luni, 30 iulie 2012

Alin George Moldoveanu, campion olimpic la tir

* Cu dublă legitimare CS Omega Tehnoton Iaşi-Dinamo Bucureşti, Alin George Moldoveanu (FOTO) a cucerit astăzi medalia de aur în proba de tir - puşcă aer comprimat 10 metri, de la Jocurile Olimpice de la Londra

Sportivul Alin George Moldoveanu are 29 de ani şi s-a născut la Focşani. El a studiat psihologia, locuieşte într-o cameră de 5x5 metri şi este antrenat de multiplul campion Sorin Babii. Cu patru ani în urmă, Alin a fost la un pas de o medalie olimpică la Beijing, în proba de puşcă cu aer comprimat, unde s-a clasat pe locul 4. În aceeaşi probă, el a mai obţinut o medalie de bronz la Europenele din 2004, de la Györ (Ungaria) şi alta la Mondialele din 2006, de la Zagreb (Croaţia). Are o etapă câştigată la Cupa Mondială de la München (Germania) în 2008, an în care s-a clasat al doilea în concursul de la Rio de Janeiro. A obţinut baremul de calificare la J.O. de la Londra încă de anul trecut, într-un concurs desfăşurat în SUA, la Fort Benning.
Astăzi, 30 iulie, Alin George Moldoveanu s-a calificat în finala probei de tir - puşcă aer comprimat 10 metri, de la Jocurile Olimpice de la Londra, el reuşind să egaleze recordul olimpic, cu 599 de puncte din 600 posibile. Alin a încheiat calificările pe locul 2, la egalitate cu italianul Niccolo Campriani – locul 1, iar diferenţa s-a făcut la numărul de gloanţe trimise. Cele 599 de puncte reuşite de Alin Moldoveanu şi Niccolo Campriani (campion mondial en-titre) înseamnă egalarea recordului olimpic existent, stabilit de chinezul Zhu Qinan, la Atena, în anul 2004.
8. Edmond Piasecki (Franta) – 596.
Finala a debutat cu Alin George Moldoveanu favorit la podium. După o comportare de zile mari, sportivul nostru a cucerit medalia olimpică de aur, prima a României la J.O. de la Londra 2012. Clasamentul final al probei olimpice de puşcă cu aer comprimat 10 metri a fost următorul:
1. MOLDOVEANU Alin George (România)         599 + 103.1 = 702.1 pct;
2. CAMPRIANI Niccolo (Italia)                                599 + 102.5 = 701.5 pct;
3. NARANG Gagan (India)                                       598 + 103.1 = 701.1 pct;
4. WANG Tao (China)                                               598 + 102.4 = 700.4 pct;
5. HELLENBRAND Peter (Olanda)                          596 + 103.8 = 699.8 pct:
6. PIASECKI Pierre Edmond (Franţa)                       596 + 103.1 = 699.1 pct;
7. CHARHEIKA Illia (Belarus)                                  597 + 101.6 = 698.6 pct;
8. BAKKEN Ole Magnus (Norvegia)                        597 +   94.5 = 691.5 pct.
Pentru sportul ieşean, medalia olimpică de aur obţinută de Alin George Moldoveanu este cel mai mare succes din toate timpurile şi credem că acordarea titlului de cetăţean de onoare al muncipiului Iaşi sportivului medaliat la Londra 2012 nu poate întârzia !