vineri, 7 septembrie 2012

Românca Ilka Csoregi continua marea performanţă la US Open

ILKA CSOREGI
ANTONIA LOTTNER

În optimile de finală ale probei de simplu junioare din cadrul turneului US Open, ultimul Grand Slam al anului, românca Ilka Csoregi (16 ani) s-a impus categoric, cu scorul de 6-2, 6-2 în faţa turcoaicei Ipek Soylu. În sferturile de finală se vor disputa partidele: Taylor Townsend USA (1) - Anett Kontaveit EST (12), Victoria Duval USA - Anna Danilina KAZ (9), Ilka Csoregi ROU - Antonia Lottner GER (4) şi    Samantha Crawford USA - Yulia Putintseva KAZ (2).
Adversara din sferturi a clujencei Ilka Csoregi, germanca Antonia Lottner, are tot 16 ani şi este născută la KAISERSWERTH - DÜSSELDORF.
În sferturile de finală ale probei de dublu, într-un joc extrem de spectaculos, perechea Anna Danilina (Kazahstan) / Elizaveta Kulichkova (Rusia, cap de serie nr. 1) s-a impus cu scorul de 3-6, 6-0 (11-9 în super-tiebreak) în faţa cuplului Ilka Csoregi (România) / Jelena Ostapenko (Letonia). Semifinalele probei de dublu junioare programează partidele Anna Danilina KAZ (1) / Elizaveta Kulichkova RUS (1) - Gabrielle Andrews USA (4) / Taylor Townsend USA (4) şi Antonia Lottner GER (8) / Kathinka Von Deichmann LIE (8) - Belinda Bencic SUI (2) / Petra Uberalova SVK (2).
Trecând la capitolul seniori, să menţionăm partidele programate în semifinalele probei de simplu, care sunt următoarele: Tomas Berdych CZE (6) - Andy Murray GBR (3) şi David Ferrer ESP (4) - Novak Djokovic SRB (2).
La senioare, meciurile din semifinalele probei de simplu sunt: Victoria Azarenka BLR (1) - Maria Sharapova RUS (3) şi Serena Williams USA (4) - Sara Errani ITA (10).
Finala probei de dublu masculin programează partida Leander Paes IND (5) / Radek Stepanek CZE (5) - Bob Bryan USA (2) / Mike Bryan USA (2).
Finala probei de dublu al senioarelor aduce pe terenul disputei perechile Andrea Hlavackova CZE (3) / Lucie Hradecka CZE (3) vs Sara Errani ITA (2) / Roberta Vinci ITA (2).
La dublu mixt, finala probei a consemnat rezultatul: Kveta Peschke CZE (4) / Marcin Matkowski POL (4) - Ekaterina Makarova RUS / Bruno Soares BRA 7-6 (8), 1-6, 0-1 (10-12 în super-tiebreak).
DAN TEODORESCU (România) & GEORG BARTH (Germania)