luni, 6 august 2012

Poloiştii români ratează calificarea în sferturile de finală la JO Londra 2012

* Naţionala de polo a României a fost învinsă de Serbia, scor 4-12, şi a ratat în faţa superioară a competiţiei
România a pierdut luni, la JO de la Londra, meciul cu liderul grupei B, Serbia, scor 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2), tricolorii încheind pe locul cinci şi ratând astfel calificarea în sferturile de finală. Marcatorii partidei au fost:
- România - Kadar 1 gol, Iosep 1, C. Radu 1, Matei 1;
- Serbia - Nikici 3 goluri, Mitrovici 3,Prlainovici 2, Filipovici 1, Gocici 1, Pijetlovici 1, Udovicici 1.
România încheie participarea la Jocurile Olimpice cu un bilanţ de o victorie şi patru înfrângeri, astfel: cu Marea Britanie 13-4 (2-1, 4-0, 3-2, 4-1), cu SUA 8-10 (3-3, 2-1, 0-3, 3-3), cu Ungaria 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3), cu Muntenegru 8-12 (1-3, 1-2, 2-3, 4-4) şi cu Serbia 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2).
Într-un alt joc, Ungaria a învins SUA cu 11-6.
Clasamentul în acest moment în grupa B se prezintă astfel:
1. Serbia                      5          4          1          0          69-38        +31      9
2. Ungaria                    5          3          0          2          65-52        +13      6
3. SUA                        5          3          0          2          43-44        -1         6
4. Muntenegru              4          2          1          1          41-37        +4        5
5. România                 5          1          0          4          48-55        -7         2
6. Marea Britanie          4          0          0          4         24-64        -40       0
Aşadar, tricolorii au încheiat întrecerea olimpică pe locul 5 în grupa B, cu 2 puncte, ratând sferturile de finală. Indiferent de rezultatul care se va mai înregistra luni, în grupa B, în meciul Muntenegru – Marea Britanie (favorită certă este Muntenegru), în sferturi s-au calificat echipele Serbiei, Muntenegrului, Ungariei şi Statelor Unite ale Americii.
Conform regulamentului, după disputarea meciurilor din grupe, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, de unde câştigătoarele vor juca semifinale şi, ulterior, finala mică şi finala mare.
La ediţia din 2008, la Beijing, titlul olimpic a fost cucerit de Ungaria.
Naţionala de polo a României a participat ultima dată la JO în 1996, la Atlanta (locul 9), cea de la Londra fiind a noua participare din istorie. Cea mai bună performanţă tricoloră la nivel olimpic este locul patru, la JO din 1976.
La actuala ediţie, echipa României s-a calificat datorită locului patru ocupat la turneul preolimpic de la Edmonton.

* Diana Bulimar, înlocuită în finală la bârnă cu Larisa Iordache

Gimnasta Diana Bulimar a fost înlocuită, luni, pe lista oficială de start a finalei de la bârnă, cu Larisa Iordache, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Diana Bulimar a "prins" ultimul loc în calificările de la bârnă, cu nota 14.866. " Da, este posibil să o înlocuim pe Diana Bulimar, cu Larisa Iordache în finala de la bârnă, dar decizia o vom lua doar cu o zi înaintea finalei", a declarat antrenorul Mariana Bitang, zilele trecute, iar astăzi a confirmat mutarea.
Larisa Iordache a fost prima sub linia calificărilor, cu nota 14.800.

* Gimnastul Flavius Koczi, doar locul 7 în finală la sărituri

Gimnastul român Flavius Koczi s-a clasat, luni, pe locul 7, în finală la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Londra. Flavius Koczi a intrat primul în concursul din finală. Prima săritură a fost notată cu 16.100, a doua cu 15.966, iar media sa a fost 16.033, dar ulterior, arbitrii au recalculat în minus nota de la a doua săritură, astfel că media sa finală a fost 15.633, cu care s-a clasat doar pe locul 7, după ce i s-a scăzut patru zecimi.
Titlul olimpic a revenit gimnastului Hak Seon Yang (Coreea de Sud, 16.533), urmat de Denis Ablyazin (Rusia, 16.399) şi de Igor Radivilov (Ucraina, 16.316).
Flavius Koczi a încheiat astfel participarea la JO de la Londra fără medalie. În finala de la sol, Koczi s-a clasat tot pe locul 7, iar în cea pe echipe a ratat calificarea în finală cu echipa României.
Gimnastica românească va mai fi reprezentată în finalele feminine pe aparate, la sol (Cătălina Ponor şi Sandra Izbaşa), respectiv la bârnă (Cătălina Ponor şi Larisa Iordache), ambele programate marţi, pe 7 august 2012.
Echipa feminină a cucerit medalia de bronz în competiţia pe echipe, iar Sandra Izbaşa a mai adus României o medalie de aur, în finala de la sărituri.