vineri, 3 august 2012

Super-greul ieşean Vlăduţ Simionescu, învins în turul doi al competiţiei olimpice de judo

Sportivul Vlăduţ Simionescu (FOTO), de la CS Politehnica Iaşi, a fost învins, vineri, în turul doi, la categoria plus 100 kilograme din cadrul concursului de judo de la Jocurile Olimpice de la Londra.
În primul tur al competiţiei din grupa C, sportivul ieşean de 22 ani, cu o greutate de 135 kg şi o înălţime de 1,88 metri s-a duelat cu Iuri Krakovetski (Kîrghistan), pe care l-a învins prin ippon, calificându-se în turul secund al competiţiei.
În turul secund, în optimile de finală, ieşeanul Vlăduţ Simonescu s-a luptat cu germanul Andreas Toelzer (32 ani, 1.92 metri, 145 kg), acesta din urmă câştigând prin ippon, după 3.55 minute.
În sferturile de finală, Andreas Toelzer a dobândit un nou succes, după victoria în faţa lui Barna Bor (Ungaria).
În semifinale, germanul  Andreas Toelzer se va confrunta cu Alexander Mikhaylin (Rusia).
La JO de la Londra, delegaţia României a mai obţinut două medalii olimpice la judo, de argint, prin Alina Dumitru (48 kg) şi Corina Căprioriu (57 kg), în timp ce Andreea Chiţu (52 kg) şi Dan Fâşie (66 kg) au fost eliminaţi în turul secund al competiţiei. La categoria 100 kilograme, Daniel Brata a pierdut şi el din primul tur.