vineri, 31 august 2012

CFR Cluj, în grupa H a Ligii Campionilor

* Echipa CFR Cluj va juca în grupa H a Ligii Campionilor cu formaţiile Manchester United (Anglia), Sporting Braga (Portugalia) şi Galatarasay Istanbul (Turcia), s-a stabilit, joi, la tragerea la sorţi de la Monaco.

Manchester United a terminat pe locul secund în sezonul trecut de Premier League, fiind devansată de rivala Manchester City la golaveraj. United a câştigat de 19 ori titlul de campioană a Angliei, 11 Cupe ale Angliei, 4 Cupe ale Ligii Angliei şi 16 Supercupe ale Angliei.
Pe plan internaţional, United a cucerit trei Ligi ale Campionilor, o Cupă a Cupelor, o Supercupă a Europei şi o Campionatul Mondial al cluburilor.
Antrenorul echipei engleze este celebrul Sir Alex Ferguson, aflat în funcţie din 1986. Vedetele formaţiei sunt Wayne Rooney, Nani, Ryan Giggs, Nemanja Vidici, Patrice Evra, dar şi noile achiziţii Robin van Persie şi Shinji Kagawa.
În sezonul trecut al Ligii Campionilor, Manchester United s-a aflat în grupă cu Oţelul Galaţi, dar ambele echipe au rata calificarea în optimile de finală, în dauna formaţiilor FC Basel şi Benfica Lisabona.
Sporting Braga a terminat pe locul trei în sezonul trecut al campionatului Portugaliei, în urma echipelor FC Porto şi Benfica Lisabona.  Braga nu are un palmares prea bogat, ea câştigând o singură dată Cupa Portugaliei. Pe plan internaţional, portughezii au jucat finala Ligii Europa în sezonul 2010/2011.
Braga este pregătită de Jose Peseiro, fost antrenor la Rapid Bucureşti. El a fost numit în funcţie în luna iunie. Vedetele portughezilor sunt Alan, Lima, Hugo Viana, Custodio, Ruben Micael şi portarul Beto, care a câştigat campionatul cu CFR Cluj în sezonul trecut.
Sporting Braga a jucat în preliminariile Ligii Campionilor şi a trecut, în play-off, la loviturile de departajare, de formaţia italiană Udinese.
Formaţia Galatasaray Istanbul a câştigat titlul de campioană a Turciei în sezonul trecut şi a fost direct acceptată în grupele Ligii Campionilor. Galata a câştigat 18 titluri de campioană, 14 Cupe ale Turciei şi 12 Supercupe ale Turciei. Pe plan internaţional, gruparea turcă a cucerit o Cupă UEFA în sezonul 1999/2000 şi o Supercupă a Europei în 2001, atunci când din lot făceau parte şi românii Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu. Antrenorul turcilor la Supercupa Europei era Mircea Lucescu.
Antrenorul campioanei Turciei este Fatih Terim, iar cei mai cunoscuţi jucători din lot sunt Milan Baros, Johan Elmander, Felipe Melo, Hamit Altintop, Tomas Ujfalusi, Emmanuel Eboue şi portarul Fernando Muslera.
Datele la care se vor juca meciurile din grupele Ligii Campionilor sunt următoarele:  18-19 septembrie (prima etapă), 2-3 octombrie (etapa a II-a), 23-24 octombrie (etapa a III-a), 6-7 noiembrie (etapa a IV-a), 20-21 noiembrie (etapa a V-a), 4-5 decembrie (etapa a VI-a).
Finala Ligii Campionilor se va juca pe stadionul Wembley din Londra, în 25 mai 2013.

* Patronul Arpad Paszkany e optimist !

După tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor, patronul echipei CFR Cluj, Arpad Paszkany, e cel mai optimist: "Dacă anii precedenţi echipe din Cipru sau Elveţia au trecut de grupe, noi de ce nu am putea?! Nu ne sperie nici un adversar. Dacă vom fi la fel de motivaţi ca în preliminarii, putem scoate puncte cu oricine. Mă gîndesc la locurile 1, 2, 3. Să nu uităm că Baselul a învins-o pe Manchester anul trecut. Noi de ce nu am putea?!".
Căpitanul echipei clujene, Ricardo Cadu, crede şi el în şansele CFR-ului de a prinde primăvara europeană în Champions League. "La acest nivel toate grupele sunt grele. Mi-am dorit să jucăm cu o echipă din Portugalia şi am picat cu Braga. United face parte dintr-o altă categorie de echipe, mult mai sus, însă cu Braga şi cu Galata avem şanse. Pe Braga o cunosc foarte bine, e o trupă bună, dar nu mai bună decît noi. Galata nu mai e ce a fost acum 5 ani. Avem şanse să ne calificăm mai departe", a spus Cadu.
"Pentru un fotbalist e cea mai mare plăcere să joace la un asemenea nivel. Vor fi 6 meciuri de foc, dar pe mine mă preocupă mai mult campionatul acum. Trebuie să luăm totul pas cu pas. Hagi a fost printre antrenorii care mi-au urat succes înaintea returului cu Basel. O să-i cer informaţii despre Galatasaray la momentul potrivit. Îl aşteptăm pe Beto cu braţele deschise şi cu vreo 2 goluri în poartă", a mai spus Ioan Andone, antrenorul CFR-ului.
"Mă bucur că o să fac glume cu Beto când vom vorbi la telefon. Voiam să jucăm cu o echipă din Portugalia şi acest lucru s-a întîmplat. Cu Braga şi Galatasaray ne vom bate de la egal la egal", a menţionat şi fundaşul ceferist Camora.

* Tabloul grupelor din Champions League

Vă prezentăm în continuare grupele Champions League, sezonul 2012-2013, acolo unde CFR Cluj a fost aruncată de sorţi în grupa H, alături de Manchester United, Sporting Braga şi Galatasaray. Cea mai puternică grupă e cea din care fac parte Real Madrid, Manchester City, Ajax şi Borussia Dortmund