marți, 7 august 2012

Cătălina Ponor, o gimnastică de argint la JO de la Londra 2012 !

* Gimnasta română Cătălina Ponor (FOTO) a cucerit medalia de argint la sol, marţi, la Jocurile Olimpice de la Londra, cu nota de 15.200, a 9-a pentru delegaţia noastră, iar Sandra Izbaşa, campioana olimpică en titre, a ocupat doar locul 8, cu 13.333 pct.
Medalia de aur a probei de sol a fost câştigată de americanca Alexandra Raisman, cu 15.600 pct, iar rusoaica Alia Mustafina a luat bronzul, cu 14.900 pct.
Evoluând înaintea campioanei românce, Raisman a primit un neverosibil 15.600, cu 6.5 dificultate, punând o presiune în plus pe următoarea concurentă, Cătălina Ponor. Concentrată la maximum, cu 4 diagonale perfecte, aterizate îngropat şi o dificilă cvadruplu piruetă, Ponor a obţinut în cele din urmă 15.200 puncte, la afişarea notei cele câteva mii de spectatori din North Greenwich Arena (O2) huiduind îndelung nedreptatea din ultima zi a finalelor pe aparate.
Reacţia spectatorilor britanici, cei mai buni fani din lume, care aplaudă şi încurajează tot timpul orice sportiv, nu a mai putut rezista în faţa acestor aranjamente de culise puse la cale de arbitre şi nu numai de ele.
Ultima în concurs, ca şi la sărituri, unde a cucerit medalia de aur, Sandra Izbaşa, şi ea aflată sub o presiune extraordinară, după acea supernotă a americancei, a riscat totul, ratând chiar la ultimul element, după o evoluţie bună spre foarte bună până atunci.
8. Sandra Izbaşa (România) – 13.333

* Cătălina Ponor a fost furatâ la bârnă !

Tot aarţi, finala la bârnă a concursului olimpic special pe aparate de la gimnastică feminină a descalificat încă o dată arbitrajul în această disciplină, care distruge, cu aplicaţie, perseverenţă şi în mod interesat interesul pentru acest sport. După ce, iniţial, Cătălina Ponor, cu nota 15.066 (6.6 dificultate, cea mai mare din tot concursul) a fost depunctată zdravăn pentru o singură ezitare, la execuţie (8.466 !), fiind, practic, medaliată cu bronz la încheierea competiţiei.
Însă, la o contestaţie a delegaţiei americane, care deţine şi funcţii de conducere în Comisia tehnică la feminin, Alexandra Raisman, notată iniţial cu un total de 14.966, cu dificultate de 6.2, a fost cadorisită cu o zecime la dificultate, sărind la 15.066, la egalitate cu Ponor, dar cum primul criteriu de departajare este nota la execuţie – 8.766, a primit şi bronzul.
Astfel, după încă o decizie scandaloasă a juriului de arbitri, Cătălina Ponor s-a situat în cele din urmă pe locul 4. Publicul nu a putut pricepe cum o gimnastă care face lucruri deosebit de grele, primind pentru aceasta cea mai mare notă, poate fi declasată printr-o simplă contestaţie.
Primele două locuri în concurs au fost obţinute, pe merit, de sportivele chineze Deng Linlin (aur), cu 15.600, şi Sui Lu (argint), cu 15.500.
Beneficiind de renunţarea Dianei Bulimar, calificată de drept, Larisa Iordache nu a răsplătit, din păcate, gestul, clasându-se doar a 6-a, cu 14.200.
8. Victoria Komova (Rusia) – 13.166
Oricum, la actuala ediţie, gimnastele românce au câştigat o medalie de aur, prin Izbaşa la sărituri, una de argint, Ponor la sol, şi bronz, cu echipa, rezultat meritoriu, care, practic, reprezintă o treime din zestrea de până acum a delegaţiei noastre la Londra.

* O mare campioană a României, constănţeanca Cătălina Ponor

Ca un portret de final al zilei de marţi, 7 august, să menţionăm că gimnasta Cătălina Ponor s-a născut la 20 august 1987, în Constanţa. Primele sale medalii la competiţii majore au fost trei medalii de argint la Mondialele de la Anaheim (SUA), cu echipa, la bârnă şi sol. A participat la Jocurile Olimpice 2004 din Atena, unde a câştigat trei medalii de aur, în concursul pe echipe, la bârnă şi la sol. La Europenele de la Amsterdam, tot din 2004, a câştigat medalia de aur împreună cu echipa şi medaliile de aur la bârnă şi sol. La Europenele de la Debrecen din 2005 a luat medalia de aur la bârnă, iar la Mondialele de la Melbourne (2005) a luat bronzul la bârnă. La Europenele de la Volos (2006) a cucerit alte trei medalii, argint la echipe, aur la bârnă şi bronz la sol.
Cătălina Ponor a vrut să se retragă de câteva ori din gimnastică, din cauza unor probleme de sănătate. În 2006, după Campionatul European de la Volos, a întrerupt antrenamentele, dar la sfârşitul anului a revenit însă în sală. În 2007, la Mondialele de la Stuttgart, a luat medalia de bronz cu echipa. Apoi, în urma unor investigaţii medicale a descoperit că are probleme la coloană, fapt care a determinat-o să se oprească, însă s-a reîntors în sală în 2010.
În 2012, la Campionatele Europene de la Bruxelles, Cătălina Ponor a fost medaliată cu aur la echipe, aur la bârnă şi argint la sol.
A cucerit medalia de bronz cu echipa la JO 2012, precum şi argintul la sol.
În acest moment, România a cucerit la JO Londra un număr de 9 medalii, dintre care 2 de aur, 5 de argint şi alte 2 de bronz.