duminică, 29 iulie 2012

Poli Agro Unirea Iaşi, înfrângere ruşinoasă în faţa rugbyştilor de la CSM Bucureşti

* În etapa a XI-a din Superliga CEC Bank la rugby, pe teren propriu, bucureştenii de la CSM au administrat 11 eseuri moldovenilor din Dealul Copoului şi au câştigat finalmente cu scorul de 73-13 (33-6) în faţa studenţilor ieşeni
Incredibil, dar adevărat, CSM Bucureşti a reusit să marcheze nu mai puţin de 11 încercari în partida cu Poli Agro Unirea Iaşi, disputată în această dimineaţă pe stadionul Olimpia din Capitală.
Ieşenii au deschis totuşi scorul în minutul 5, prin lovitura de pedeapsă a lui Nicu Ignea, dar bucureştenii au răspuns prin eseul lui Popârlan, transformat de Filip. Marius Dinu, Vlad Bunea – o încercare şi Alexandru Comănescu – doua încercări, au marcat în prima repriză în contul gazdelor de la CSM, iar Filip a transformat de trei ori. Marian Moroşan a reuşit să mai aducă trei puncte iesenilor printr-o lovitura de pedeapsă, iar scorul la pauză a fost 33-6 pentru bucureşteni. Richard Plopeanu a deschis cea de-a doua repriză cu un nou eseu pentru gazde, urmat de Surugiu, Tutunea, Popârlan şi Beldean, cei care au reuşit fiecare să culce balonul în terenul de ţintă al oaspeţilor moldoveni. Cu doar câteva minute până la finalul partidei, Filip a înscris un nou eseu pentru CSM şi tot el a transformat încercarea. Singurul eseu al lui Poli Agro Unirea Iaşi a fost marcat de Paul Bolat şi transformat de Marian Moroşan, iar rezultatul final a fost CSM Bucureşti – Poli Agro Unirea Iaşi 73-13 (33-6).
52-6 (Tutunea Alberto – eseu şi Filip Andrei – transformare în min. 57);
59-6 (Popârlan Valentin – eseu şi Filip Andrei - transformare           în min. 65);
66-6 (Beldean Alexandru - eseu şi Filip Andrei - transformare în min. 67);
73-6 (Filip Andrei – eseu şi transformare în min. 72);
73-13 (Bolat Paul Cristian - eseu şi Moroşan Marian – transformare în min. 80).
Arbitru central al disputei a fost Bogdan Miliţa, ajutat de asistenţii Ionut Bodea şi Bogdan Gordin, arbitrul cu nr. 4 fiind Răzvan Anorocioaiei.
Observator oficial al disputei a fost Alexandru Dumitru.
“Omul Meciului” a fost desemnat în persoana lui Alexandru Comănescu (CSM Bucureşti).
Au evoluat echipele:
- CSM Bucureşti: (nr. 1 pe foaia de arbitraj şi pe tricou) Vlad Bunea, (2) Elvis-Nicolae Gornoavă, (3) Constantin Dumitru - (4-5) Valentin Popârlan, (5-4) Marius Dinu - (6) Cristian Murgoci, (7) Alexandru Mitu, (8) Alexandru Vâlcu - (9) Florin Surugiu, (10) Andrei Filip - (11) Alexandru Comănescu, (12) Richard Plopeanu, (13) Tiberiu Conache, (14) Marian Ispir - (15) Florentin Ion.
Rezerve: (16) Alberto Tutunea, (17) George Tudor, (18) Andrei Mitroi, (19) Adrian Udroiu, (20) Adrian Pasciuc, (21) Cristian Alexandru Voicu, (22) Alexandru Beldean.
- Poli Agro Unirea Iaşi: (1) Ştefan Cosmin Strat, (2-23) Cristian Constantin Tărăgan, (3-25) George Silviu Mătasă - (4-5) Marius Lucian Bişoc, (5-4) Bogdan Crîşmaru - (6) Ionuţ Isak, (7-19) Andrei Constantin Fânariu, (7) Ştefan Alexandru Druşcă, (8) Dragoş Marian Giuşcă - (9-20) Paul Cristian Bolat, (10) Nicu Dan Ignea - (11) Ciprian Cernescu, (12) Andrei Ciprian Ilău, (13) Mihai Lucian Văcaru, (14) Marian Moroşan - (15) Radu Florin Amariei.
Rezerve: (16-24) Cosmin Plugaru, (17-18) Alexandru Telesa, (18-2) Nicu Manolachi, (19-3) Bogdan Formagiu, (20-9) Marius Florin Blejuşcă, (21) Cristinel Manole, (22) Vasilică Nicoară, (23-16) Ionuţ Dimofte.
Au primit cartonaşul galben, fiind eliminaţi temporar pentru 10 minute, jucătorii Mitu Alexandru (min. 42), respectiv Bolat Paul Cristian (min. 60).
Celelalte rezultate din meciurile de duminică, din cadrul etapei a XI-a, au fost: Farul Constanţa - CSA Steaua Bucureşti 17-22, RCM Universitatea de Vest Timişoara - CS Universitatea Cluj 27-0 şi CS Dinamo Bucureşti - CSM Ştiinţa Baia Mare 11-31.
Vineri, pe 3 august, etapa a XII-a din SuperLiga CEC Bank la rugby programează meciurile CSM Ştiinţa Baia Mare-Farul Constanţa, Steaua Bucureşti-RCM Timişoara, Poli Agro Unirea Iaşi-Dinamo Bucureşti (ora 10:00 / pe Stadionul Tepro din cartierul ieşean Tătăraşi), Universitatea Cluj-CSM Bucureşti.