duminică, 11 noiembrie 2012

CFR Olimpia ACB Iaşi, fără înfrângere în sezonul de toamnă !

Echipa CFR Olimpia ACB Iaşi
În ultima etapă a turului din cadrul Diviziei Naţionale masculine de popice, formaţiile ceferiste au evoluat în deplasare şi ambele au obţinut victorii cu acelaşi scor de 6-2 la puncte de echipă. Am consemnat, sâmbătă, rezultatele: Inter Petrila – CFR Olimpia ACB Iaşi 2-6 (3217 p.d. – 3379 p.d.; 10,5 – 13, 5 la puncte de set) şi Electromureş Tg. Mureş – CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii 2-6 (3269 p.d. – 3414 p.d.; 10,5 – 13,5 la puncte de set).
Etapa a V-a din competiţia masculină de popice a mai programat duminică, 11 noiembrie, partida Siderurgica Hunedoara – CS Atletic Fieni 7-1 la puncte de echipă (3301 p.d. – 3003 p.d.; 17,5 – 6,5 la puncte de set). Într-un meci condus de Gheorghe Blasicz, din Mediaş, aflat la meciul 301 în prima ligă, ca arbitru de popice, au evoluat formaţiile:
- Siderurgica Hunedoara: Mănel Manea – 609 p.d. (4 manşe câştigate; 1 punct de echipă), Flavius Banga – 585 p.d. (4; 1), Paul Chereji – 539 p.d. (3; 1), Iulian Crişan – 558 p.d. (4; 1), Ilie Pîrjol – 479 p.d. (2; 1), Flavius Măgureanu – 531 p.d. (0,5; 0). Antrenor: Mănel Manea.
- CS Atletic Fieni: Vasile Popa – 509 p.d. (0; 0), Marinică Ţăposu – 490 p.d. (0; 0), Marius Gorgan – 516 p.d. (1; 0), Horia Davidescu – 468 p.d. (0; 0), Aurel Dicu – 445 p.d. (2; 0), Mihai Bănărescu – 575 p.d. (3,5; 1). Antrenor: Costel Bănescu.
De remarcat evoluţia foarte bună a lansatorului Mihai Bănărescu (Fieni), care a adus singurul punct al oaspeţilor, chiar şi la vârsta de 57 ani ! De la gazde s-a remarcat acelaşi inimos antrenor-jucător Mănel Manea, cu o performanţă care îl caracterizează, de peste 600 popice doborâte !
Clasamentul turului de campionat şi al sezonului de toamnă este următorul:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi                6    6    0    0    44-4      12
2. CFR Cluj & CSM C. Turzii            5    4    0    1    27-13    8
3. Siderurgica Hunedoara                   6    3    0    3    22-26    6
4. Electromureş Tg. Mureş                 5    2    0    3    16-24    4
5. Inter Petrila                                    5    1    0    4    16-24    2
6. CS Atletic Fieni                              5    0    0    5    3-37      0
În sezonul intern urmează acum Campionatele Naţionale individuale de popice, în perioadele 30 noiembrie-2 decembrie (la junioare şi juniori, sub 23 ani, la Ploieşti) şi 13-16 decembrie 2012 (la senioare şi seniori, la Târgu Mureş). Se vor disputa probele individual clasic, sprint şi tandem, unde vor fi prezenţi şi popicarii juniori şi seniori de la CFR Olimpia ACB Iaşi şi juniorii de la CS Vlădeni Plus.