sâmbătă, 4 august 2012

O nouă înfrângere pentru rugbyştii ieşeni

* În etapa a XII-a din SuperLiga CEC Bank la rugby, vineri s-a disputat partida Poli Agro Unirea Iaşi – Dinamo Bucureşti 11-46 (8-12)
În meciul disputat pe terenul TEPRO din Iaşi, oaspeţii din Ştefan cel Mare au reuşit nu mai puţin de opt eseuri împotriva ieşenilor şi au cucerit astfel şi punctul bonus ofensiv. Cosmin Stan a deschis scorul în minutul 10 al partidei, Curea a reuşit transformarea şi Dinamo a preluat conducerea cu 7-0. Marian Moroşan a adus primele puncte pentru Poli Iaşi dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 28, iar prima şi ultima încercare a gazdelor a fost reuşită de Cristian Tărăgan. Barbu a reuşit şi el o încercare în prima repriză, iar scorul la pauză a fost de 12-8 pentru oaspeţi.
Pilierul dinamovist Petru Tamba a deschis scorul în cea de-a doua repriză, iar Curea a transformat. Bejan, căpitanul Bărbuliceanu şi din nou Tamba au înscris pentru Dinamo. În minutul 70, Moroşan a redus din diferenţă printr-o lovitură de pedeapsă. Oaspetii au răspuns prin încercările reuşite ale lui Andrei Cristea şi Marius Antonescu, iar scorul final a fost: Iaşi - Dinamo 11-46.
Evoluţia scorului a fost următoarea:
0-7 (Stan Cosmin George - eseu şi Curea Darie Florin – transformare, în min. 11);
11-34 (Moroşan Marian - lovitură de pedeapsă, în min. 70);
11-41 (Cristea Andrei Bogdan – eseu şi Niţu Octavian – transformare, în min. 72);
11-46 (Antonescu Marius Constantin – eseu, în min. 79).
Sub conducerea arbitrului central Ionuţ Bodea, ajutat de asistenţii Răzvan Iordăchescu şi Viorel Bujoreanu, arbitrul nr. 4 fiind Gabriela Bălan-Surmei, iar observatorul oficial Clement Nemesniciuc (ultimii doi din Iaşi), au evoluat echipele:
- Poli Agro Unirea Iaşi: George Silviu Mătasă, Nicu Manolachi,  Cristian Constantin Tărăgan - Marius Lucian Bişoc, Bogdan Crîşmaru - Ştefan Alexandru Druşcă, Dragoş Marian Giuşcă, Andrei Constantin Fânariu  - Paul Cristian Bolat, Vasilică Nicoară - Ciprian Cernescu, Andrei Ciprian Ilău, Mihai Lucian Văcaru, Marian Moroşan - Radu Florin Amariei. Rezerve: Cosmin Plugaru, Ionuţ Dimofte, Alexandru Telesa, Ionuţ Isak, Ionuţ Zaharia, Costel Pricopie, Marius Florin Blejuşcă, Cristinel Manole.
- Dinamo Bucureşti: Petru Tamba, Daniel Bejan, Vlad Cornel Bădălicescu - Marius Constantin Antonescu, Cosmin Aurel Raţiu - Adrian Ion, Vlad Teodor Tănase, Niculae Barbu - Andrei Bogdan Cristea, Darie Florin Curea - Cosmin George Stan, Andrei Daniel Ilie, Adrian Bărbuliceanu, Mădălin Gîrbău - Constantin Daniel Stătulescu. Rezerve: Cătălin Dumitru Beca, Bogdan Emanuel Neacşu, Andrei Marius Badea, Silviu Andrei Tănase, Alexandru Marin, Mihai Cornel Merca, Octavian Niţu.
- Cartonaşe galbene: Tărăgan Cristian Constantin (’61) şi Cernescu Ciprian ('67), respectiv Tamba Petru ('67) şi Raţiu Cosmin Aurel ('70).
Celelalte rezultate din etapa a 12-a din prima ligă de rugby din România au fost: CSM Ştiinţa Baia Mare-Farul Constanţa 39-23, Universitatea Cluj-CSM Bucureşti 3-31 şi Steaua Bucureşti-RCM UV Timişoara 25-30.
Clasamentul la zi se prezintă astfel:
1. CSM Baia Mare       12        11        0          1          446 - 147         9          53
2. RCM Timişoara        12        10        0          2          394 - 133         7          47
3. Steaua                      12        8          0          4          396 - 219         9          41
4. Farul                        12        7          0          5          285 - 248         5          33
5. Dinamo                    12        6          0          6          298 - 264         6          30
6. CSM Bucureşti        12        4          0          8          331 - 283         5          21
7. “U” Cluj                   12        1          0          11        133 - 495         2          6
8. Poli Agro Iaşi         12        1          0          11        104 - 598         0          4
Miercuri, pe 8 august, în etapa cu nr. 13 sunt programate partidele: RCM UV Timişoara-CSM Ştiinţa Baia Mare (ora 18:00), Farul Constanţa-Poli Agro Unirea Iaşi (ora 10:00), Dinamo Bucureşti-CSM Bucureşti (ora 18:00) şi Steaua Bucureşti-Universitatea Cluj (ora 18:30).