joi, 2 august 2012

Finală ceferistă la „CUPA MUNICIPIULUI ROMAN”

* Tenismenii Ştefan Dediu şi Teodor Cojocaru, ambii de la Clubul Sportiv CFR Iaşi, au disputat finala categoriei 12 ani, acolo unde ultimul menţionat a cucerit trofeul pus în joc
S-a încheiat recent turneul juvenil de tenis Cupa Municipiului Roman, în organizarea TCM Roman, directorul de concurs fiind localnicul Dorin Harabagiu, iar arbitrul principal Constantin Balaşa, din Bucureşti. Au participat sportivi de la mai multe cluburi cu preponderenţă din zona Moldovei, la categoriile de vârstă 10, 12 şi 14 ani, la fete şi băieţi. Printre participanţi s-au aflat şi doi tineri tenismeni de la CS CFR Iaşi, Ştefan Dediu şi Teodor Cojocaru, ambii pregătăţi de antrenorul Vergil Aghion.
După o comportare extrem de meritorie, ceferiştii ieşeni au ajuns în finala categoriei 12 ani băieţi, acolo unde Teodor Cojocaru (cap de serie nr. 2) s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2 în faţa colegului Ştefan Dediu. Până în marea finală, ambii jucători au obţinut victorii importante, astfel:
- Optimi de finală: Ştefan Dediu – Silviu Varvara (CSŞ Tg. Neamţ) 6-1, 6-2 şi Teodor Cojocaru – Cristian Şeptilici (Kym Star Piatra Neamţ) 6-1, 6-1;
- Sferturi de finală: Ştefan Dediu – Andrei Berdilă (Bistriţa Bacău, nr. 3) 6-4, 6-2 şi Teodor Cojocaru – Răzvan Olaru (SCM Bacău) 6-0, 7-6 (3);
- Semifinale: Ştefan Dediu – Ştefan Scurtu (CSM Oneşti) 6-4, 6-4 şi Teodor Cojocaru – Dan Nanu (CA Roman, nr. 4) 6-0, 6-3.
Să mai menţionăm că pe tabloul principal al categoriei 10 ani băieţi, după un prim tur liber, favoritul nr. 2 Răzvan Aghion (CS Vergilius Iaşi, nepotul antrenorului Vergil Aghion şi fiul antrenoarei Raluca Aghion) a pierdut în sferturile de finală în faţa lui Răzvan Perial (TC Vaslui) cu scorul de 1-6, 4-6.
Începând cu data de 4 august, micii tenismeni de la CS CFR Iaşi vor participa la Cupa Inter Conti, în organizarea clubului Select Suceava. Va urma apoi participarea sportivilor ceferişti ieşeni la Cupa de Toamnă Florenţa Mihai – CFR Iaşi, care va debuta pe 18 august la arena CFR Iaşi şi unde şi-a anunţat prezenţa şi doamna tenisului românesc Florenţa Mihai, dublă finalistă la Roland Garros în anii din urmă, în prezent consilier la Federaţia Română de Tenis.