miercuri, 5 septembrie 2012

A doua medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Lodra

* După medalia de aur cucerită în proba de urmărire pe velodrom, Eduard Carol Novak a luat astăzi şi o medalie de argint la contratimp individual ciclism
Carol Eduard Novak - pe podium la JP - Londra 2012

Eduard Carol Novak a câştigat medalia de argint la contratimp individual în cadrul concursului de ciclism de la Jocurile Paralimpice de la Londra, aducând a doua medalie pentru România după aurul de la urmărire. Novak a fost devansat de cehul Jiri Jezek, locul trei revenind unui alt sportiv din Cehia, Jiri Bouska.
13. LOPEZ ALFONSO Damian (Cuba) - 38:08.77 min;
14. JAHR Morten (Norvegia) - 38:14.24 min.
Sâmbătă, Eduard Carol Novak a adus prima medalie de aur pentru România în istoria Jocurilor Paralimpice, după ce s-a impus în cursa de urmărire pe velodrom.
În clasamentul pe medalii, România se află pe locul 45, cu o medalie de aur şi una de argint cucerite prin acelaşi Eduard Carol Novak (36 ani). Pe prima treaptă a podiumului se află China, cu 143 de medalii cucerite, dintre care 54 de aur, 44 de argint şi 45de bronz. Pe podium se mai află: locul 2 - Marea Britanie (24 + 33 + 27 = 84) şi locul 3 - Rusia (23 + 22 + 19 = 64).