luni, 10 decembrie 2012

Debut cu dreptul în grupele principale pentru handbalistele lui Gheorghe Tadici

* Naţionala de handbal feminin a României a învins, duminică, la Novi Sad, reprezentativa Spaniei, scor 31-26 (15-12), în primul meci din grupa principală II, la CE din Serbia.

La Novi Sad, tricolorele nu au mai avut parte, din păcate, de susţinerea propriilor fani, în sala cu o capacitate de 8000 de locuri fiind prezenţi nici 300 de spectatori în total. Spania, cu Navarro şi Barbosa de la Oltchim în componenţă, a deschis scorul chiar prin Barbosa (min. 2), după un prim atac ratat al României. Neagu a adus egalarea, 1-1, Paula Ungureanu a avut din nou parade reuşite, iar Nechita a adus avantajul, 1-2 (min. 5). La 2-3 (min. 7), Ungureanu a apărat de la 7 metri, iar Brădeanu a dus ulterior avantajul la două goluri, 2-4 (min. 9). Ungureanu a apărat din nou de la 7 metri, în acelaşi minut, iar aceeaşi Brădeanu a mai punctat o dată de la linia de pedeapsă, 2-5 (min.11). La mijlocul reprizei, România conducea cu 4-7, dar ibericele au dat semne de revenire, 7-8 (min. 18). Meciul a continuat cu tricolorele la cârmă şi Spania alergând după egalare, 10-13 (min. 25), pentru ca după 30 de minute, tabela să arate 12-15. Cu 4 secunde înaintea pauzei, Crina Pintea a primit direct cartonaş roşu, pentru un fault dur asupra unei adversare şi a părăsit terenul  în lacrimi. Apărarea României a pierdut o jucătoare de bază, iar repriza secundă se anunţa mult mai complicată.

* Diferenţă de 10 goluri pentru România cu 10 minute înainte de finalul disputei

Cristina Neagu a marcat pe contraatac la prima fază, 12-16, exemplul ei fiind urmat de Meiroşu, în condiţiile în care România era în inferioritate. Curea a mărit diferenţa de la 7 metri, 13-18 (min. 33), Nechita la 14-20 (min. 35), în timp ce Spania nu găsea antidot împotriva jocului dezinvolt al tricolorelor şi a intrat rapid la time-out. Cinci minute mai târziu, România avea 8 goluri avans, 15-23, iar speranţele la victorie şi, implicit, de a rămâne în cursa spre semifinale, erau din ce în ce mai mari. Neagu a strălucit în această partidă, al şaselea gol al ei venind în minutul 43, 16-25, iar evoluţia sa a dat curaj şi coechipierelor. Treptat, a devenit clar că România nu mai poate fi învinsă (18-28, min. 50), iar succesul entuziasmant, deşi cam complicat pe final, din partida cu ibericele, 31-26, i-a mărit zestrea de puncte din grupă la 3. Spania, medaliata cu bronz de la JO de la Londra, a rămas cu 2 puncte.
Marcatoarele partidei au fost:
- Spania: Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1
- România: Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 5, Stanca 2.

* Din cauza zăpezii, Cristian Gaţu nu a mai ajuns la Novi Sad !

Preşedintele FR Handbal, Cristian Gaţu, a declarat duminică, pentru MEDIAFAX, că nu a avut norocul să vadă victoria României cu Spania, la Novi Sad, dar că este foarte fericit.
"Am avut ghinion, am intrat la prânz în Serbia şi am fost întors din drum, după câţiva kilometri. Din cauza vremii nefavorabile, erau mai departe drumuri închise, mi-au spus că nu este culoar de ajuns la Novi Sad şi am revenit în România. Am văzut meciul la televizor, sigur că mi-a fost greu, dar bucuria victoriei a fost imensă. Le felicit pe fete, remarc prestaţia Paulei Ungureanu şi a întregii echipe, dar mă şi bucură nespus creşterea valorică a Cristinei Neagu. Acum, cum se spune, mingea e la noi. Dacă mai obţinem două victorii şi avem şi norocul rezultatelor, suntem în semifinale. Jocul României de astăzi este un reviriment al echipei şi o replică a fetelor, după primele meciuri de la Europene", a declarat Cristian Gaţu.

* Muntenegru conduce ostilităţile în grupa a II-a principală

Duminică, la Novi Sad, în grupa a II-a principală au avut loc meciurile: Spania – România 26 – 31, Ungaria – Muntenegru 26 – 28 şi Germania – Rusia 26 – 26.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Muntenegru             3          3          0          0          81:73   6
2. Ungaria                   3          2          0          1          82:80   4
3. România                  3          1          1          1          72:70   3
4. Spania                     3          1          0          2          80:83   2
5. Rusia                       3          0          2          1          74:77   2
6. Germania                 3          0          1          2          67:73   1
21:15: Ungaria – Rusia.
Astăzi, pe 10 decembrie, vor debuta întrecerile şi în grupa I principală, cu partidele: Cehia – Danemarca (ora 17:10), Norvegia – Franţa (ora 19:10) şi Serbia – Suedia (ora 21.10).
Primele două clasate din fiecare grupă principală vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie, după programul: loc 1 gr. I – loc 2 gr. II şi loc 1 gr. II – loc 2 gr. I.
Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie 2012, ultima zi a Campionatului European de handbal feminin din Serbia.