marți, 19 iunie 2012

EURO 2012: Spania şi Italia merg umăr la umăr în sferturile de finală

* Ultimele rezultate de luni, din grupa C, au fost Croaţia – Spania 0-1 şi Italia – Irlanda 2-0
Echipa naţională a Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, luni, la Gdansk, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Croaţiei, în ultima etapă a grupei C a competiţiei. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Jesus Navas, în minutul 88 (FOTO). Au evoluat echipele:
- Croaţia: Pletikosa - Vida (Jelavici '66), Corluka, Schildenfeld, Strinici - Vukojevici (Eduardo '81), Rakitici - Srna, Modrici, Pranjici (Perisici '66) - Mandzukici. Selecţioner: Slaven Bilici.
- Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xavi Hernandez (Negredo '89), Busquets, Xabi Alonso - Silva (Fabregas '73), Torres (Jesus Navas '61), Iniesta. Selecţione: Vicente Del Bosque.
Au arbitrat: Wolfgang Stark (central) - Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel (asistenţi) - Florian Meyer, Deniz Aytekin (asistenţi suplimentari) - toţi Germania - Richard Liesveld (rezervă) - Olanda.
Tot în grupa C, reprezentativa Italiei s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins luni selecţionata Irlandei, scor 2-0 (1-0), în ultima etapă a grupei.
Golurile au fost marcate de Cassano – min. 35 şi Balotelli – min. 90. Au evoluat formaţiile:
- Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini (Bonucci '57), Balzaretti - Marchisio, Pirlo, De Rossi - Thiago Motta - Di Natale (Balotelli '75), Cassano (Diamanti '63). Selecţioner: Cesare Prandelli.
- Irlanda: Given - O'Shea, St Ledger, Dunne, Ward - McGeady (Long '65), Whelan, Andrews, Duff - Keane (Cox '86), Doyle (Walters '76). Selecţioner: Giovanni Trapattoni (Italia).
Arbitri: Cuneyt Cakir (centru) - Bahattin Duran, Tarik Ongun (asistenţi) - Huseyin Gocek, Bulent Yildirim (asistenţi suplimentari)- toţi Turcia - Viktor Şvetsov (rezervă) - Ucraina.
Clasamentul final al grupei C este următorul:
1. Spania                      3          2          1          0          6-1       7
2. Italia                        3          1          2          0          4-2       5
3. Croaţia                     3          1          1          1          4-3       4
4. Irlanda                      3          0          0          3          1-9       0
În sferturile de finală, Spania va întâlni echipa clasată pe locul secund în grupa D, în timp ce Italia va juca împotriva câştigătoarei grupei D.
Marţi, pe 19 iunie, în ultima rundă din grupa D se vor juca partidele Anglia - Ucraina, la Doneţk şi Suedia - Franţa, la Kiev. Ambele meciuri vor debuta la ora 21.45 şi vor putea fi vizionate în direct pe TVR 1 şi TVR 2.