sâmbătă, 8 decembrie 2012

Victorie la zero pe malurile Dunării pentru voleibalistele de la Penicilina Iaşi

* În etapa a X-a din Divizia A 2 Est de volei feminin, sâmbătă, 8 decembrie, s-a disputat meciul CSU Galaţi – Penicilina Iaşi 0-3 (6-25, 22-25, 12-25)
Lotul echipei de volei Penicilina Iaşi

A noua victorie în acest sezon pentru chimistele din Valea Lupului s-a consemnat sâmbătă, pe malurile Dunării, în meciul în care voleibalistele de la Penicilina Iaşi s-au impus la „zero” în faţa gălăţencelor de la CSU. Altădată un mare derby în prima ligă feminină de volei, partida de astăzi s-a „mutat” în liga secundă, ambele formaţii prezentând în disputa arbitrată de bucureştencele Cristina Bârzan (A 1) şi Sorina Niculescu (A 2) câteva jucătoare tinere şi de perspectivă.
În partida CSU Galaţi – Penicilina Iaşi 0-3 (6-25, 22-25, 12-25), găzduită astăzi de sala de volei din complexul sportiv „Siderurgistul”, o succintă evoluţie a scorului, pe seturi, a fost următoarea:
- Setul I: 1-2, 1-8, 2-10, 3-18, 4-20, 5-22, 6-25;
- Setul al II-lea: 3-0, 3-3, 4-8, 6-8, 8-10, 11-14, 12-16, 14-18, 16-19, 18-21, 20-24, 22-24, 22-25;
- Setul al III-lea: 1-1, 1-3, 2-4, 3-6, 4-11, 5-12, 7-13, 10-16, 11-19, 12-22, 12-25.
Pentru CSU Galaţi, sub conducerea antrenoarei Ileana Berdilă, au evoluat: Andreea Niculcea - Ana Maria Berdilă, Ioana Stoica, Roxana Petre, Oana Oprea, Cristina Botezatu - Mihaela Brazdeş (libero). Au mai jucat: Ioana Ştefu şi Bianca Rusu.
Sub conducerea antrenoarelor Tatiana Popa (principal) şi Mihaela Ionescu (secund), Penicilina Iaşi a prezentat în meciul de la Galaţi, următoarea formaţie: Mihaela Stîngă – Cristina Lungu, Alina Melinte, Melinda Sipos, Daniela Popovici, Andra Streşină – Diana Studineanu (libero). Au mai evoluat pe parcursul disputei Ana Ursachi şi Simona Mocanu.
La finalul meciului, consumat în 66 minute de joc efectiv, preşedintele executiv al clubului de volei Penicilina Iaşi, Vasile Stângă, ne-a declarat: „A fost un meci la discreţia noastră, câştigat pe merit în doar trei seturi. Doar setul al doilea a fost ceva mai strâns, asta pe fondul unor servicii foarte bune ale gălăţencelor şi ale unor preluări deficitare în terenul nostru. Totuşi, problema învingătoarei nu s-a pus niciodată în meciul de la Galaţi, iar eu pot felicita acum pe toate jucătoarele de la Penicilina pentru contribuţia la cea de-a noua victorie a sezonului. De fapt, ne mai trebuia un punct sau chiar două în singurul meci pierdut până acum, contra Rapidului, dar cu siguranţă ne vom revanşa în jocul din retur, de pe teren propriu !”.
Sâmbătă viitoare, pe 15 decembrie, probabil de la ora 11.00, în propria sală de jocuri, Penicilina Iaşi se va confrunta cu echipa Concordia Chiajna, în ultima rundă programată în acest an. Meciul din sala de volei Penicilina va fi arbitrat de cuplul Silviu Barbu – Lică Şofron (Piatra Neamţ). Celelalte meciuri din etapa a XI-a sunt: CSM 2007 LPS Focşani - CSM II Bucureşti, CSŞ ProVolei Botoşani - CSU Galaţi şi Rapid Bucureşti - SC Trotuşul Oneşti.