vineri, 26 octombrie 2012

Nicolae Lupu şi Petruţ Mihălcioiu, adversari în careul de aşi al "Mondialelor" de popice din Polonia

La finalul disputei Mihălcioiu - Baljak 2-2 (610 p.d.-596 p.d.)

* Vineri, în optimile şi sferturile de finală ale Campionatelor Mondiale de popice de la Leszno, cei doi sportivi români au reuşit victorii excepţionale în faţa adversarilor întâlniţi din Croaţia, Serbia şi Ungaria

România a avut astăzi doi reprezentanţi în optimile de finală şi mai apoi în sferturile de finală ale probei individual clasic din cadrul Mondialelor de popice de la Leszno, din Polonia. În optimile de finală, într-un dublu „duel” româno-croat, au fost consemnate rezultatele:
-
Nicolae Lupu (care evolează la echipa germană Victoria Bamberg) - Hrvoje Marinovic (Croaţia) 4-0 la puncte de set / manşe câştigate (657 p.d. – 614 p.d.)
- Petruţ Mihălcioiu (de la CFR Cluj) - Mario Baljak (Croaţia) 2-2 (610 p.d. – 596 p.d.)
Tot vineri au fost programate şi sferturile de finală ale competiţiei, care s-au încheiat cu următoarele rezultate:
ZAVARKO Vilmos (SRB) - KISS Norbert (HUN) 4-0 (709 p.d. – 625 p.d.)
JELINEK Miroslav (CZE) - ERNJESI Robert (SRB) 1-3 (614 p.d. – 656 p.d.)
TEPSA Daniel (SRB) - LUPU Nicolae (ROU) 2-2 (621 p.d. – 632 p.d.);
MIHĂLCIOIU Petruţ Ovidiu (ROU) - KARSAI Laszlo (HUN) 3-1 (643 p.d. – 611 p.d.).
Tot în sferturile de finală şi tot vineri seara, dar în competiţia feminină, s-au disputat cele patru partide eliminatorii după următorul program:
MEHESZ Anita (HUN) - KRAMAR Snjezana (CRO) 2-2 (578 p.d. – 589 p.d;)
LIOVIC Marijana (CRO) - KASTNER Corinna (GER) 2-2 (588 p.d. – 613 p.d.);
MARICIC Ines (CRO) - SAJKO Eva (SLO) 1-3 (585 p.d. – 622 p.d.);
WIEDERMANNOVA Hana (CZE) - SANTO Livia (SRB) 2-2 (578 p.d. – 580 p.d.).
Semifinalele şi finalele probei individual clasic sunt programate sâmbătă, pe 27 octombrie, în ultima zi a competiţiei.
În semifinalele care vor debuta la ora locală 10.00 (dar 11.00 în România) vor avea loc partidele:
- FEMININ:
KRAMAR Snjezana (Croaţia) - KASTNER Corinna (Germania);
SAJKO Eva (Slovenia) - SANTO Livia (Serbia);
- MASCULIN:
ZAVARKO Vilmos (Serbia, nr. 1 mondial la această oră) - ERNJESI Robert (Serbia);
LUPU Nicolae (România) - MIHĂLCIOIU Petruţ Ovidiu (România).
Până acum, România a cucerit o medalie de argint în proba feminină de sprint, prin Ioana Veronica Văidăhăzan, sportiva echipei germane Victoria Bamberg, dar are asigurate alte două medalii (una de bronz şi alta de argint sau aur) în competiţia masculină de la individual clasic.
Competiţia de popice la nivel mondial din Polonia se poate viziona video LIVE, pe site-ul