* Echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea va evolua în grupa a doua principală a Ligii Campionilor cu RK Krim Mercator Ljubljana (Slovenia), Zvezda Zvenigorod (Rusia) şi Ferencvaros TC Rail Cargo Budapesta (Ungaria), conform tragerii la sorţi care a avut loc, marţi, la Viena.
În grupa întâi vor evolua Györi AUDI ETO KC (Ungaria), Larvik HK (Norvegia), Budućnost
Podgorica (Muntenegru) şi Randers HK (Danemarca).
Meciurile din faza grupelor principale se vor juca în 2-3
februarie 2013 (etapa I), 9-10 februarie (II), 16-17 februarie (III), 2-3
martie (IV), 9-10 martie (V) şi 16-17 martie (VI).
Primele două clasate din fiecare dintre cele două grupe
obţin calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.
Obiectivul campioanei României este câştigarea Ligii
Campionilor. În prima fază a competiţiei, în grupele preliminare, Oltchim a
încheiat parcursul tur-retur cu şase victorii din şase posibile, în faţa
formaţiilor Randers HK, Hypo Viena şi Buxtehuder SV.
* Naţionala feminină de handbal a României se mută în Serbia
În perioada 4-16 decembrie 2012, Serbia găzduieşte turneul final de la EURO 2012 de handbal feminin.
Cele patru grupe iniţiale sunt:
În perioada 4-16 decembrie 2012, Serbia găzduieşte turneul final de la EURO 2012 de handbal feminin.
Cele patru grupe iniţiale sunt:
- Grupa A (la Belgrad): Norvegia, Ucraina, Serbia, Cehia;
- Grupa B (Niş): Suedia, Franţa, Danemarca, Macedonia;
- Grupa C (Novi Sad): Croaţia, Germania, Ungaria, Spania;
- Grupa D Vrsac (în Sala Millennium-4.058 locuri): România, Muntenegru, Rusia, Islanda.
Programul partidelor din grupa D se prezintă astfel:
- 04.12.2012:
Ora locală 18:05 (19:05 în România): Muntenegru – Islanda;
- Grupa B (Niş): Suedia, Franţa, Danemarca, Macedonia;
- Grupa C (Novi Sad): Croaţia, Germania, Ungaria, Spania;
- Grupa D Vrsac (în Sala Millennium-4.058 locuri): România, Muntenegru, Rusia, Islanda.
Programul partidelor din grupa D se prezintă astfel:
- 04.12.2012:
Ora locală 18:05 (19:05 în România): Muntenegru – Islanda;
20:15 (21:15): România – Rusia;
- 05.12.2012:
18:05 (19:05): Rusia – Muntenegru;
18:05 (19:05): Rusia – Muntenegru;
20:15 (21:15): Islanda – România;
- 07.12.2012:
18:05 (19:05): Rusia – Islanda;
18:05 (19:05): Rusia – Islanda;
20:15 (21:15): România – Muntenegru.
Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în cele
două grupe finale, “unindu-se” echipele din grupa A cu grupa B şi cele din
grupa C cu grupa D.
Apoi, primele două formaţii clasate în cele două grupe
finale (I şi II) vor promova în semifinalele competiţiei, urmând a avea loc
apoi meciurile pentru podium şi pentru clasament.
La EURO 2012 din Serbia va oficia şi brigada de
arbitri din România alcătuită din Diana Carmen Florescu şi Anamaria Duţă.
DAN TEODORESCU
DAN TEODORESCU
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu