luni, 26 noiembrie 2012

Disputa dintre FC Vaslui şi CSMS Iaşi a debutat la gara Vaslui !

În această seară, în cadrul etapei a XVII-a a Ligii I de fotbal, FC Vaslui a învins CSMS Iaşi cu scorul de 3-0 (0-0), prin golurile marcate de Varela – min. 56 şi M. Niculae – min. 68 şi 90+1. Ieşenii au ratat deschiderea scorului în prima repriză, prin Ţigănaşu, în min. 7, iar Herghelegiu a ratat şi el un gol pentru oaspeţi,  în min. 90.
Fazele de gol ale gazdelor s-au derulat astfel:
- 1-0: Varela a marcat cu capul, după o centrare a lui Sălăgeanu;
- 2-0: Caue l-a lansat în adâncime pe Antal, acesta i-a pasat lui Marius Niculae, care a marcat din şapte metri în poarta goală;
- 3-0: Marius Niculae a reuşit dubla, după ce a împins în poartă o minge respinsă în faţă de portarul Irimia, la şutul lui Varga.
Au evoluat echipele:
- FC Vaslui: Coman - Milanov (Cordoş '85), Varela, Celeban, Sălăgeanu - Caue, Jumisse (R. Costin '80) - Varga, Stanciu (Antal '63), Sânmărtean – M. Niculae. Antrenor: Viorel Hizo
- CSMS Iaşi: Irimia - Jovanovic (Pătulea '65), Creţu, Tincu, Mitrea (Semenenko '76) - Milea, Straton (Onofraş '81) - Ciucur, Cl. Tudor, Ţigănaşu - Herghelegiu. Antrenor: Liviu Ciobotariu
- Cartonaşe galbene: Caue '18, Celeban '29 / Cl. Tudor '16, Jovanovic '56.
Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Octavian Şovre şi Eduard Ungureanu. Rezervă a fost Eduard Ioniţă, în timp ce observatori au fost Marcel Lică şi Constantin Miclea.
După partida de la Vaslui, antrenorul Liviu Ciobotariu (CSMS Iaşi) a declarat: ''Am făcut o primă repriză bună şi am cedat după pauză. Victoria Vasluiului e meritata, însă scorul este prea sever. Nu ştiu ce s-ar fi întâmplat dacă înscria Ţigănaşu în prima repriză. Diferenţa de valoare s-a simţit. Am făcut puncte puţine în acest tur. Voi avea o discuţie cu conducerea, pentru că avem nevoie de patru jucători noi din iarnă".
De menţionat că, incidentele dintre fanii celor două echipe nu au lipsit nici de această dată. Mai mulţi suporteri ai gazdelor i-au aşteptat pe rivali în gara Vaslui, iar întâlnirea dintre cele două părţi a degenerat într-o bătaie generală. Trei persoane au fost reţinute, în timp ce alte două au fost transportate la spital pentru a primi îngrijiri în urma loviturilor primite.
Într-un alt joc al rundei disputat tot în această seară, CS Turnu Severin - Viitorul Constanţa 2-2 (1-1). Golurile gazdelor au fost marcate de Vancea, în minutele 14 şi 48, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Benzar – min. 8 şi N. Dică – min. 51.
În ultimul joc al rundei, aflat în plină desfăşurare, scorul în partida FC Braşov – Steaua Bucureşti este 1-1 (la pauză), prin golurile marcate de Batin – min. 15 (penalty), respectiv Rusescu – min. 24 (penalty).