vineri, 14 decembrie 2012

EURO 2012 de handbal feminin, o competiţie mult prea grea pentru naţionala României !

* Echipa naţională de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, la Novi Sad, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 25-23 (16-9), în ultimul meci din grupa principală II a Campionatului European din Serbia şi a ratat şi ultima şansă de a juca pentru locurile 5-6.
Un nou gol marcat de Clara Vădineanu
Meciul cu Germania, ultima şansă a României de a termina în primele şase echipe din Europa, a început într-o sală dezolant de goală, în care se aflau şi câţiva fani români, îndeajuns de curajoşi să lupte cu intemperiile, dar şi cu dezamăgirea ratării cursei spre medalii, pentru a ajunge la Novi Sad. Germania a deschis "balul", prin Steinbach, România a ratat două atacuri consecutive, iar Hubinger a mărit la 2-0 (min. 3). Antrenorul Tadici s-a enervat şi a schimbat-o rapid pe portarul Tolnai, cu Ungureanu. Au urmat însă alte trei atacuri ratate de tricolore, primul gol fiind marcat de România în minutul 6, de Stanca. Brădeanu a ratat egalarea în minutul 10, cu aruncare peste poartă de la 7 metri, iar Hubinger a dus scorul la 4-2 în atacul următor. România nu a găsit soluţii în ofensivă, meciul a continuat cu Germania apărându-se solid şi marcând nonşalant, în timp ce echipa noastră nu a făcut altceva decât să alerge după egalare, 6-3 (min. 14) şi 9-5 (min. 17). La time-out-ul cerut obligatoriu din cauza jocului slab, antrenorul Tadici a spus: "Haideţi să dăm pe spaţiul porţii! Nu se mai poate aşa". Nu a folosit, Germania s-a dus la 11-5 (min. 21) şi 14-8 (min. 27), iar până la pauză jocul tricolorelor nu a mai adus vreo satisfacţie, 16-9.

* Revenirea de după pauză a fost tardivă !

Repriza secundă a fost tot la discreţia adversarei, chiar dacă România a făcut efoturi să reducă din handicap, 18-10 (min. 36), 18-14 (min 40). Ghinioanele s-au ţinut lanţ de echipa tricoloră, Ţăcălie fiind eliminată cu cartonaş roşu direct în minutul 40. Din acel moment, parcă s-a rupt totul, deşi România s-a luptat cât a putut pentru fiecare minge, 21-15 (min. 44), 22-18 (min. 51), 24-21 (min. 57), 25-23 (în finalul jocului.
Germania a câştigat pe merit un meci decisiv pentru ambele echipe în lupta pentru locul trei, poziţie care a fost însă cucerită de Rusia, care a învins Ungaria !
Sub arbitrajul cuplului Jiri Opava - Pavel Valek (ambii din Cehia),
au evoluat echipele:
- Germania: Clara Woltering, Katja Schulke - Marlene Zapf (3 goluri), Saskia Lang, Natalie Augsburg (1), Anne Muller (3), Anna Loerper (1), Anne Hubinger (3), Laura Steinbach (8), Anja Althaus, Nadja Nadgornaja (2), Angie Geschke (1), Kerstin Wolhlbold (3). Selecţioner: Heine Jensen.
- România: Talida Tolnai, Paula Ungureanu - Adriana Nechita (7), Melinda Geiger (4), Adriana Ţăcălie, Aurelia Brădeanu (1), Crina Pintea (1), Ionela Stanca (1), Cristina Neagu (1), Adina Meiroşu, Clara Vădineanu (7), Iulia Curea (1), Nicoleta Dincă. Selecţioner: Gheorghe Tadici.
La conferinţa de presă de după meci, antrenorul Gheorghe Tadici a declarat: "Germania a meritat să câştige, dar trebuie să felicit şi jucătoarele mele, în condiţiile în care am integrat noi jucătoare în lot şi am jucat bine doar ultimele 40 de minute din meci. Ca să fiu sincer, diferenţa de goluri putea fi mai mare".
Celelalte rezultate din grupa a II-a principală au fost: Spania – Muntenegru 23 – 27 şi Ungaria – Rusia 25 – 31.
Clasamentul final al grupei se prezintă astfel:
1. Muntenegru             5          4          0          1          128:123           8
2. Ungaria                   5          3          0          2          132:130           6
3. Rusia                       5          1          3          1          130:127           5
4. Germania                 5          2          1          2          119:116           5
5. România                5          1          1          3          114:120           3
6. Spania                     5          1          1          3          128:135           3
În ultima rundă din grupa I principală, la Belgrad am consemnat rezultatele: Cehia – Suedia 26 – 35, Serbia – Franţa 18 – 17 şi Norvegia - Danemarca 33 – 35.
Clasamentul grupei se prezintă astfel:
1. Norvegia                 5          4          0          1          140:124           8
2. Serbia                      5          3          1          1          124:118           7
3. Danemarca             5          3          0          2          148:146           6
4. Suedia                     5          2          1          2          127:127           5
5. Franţa                      5          2          0          3          111:115           4
6. Cehia                       5          0          0          5          121:141           0

* La Belgrad sunt programate finalele pentru podium

Sâmbătă şi duminică, pe 15 şi 16 decembrie, la Belgrad sunt programate partidele fazei finale de la EURO 2012.
Sâmbătă sunt programate partidele:
- Locurile 5-6 (ora 13.00 – ora României): Danemarca - Rusia
- Semifinale: Norvegia – Ungaria (ora 15:30) şi Serbia – Muntenegru (ora 18:00).
Duminică se vor juca finalele pentru podium, astfel:
- Ora 15:30: Finala mică (locurile 3-4)
- Ora 18:00: Finala mare (locurile 1-2).
România a încheiat participarea la Campionatele Europene de handbal feminin din Serbia pe un modest loc 10, după următoarele rezultate: 21-21 cu Rusia, 22-19 cu Islanda şi 20-23 cu Muntenegru (grupa preliminară D), apoi 31-26 cu Spania, 19-25 cu Ungaria şi 23-25 cu Germania (grupa principală II).