luni, 25 iunie 2012

EURO 2012: Italia a învins Anglia după un meci maraton şi s-a calificat în semifinale

* Duminică, în ultimul sfert de finală, Italia a învins Anglia cu scorul de 4-2 (0-0, 0-0, 0-0, 4-2 la penalty-urile de departajare)
Reprezentativa Italiei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal în urma victoriei de duminică seară, de la Kiev, cu scorul de 4-2 (0-0, 0-0, 0-0), la loviturile de departajare, în faţa selecţionatei Angliei, în sferturile de finală ale competiţiei. La loviturile de departajare pentru Anglia au marcat Gerrard şi Rooney, în timp ce Young şi Cole au ratat. Pentru Italia au marcat Balotelli, Pirlo, Nocerino şi Diamanti, în timp ce Montolivo a ratat. După primele 90 minute regulamentare şi prelungirile de 30 minute, la loviturile de la 11 metri, în meciul Anglia – Italia scorul a evoluat astfel: 0-1 (gol Balotelli), 1-1 (gol Gerrard), 1-1 (Montolivo ratează !), 2-1 (gol Rooney), 2-2 (gol Pirlo), 2-2 (Young ratează !), 2-3 (gol Nocerino), 2-3 (Cole ratează !), 2-4 (gol decisiv Diamanti).
De remarcat că în minutul 115, Italia a avut un gol anulat, la faza în care Diamanti a centrat în careul advers, Nocerino a reluat cu capul în poartă, dar italianul se afla în poziţie de ofsaid.
Au evoluat formaţiile:
- Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (Walcott '61), Parker (Henderson '94), Gerrard, Young - Rooney - Welbeck (Carroll '60). Selecţioner: Roy Hodgson.
- Italia: Buffon - Abate (Maggio '90+1), Barzagli, Bonucci, Balzaretti -Marchisio, Pirlo, De Rossi (Nocerino '80) - Montolivo - Balotelli, Cassano (Diamanti '79). Selecţioner: Cesare Prandelli.
Arbitri: Pedro Proenca - Bertino Miranda, Ricardo Santos - Manuel De Sousa, Duarte Gomes - toţi Portugalia - Cuneyt Cakir - Turcia.
Într-un meci cu foarte multe ocazii la ambele porţi, dar fără nici un gol în 120 minute de joc, au asistat peste 64.000 de spectatori.
Să mai menţionăm că rezultate înregistrate în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Polonia şi Ucraina au fost următoarele:
- Cehia - Portugalia 0-1
A marcat: Cristiano Ronaldo '79
- Germania - Grecia 4-2
Au marcat: Lahm '39, Khedira '61, Klose '68, Reus '74 / Samaras '55, Salpingidis '89 (penalty)
- Spania - Franţa 2-0
A marcat: Xabi Alonso '19, '90+1 (penalty)
Anglia - Italia 2-4 la loviturile de departajare, după 0-0 la finalul a 120 minute de joc (90+30)
Au marcat: Gerrard, Rooney / Balotelli, Pirlo, Nocerino, Diamanti.
Programul partidelor care se vor desfăşura în semifinalele se prezintă astfel:
- Miercuri, 27 iunie:
Portugalia - Spania, ora 21.45, la Doneţk (Ucraina)
- Joi, 28 iunie:
Germania - Italia, ora 21.45, la Varşovia (Polonia).
Marea finală se va juca duminică, pe 1 iulie, la Kiev (capitala Ucrainei), cu începere de la ora 21.45. Ultimele trei partide de la EURO 2012 vor putea fi vizionate în direct la TVR 1 şi Dolce Sport.