duminică, 24 iunie 2012

EURO 2012: “Dubla” lui Xabi Alonso duce Spania în semifinalele competiţiei

* Sâmbătă, în sferturile de finală, Spania a învins Franţa cu scorul de 2-0 (1-0) şi va întâlni Portugalia în penultimul act al turneului final european de fotbal
Reprezentativa Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, după ce a învins, sâmbătă seară, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (1-0), naţionala Franţei, în sferturile de finală ale competiţiei. Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1, primul cu capul din 8 metri în urma unei centrări primite de la Alba, iar al doilea dintr-un penalty acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro. Din păcate pentru susţinătorii “Cocoşului Galic”, pe durata partidei, francezii nu au reuşit să creeze un real pericol la poarta ibericului Casillas, iar golurile marcate de Xabi Alonso şi posesia superioară a Spaniei au decis învingătoarea.
Au evoluat formaţiile:
- Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (Pedro '65), Fabregas (Torres '67), Iniesta (Cazorla '84). Antrenor: Vicente del Bosque.
- Franţa: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (Menez '64), Cabaye, M'Vila (Giroud '79), Malouda (Nasri '65), Ribery - Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.
Au arbitrat: Nicola Rizzoli (central) - Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenţi) - Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) - toţi Italia - Craig Thomson (rezervă) - Scoţia.
Rezultate înregistrate, joi, vineri şi sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Polonia şi Ucraina, au fost:
- Cehia - Portugalia 0-1
A marcat: Cristiano Ronaldo '79
- Germania - Grecia 4-2
Au marcat: Lahm '39, Khedira '61, Klose '68, Reus '74 / Samaras '55, Salpingidis '89 (penalty)
- Spania - Franţa 2-0
A marcat: Xabi Alonso '19, '90+1 (penalty)
În ultimul sfert de finală, duminică, pe 24 iunie, la Kiev, de la ora 21.45. Anglia va întâlni Italia, într-o dispută care va putea fi vizionată pe TVR 1 şi Dolce Sport.
În semifinale sunt programate partidele Portugalia – Spania şi Germania – Anglia sau Italia. Ele se vor disputa pe 27 şi 28 iunie, la Doneţk (Ucraina) şi respectiv Varşovia (Polonia). Marea finală este programată la Kiev (capitala Ucrainei), în ziua de duminică, 1 iulie 2012. Toate meciurile vor debuta la 21.45 (ora României) şi vor putea fi vizionate pe TVR 1 şi Dolce Sport.