupei A de la Campionatul European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Unicul gol al partidei a fost marcat de Karagounis, în minutul 45+2. Au evoluat echipele:
- Grecia: Sifakis - Torosidis, K. Papadopoulos, Papastathopoulos, Tzavellas - Katsouranis, Maniatis, Karagounis (Makos '66) - Salpingidis (Ninis '83), Gekas (Holebas '64), Samaras. Antrenor: Fernando Santos.
- Rusia: Malafeev - Aniukov (Izmailov '81), A. Berezuţki, Ignaşevici, Jirkov - Şirokov, Denisov, Gluşakov (Pogrebniak '72) - Dzagoev, Kerjakov (Pavliucenko '46), Arşavin. Antrenor: Dick Advocaat.
A arbitrat brigada alcătuită din Jonas Eriksson (central) - Stefan Wittberg, Mathias Klasenius (asistenţi) - Markus Strombergsson, Stefan Johannesson (asistenţi suplimentari) - toţi Suedia - Huseyin Gocek (rezervă) - Turcia.
Tot în grupa A, echipa naţională a Cehiei s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, sâmbătă, la Wroclaw, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Poloniei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Jiracek, în minutul 72.
Au evoluat formaţiile:
- Polonia: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Polanski (Grosicki '56), Dudka - Obraniak (Brozek '73), Murawski (Mierzejewski '73), Blaszczykowski - Lewandowski. Selecţioner: Franciszek Smuda.
- Cehia: Cech - Gebreselassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Hubschman, Plasil - Jiracek (Rajtoral '84), Kolar, Pilar (Rezek '88) - Baros (Pekhart '90+1). Selecţioner: Michal Bilek.
Au arbitrat: Craig Thomson (central) - Alasdair Ross, Derek Rose (asistenţi) - William Collum, Euan Norris (asistenţi suplimentari) - toţi Scoţia - Fredy Fautrel (rezervă) - Franţa.
Clasamentul final al grupei A este următorul:
1. Cehia                      3          2          0          1          4-5       6
2. Grecia                    3          1          1          1          3-3       4
3. Rusia                       3          1          1          1          5-3       4
4. Polonia                    3          0          2          1          2-3       2
În sferturile de finală, Cehia va întâlni ocupanta locului secund din grupa B, în timp ce Grecia va juca împotriva câştigătoarei grupei B. Grecia s-a calificat în faza următoare datorită victoriei din meciul direct cu Rusia.
Duminică, pe 17 iunie, în ultima rundă din grupa B sunt programate partidele Portugalia - Olanda, la Harkov şi Danemarca - Germania, la Lvov. Ambele dispute vor începe la ora 21.45 şi vor putea fi vizionate, în direct, pe TVR 1 şi TVR 2.