marți, 31 decembrie 2013

LA MULŢI ANI 2014 !

Publicaţia de sport şi cultură

SPORT FAN CLUB urează

cititorilor săi şi până acum au fost

peste 48.000, un an nou cu

sănătate, bucurie şi multă căldură

sufletească. La mulţi ani 2014 !


DAN TEODORESCU


luni, 30 decembrie 2013

Ceferiştii ieşeni joacă tenis de sărbători



Ultimul turneu din acest an din calendarul FR Tenis a avut loc în judeţul Suceava şi s-a numit Cupa de iarna ''Sadova-Bucovina". Competiţia a fost organizată, în perioada 27-30 decembrie 2013, de CS Tenis Nord Bucovina Sadova şi s-a derulat în sala Liceului Dragoş Vodă din Câmpulung Moldovenesc.
Sub arbitrajul ieşeanului Dan Bosoiu şi a directorului de turneu Eugen Zbranca (Sadova), la turneul bucovinian de categoria I au luat parte şi micii şi talentaţii tenismeni ai clubului CFR Iaşi, sub coordonarea antrenorului Vergil Aghion.
La categoria 12 ani băieţi, în primul tur de pe tabloul principal, Răzvan Aghion (doar 10 ani împliniţi pe 11 decembrie 2013, nepotul antrenorului Vergil Aghion) l-a învins cu 6-2, 6-1 pe Flaviu Antonio Ianc (CSM Zalău) şi s-a calificat pe tabloul de patru de tip ŞAH.
La finalul turneului, ceferistul ieşean Răzvan Aghion s-a clasat pe un onorant loc 3, după următoarele rezultate: 2-6, 2-6 cu Claudiu Dudaşu (Tennis Elp Bistriţa, câştigătorul categoriei), 3-6, 3-6 cu Vasile Filip (Select Suceava – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Ştefan Ungureanu (Condor Piatra Neamţ – locul 4).
La categoria 16 ani băieţi, în turneul de tip ŞAH a ajuns şi Andrei Murgeanu (CS CFR Iaşi, care va împlini doar 15 ani pe 6 ianuarie 2014) care s-a clasat şi el pe un onorant loc 3, după următoarele rezultate: 2-6, 2-6 cu Albert Chirilă (Sănătatea Botoşani – locul 1), 6-3, 5-7, 3-6 cu Ştefan Căşuneanu (CSM Oneşti – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Nicolae Baciu (CS Tenis Star Piatra Neamţ – locul 4).
La cele două turnee feminine, câştigătoarele au fost Iulia Maria Duna (CSŞ Sighetul Marmaţiei - la categoria 12 ani) şi ieşeanca Andreea Prisăcariu (legitimată la Daimon Sport Club Bucureşti – la categoria 16 ani, deşi ea împlineşte doar 14 ani pe 9 februarie 2014).
La categoria 16 ani, Raluca-Mădălina Zbranca (CS CFR Iaşi) s-a clasat pe locul 3 pe tabloul tip ŞAH, după următoarele rezultate: 2-6, 0-6 cu Andreea Prisăcariu (Daimon Sport Club Bucureşti – locul 1), 3-6, 4-6 cu Nona Chiriac (CS Vergilius Iaşi – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Diana Cofariu (CS Vergilius Iaşi).
În ianuarie 2014, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti sunt programate, pe “hard”, Campionatele Naţionale de Iarnă la categoriile de vârstă 12 ani (în perioada 6-11 ianuarie), 14 ani (10-14 ianuarie) şi 16 ani (16-20 ianuarie), sub coordonarea directorului de turneu Florenţa Mihai.
DAN TEODORESCU

Gala Laureaţilor Sportului Ieşean 2013, o tradiţională manifestare oferită de DJST Iaşi



În aceste zile de sfârşit de an, la Casa de Cultură a Studenţilor din Iaşi, în incinta Dublin Pub, a avut loc luni, 30 decembrie, Gala Laureaţilor Sportului Ieşean 2013, o frumoasă şi tradiţională manifestare oferită de DJST Iaşi (director: lector univ. dr. Ciprian Paraschiv).
Cei mai galonaţi sportivi, antrenori şi oficiali din sportul ieşean au fost premiaţi de către Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Iaşi, printre cei prezenţi la manifestare fiind şi Victor Chirilă – vicepreşedintele CJ Iaşi, viceprimarul Mihai Chirica, deputatul Constantin Adăscăliţei, Mihai Pricop şi Ionel Popa - din partea Primăriei Municipiului Iaşi, Vasile Viciu Tănase – din partea ISJ Iaşi, sportivul paralimpic Florin Cojoc, conducători de cluburi sportive din municipiul şi judeţul Iaşi şi mulţi alţii.
Au fost acordate următoarele premii şi diplome de excelenţă:
A. SPORTURI  OLIMPICE:
1. DORNEANU IRINA - canotaj 8+1, CSM Iaşi - antrenori: Băhnărel Sorin şi Cserhati Adriana.
2. MOROŞANU ANGELA – atletism, CS Politehnica Iaşi / Dinamo Bucureşti -  antrenor: Ursache Dorin.
3. TIRON BIANCA şi CONACHE MĂDĂLINA  – handbal, LPS Iaşi -  antrenor: Lupan Veniamin.
4. FERARIU ALEXANDRU – judo, CSM Iaşi-CSŞ Unirea Iaşi -  antrenor: Grosu Florin.
5. PĂUNAŞ ALINA  - atletism, LPS Iaşi -  antrenor: Ghilase Marius.
6. SMEU FLAVIU – judo, CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel.
7. COSMA MIHAI –– atletism, LPS Iaşi -  antrenor: Agafiţei Gica.
8. SIMIONESCU VLAD – judo, CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel.
9. ANSAMBLUL DE GIMNASTICĂ RITMICĂ CSŞ Anghel Saligny Iaşi - antrenori: Radu Constantin şi Radu Cătălina.
10. SITARU IOANA – sabie, CSM Iaşi -  antrenori: Biţucă Iulian şi Nuţă Emilian.
B. SPORTURI  NEOLIMPICE:
1. IVAN GABRIELA - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela.
2. CIOBOTARU LĂCRĂMIOARA – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Thieu Lam Iaşi - antrenor: Ciobotaru Geluţă.
3. HÂLDAN CRISTIAN - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela.
4. BĂLĂIAŞA DRAGOŞ - karate tradiţional, CS Enpi Iaşi -  antrenor: Pascaru Irina.
5. STRĂTILĂ ALEXANDRA  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi - antrenor: Ichim Vasile.
6. SERDARE FLORIN – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Thieu Lam Iaşi - antrenor: Ciobotaru Geluţă.
7. ICHIM VASILE  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi - antrenor: Ichim Vasile.
8. TELEMAN ADRIAN  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi - antrenor: Ichim Vasile.
9. ENE DIANA - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela.
10. PÎRJU IONUŢ – Qwan Ki Do, CS Long Ho Paşcani - antrenor: Covaci Ovidiu.
C. Diplome de excelenţă:
- BUTNARIU TUDOR  – rugby, CSŞ Unirea Iaşi -  antrenor: Iftode Ioan.
- CHIRIAC ANDREI  – rugby, CSŞ Unirea Iaşi -  antrenor: Iftode Ioan.
- ROHOTIN PAUL  – popice, CFR Olimpia ACB Iaşi - antrenor: Antimirescu Remus.
- OLARIU RĂZVAN  – culturism, CSM Iaşi -  antrenori: Russ Felicia şi Russ Christian.
- ECHIPA DE POPICE VETERANI  CFR Olimpia ACB Iaşi.        
- ASOCIAŢIA ATLEŢILOR VETERANI – MASTERS IAŞI - Ene Maria (+ 70 ani) şi Pacriţa Virgil (+ 60 ani).
- VIZITIU CIPRIAN  – atlet, CS Iaşi 21.   
- LITEANU VASILE – consilier DJST Iaşi – pensionar.
- MANOLE VASILE  – preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah Iaşi.
- PÂNZARU VALENTIN  – preşedintele CS Coris Iaşi.
- VANVU GINETA – asist. univ. dr. la Universitatea Gr. T. Popa Iaşi.
- TĂNASE VASILE VICIU  – inspector de specialitate la ISJ Iaşi.
- POPA IONEL  – inspector de specialitate la Primăria Municipiului Iaşi, team-manager la echipa de futsal CSMS Iaşi.
- BOIURU ALEXANDRU – atletism, CS Salcâmul Andrieşeni.
- GAFTEA MARIA – tenis de masă veterani, CS Politehnica Iaşi.
- CLUBUL DE VOLEI PENICILINA IAŞI (preşedinte: Vasile Stângă).
- Echipa de popice CFR Olimpia ACB Iaşi.
- CS NAVOBI IAŞI – fotbal feminin.
- CS POLITEHNICA IAŞI – rugby.
- CS UNIVERSITAS IAŞI – handbal masculin.
- CS POLITEHNICA – ŞTIINŢA MIROSLAVA IAŞI -  handbal masculin.
- CSMS IAŞI – futsal.
- CSMS IAŞI – fotbal.
- CS POLITEHNICA-CSŞ UNIREA IAŞI – baschet masculin.
- CSM IAŞI.  
- CSM PAŞCANI.
- CSŞ UNIREA IAŞI.
- CS POLITEHNICA IAŞI.
- LICEUL CU PROGRAM SPORTIV IAŞI.
- CS OMEGA TEHNOTON IAŞI.
- CS ŞTIINŢA MIROSLAVA.
- ASEI IAŞI.
- NEAGU MAZILU (atlet veteran la CS CFR Iaşi)
- CS CFR IAŞI.
- CDS NIKONS IAŞI (dans sportiv).
- REMUS ANTIMIRESCU (antrenor de popice la CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenor federal la FR Popice-Bowling).
- NELU STANCEA (antrenor principal la echipa de futsal CSMS Iaşi şi selecţionerul loturilor naţionale de seniori şi tineret ale României).
Prezentarea manifestării de astăzi a fost făcută de jurnalistul sportiv Lucian Lucescu, de la TVR Iaşi.
O altă gală a Excelenţei sportului ieşean va avea loc marţi, pe 21 ianuarie 2014, la ora 17.00, la Teatrul Naţională Vasile Alecsandri Iaşi, în organizarea Primăriei Municipiului Iaşi.
DAN TEODORESCU

duminică, 29 decembrie 2013

DJST Iaşi ne invită la “Gala Laureaţilor Sportului Ieşean 2013”


Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi organizează luni, 30 decembrie 2013, "Gala Laureaţilor Sportului Ieşean 2013", un moment de recunoaştere şi apreciere a celor mai buni sportivi ieşeni. Evenimentul va avea loc la Casa de Cultura a Studenţilor (în incinta “Dublin Pub”), începând cu ora 11:00.
Pe primul loc la Sporturile Olimpice s-a clasat Irina Dorneanu (canotaj), iar la Sporturile Neolimpice pe prima poziţie s-a clasat Gabriela Ivan (radioamatorism), ambele de la CSM Iaşi. Se vor acorda şi diplome de excelenţă cluburilor, sportivilor, antrenorilor şi oficialilor ieşeni, din domeniul sportului.
"Gala Laureaţilor Sportului Ieşean reprezintă un moment de apreciere şi cinstire a celor mai buni sportivi ai noştri. Îi invit pe ieşenii iubitori ai sportului să participe la acest eveniment organizat cu mult drag şi respect pentru cei mai frumoşi şi talentaţi ambasadori ai Iaşului şi ai ţării noastre", a declarat astăzi lector univ. dr. Ciprian Paraschiv, directorul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Iaşi.
DAN TEODORESCU

AIPS şi-a desemnat laureaţii pe 2013


Sursa foto: AIPS

Asociaţia Internaţională a Presei Sportive (AIPS), for intercontinental unde este afiliată şi Asociaţia Presei Sportive din România (APSR – preşedinte: Dumitru Graur) şi-a desemnat recent laureaţii anului 2013. Atletul Usain Bolt şi tenismena Serena Willimas sunt cei mai buni sportivi ai anului în viziunea AIPS, alături de echipa de fotbal Bayern München.
La sondajul care a dat clasamentele pe 2013 au participat 470 jurnalişti şi 96 ţări, inclusiv din România.
Clasamentele laureaţilor sportului mondial la finele anului 2013 au fost următoarele:
- MASCULIN:
1.  Usain Bolt (Jamaica / atletism) - 1282 puncte (30.24 %);
2. Sebastian Vettel (Germania / Formula 1) - 499 puncte (11,77 %);
3. Cristiano Ronaldo (Portugalia / de la echipa spaniolă de fotbal Real Madrid) - 437 puncte (10,31 %).
- FEMININ:
1. Serena Williams (SUA / tenis) - 915 puncte (22.25 %);
2. Yelena Isinbayeva (Rusia / atletism) - 644 puncte (15,66 %);
3. Shelly Ann Fraser-Pryce (Jamaica / atletism) - 551 puncte (13,4 %).
- ECHIPE:
1. Bayern München (Germania / fotbal) - 1707 puncte (41.32 %);
2. Miami Heat (SUA / baschet) - 579 puncte (14,02 %);
3. Noua Zeelandă (All Blacks / rugby) - 461 puncte (11,16 %).
Au mai fost menţionate şi cele mai mari evenimente de presă din domeniul sportiv, pe două categorii:
- One Day Sporting Event (evenimentul sportiv al unei singure zile):
1. Finala din UEFA Champions League (fotbal) - 757 puncte (23.36 %);
- Best Press Facilities, Major Championship (cele mai bune facilităţi în domeniul presei la Campionate majore):
1. IAAF - Campionatul Mondial de atletism în aer liber de la Moscova (Rusia) - 558 puncte (17.22 %);
2. FIFA - Cupa Confederaţiilor la fotbal - 545 puncte (16,82 %);
3. FINA - Campionatul Mondial de nataţie de la Barcelona (Spania) - 486 puncte (15 %).
Au participat la ancheta AIPS pe 2013 jurnaliştii sportivi din Albania, Algeria, Argentina, Armenia, Australia, Austria, Bangladesh, Belarus, Belgia, Benin, Bolivia, Bosnia şi Herţegovina, Brazilia, Bulgaria , Burundi, Camerun, Canada, China, Columbia, Croaţia, Cuba, Cipru, Cehia, Danemarca, Republica Dominicană, Estonia, Etiopia, Finlanda, Franţa, Gambia, Georgia, Germania, Ghana, Marea Britanie, Grecia, Granada, Guineea, Haiti, Hong Kong, Ungaria, Islanda, India, Iran, Irak, Irlanda, Israel, Italia, Coasta de Fildeş, Jamaica, Japonia, Kenya, Coreea de Sud, Republica Kârgâzstan, Letonia, Liban, Lituania, Luxemburg, Madagascar, Malta, Mauritania, Mexic, Republica Moldova, Mongolia, Maroc, Olanda, Nicaragua, Nigeria, Norvegia, Oman, Pakistan, Palestina, Panama, Paraguay, Polonia, Portugalia, Puerto Rico, Qatar, ROMÂNIA, Rusia, San Marino, Arabia Saudită, Senegal, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania, Surinam, Suedia, Elveţia, Togo, Tunisia, Turcia, Ucraina, Uruguay, Statele Unite ale Americii.
DAN TEODORESCU (membru APS România)

sâmbătă, 28 decembrie 2013

Prima competiţie majoră din 2014: Jocurile Olimpice de Iarnă de la Soci


Sursa foto: Sochi 2014

În anul care vine peste puţine zile, Jocurile Olimpice de iarnă vor avea loc în oraşul Soci, din Rusia, în perioada 7 - 23 februarie 2014.
Va fi a 22-a ediţie a competiţiei, dar nu toate probele se vor desfăşura la Soci, ci unele dintre ele vor ajunge şi în staţiunea Krasnaia Poliana.
În total vor fi 98 de probe sportive în cadrul celor 15 sporturi de iarnă. Atât Jocurile Olimpice cât şi cele Paralimpice vor avea loc sub coordonarea Comitetului de Organizare din Soci (COS).
Cele 15 sporturi de iarnă în cadrul J.O. de la Soci vor fi hochei pe gheaţă, patinaj viteză, patinaj viteză - Short Track, patinaj artistic, curling, sărituri cu schiurile, combinata nordică, biathlon, schi fond, schi alpin, schi acrobatic, snowboard, bob, skeleton, sanie.
În cadrul Jocurilor Paralimpice de iarnă vor fi cinci sporturi, precum schi alpin, biathlon, schi fond, hochei pe sănii, curling în scaun mobil.
De menţionat că Soci a fost ales drept oraş-gazdă a J.O. de iarnă din 2014 pe data de 4 iulie 2007, în cadrul a celei de-a 119-a întruniri a CIO de la Ciudad de Guatemala, celelalte două candidate-adversare pentru găzduirea ediţiei de anul viitor fiind Salzburg (Austria) şi Pyeongchang (Coreea de Sud).
Soci a câştigat până la urmă competiţia de atribuire a J.O. de iarnă din 2014, candidatura sa fiind susţinută de preşedintele rus Vladimir Putin şi de tenismena Maria Şarapova.
Putem spune că Rusia va găzdui pentru prima dată o ediţie a Jocurilor Olimpice, cu menţiunea că Jocurile Olimpice de vară din 1980, de la Moscova, au avut loc pe teritoriul de atunci a URSS.
După ce a fost respins de doua ori, oraşului Pyeongchang i s-a acordat şansa de a organiza JO de iarnă din 2018.
Vă mai informăm că în 2014, Stadionul Olimpic din Soci va găzdui atât Ceremonia de deschidere (pe 7 februarie), cât şi Ceremonia de închidere a competiţiei (pe 23 februarie).
După cum a declarat recent Ioan Dobrescu, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, România are în prezent un singur sportiv calificat Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, acesta fiind patinatorul artistic Zoltan Kelemen.
Totuşi, se speră că România va fi prezentă la Soci cu 22-26 de sportivi.
La ediţia anterioată a Jocurilor Olimpice de Iarnă, de la Vancouver (Canada), din 2010, România a avut o delegaţie de 26 de sportivi, care au concurat la biathlon, schi alpin, schi fond, bob, sanie şi patinaj.
Primele Jocuri Olimpice de Iarnă a fost în aşa numită "Săptămâna Sporturilor de iarnă", din oraşul francez Chamonix. Prima ediţie a avut loc în 1924, cu participarea a 16 ţări.
La Soci 2014, organizatorii speră în participarea a unui număr record de 5.500 sportivi, antrenori şi oficiali, din 80 de ţări ale lumii, printre ele fiind şi România !
DAN TEODORESCU

vineri, 27 decembrie 2013

Trei ieşence în topul Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică



În mod deja tradiţional, Alexandra Piscupescu a fost desemnată sportiva anului 2013 la Federaţia Română de Gimnastică Ritmică. Sportiva clubului Olimpia Bucureşti a cucerit trei medalii la Cupa Mondială de la Bucureşti, la cerc, minge şi panglică, dar şi alte locuri fruntaşe în competiţiile interne şi internaţionale la care a participat.
În acest “TOP 10” de la finalul anului 2013, elaborat de FR Gimnastică Ritmică, sunt clasate şi trei sportive de la Clubul Sportiv Şcolar Anghel Saligny Iaşi, antrenate de Constantin Radu şi Cătălina Radu, tată şi fiică.
Conform FRGR, primele gimnaste ale anului 2013 sunt următoarele:
1. ALEXANDRA PISCUPESCU - CS Olimpia Bucureşti;
2. ADRIANA TEOCAN - CS Olimpia Bucureşti;
3. LUIZA FILIORIANU - CS Olimpia Bucureşti;
4. STEFANIA CHIRIAC - CSM Arad;
5. DIANA PAVEL - CSŞ Anghel Saligny Iaşi;
6. ANDREEA VERDEŞ - CSŞ Anghel Saligny Iaşi;
7. DENISA MAILAT - CS Olimpia Bucureşti;
8. LAURA ANIŢEI - CSS Anghel Saligny Iaşi
9. HERMINA DOHOTARIU – CSŞ 1 Constanţa;
10. DIANA VĂLEANU - CSŞ Reşiţa.
De remarcat că, în ancheta DJST Iaşi de la finele acestui an, pe locul 9 la sporturi olimpice se află ANSAMBLUL DE GIMNASTICĂ RITMICĂ de la CSŞ Anghel Saligny Iaşi, pentru locul 6 ocupat la Cupa Mondială de tineret, la ansamblu cu cerc.
În perioada următoare vor fi organizate la Iaşi două gale de excelenţă ale sportului, prima pe 30 decembrie 2013, ora 11.00, la “Dublin Pub” de la parterul Casei de Cultură a Studenţilor (gala DJST Iaşi) şi a doua pe 21 ianuarie 2014, ora 17.00, în sala mare de spectacole a Teatrului Naţional Vasile Alecsandri Iaşi (gala Primăriei Municipale).
DAN TEODORESCU

miercuri, 25 decembrie 2013

FR Popice-Bowling a stabilit programul returului de campionat din 2014


După primele cinci etape ale turului şi două meciuri jucate în devans din retur, Divizia Naţională masculină de popice programează manşa a doua de campionat în prima parte a anului 2014, după următorul program:
Etapa a VI-a (25.01.2014):
- Inter Petrila - CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii (va arbitra Raita Radu, de la ora 10.00);
- Electromureş Tg. Mureş - Siderurgica Hunedoara (va arbitra Martina Emeşe, meciul se va disputa pe 26 ianuarie, de la  ora 13.00);
Va sta: CFR Olimpia ACB Iaşi.
Etapa a VII-a (15.02.2014):
- Siderurgica Hunedoara - Inter Petrila (va arbitra Raita Radu, meciul se va juca pe 16 februarie, de la ora 13.00);
- CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - CFR Olimpia ACB Iaşi (marele derby va fi arbitrat de Fekete Iosif, de la ora 13.00, iar meciul se dispută la Tg. Mureş);
Va sta: Electromureş Tg. Mureş.
Etapa a VIII-a (22.02.2014):
- CFR Olimpia ACB Iaşi - Siderurgica Hunedoara (va arbitra Zăgreanu Gheorghe, se joacă pe 23 februarie, de la ora 13.00);
- Inter Petrila - Electromureş Tg. Mureş (va arbitra Raita Radu, de la ora 10.00);
Va sta: CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii.
Etapa a IX-a (01.03.2014):
- Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi 0-8 la puncte de echipă (7-17 la puncte de set; 3128 p.d. - 3388 p.d., s-a disputat în devans)
- Siderurgica Hunedoara - CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii (va arbitra Raita Radu, meciul se va disputa pe 2 martie, de la ora 13.00);
Va sta: Inter Petrila.
Etapa a X-a (05.04.2014):
- CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - Electromureş Tg. Mureş (va arbitra Martina Emeşe, de la ora 13.00, meciul se va disputa la Tg. Mureş);
- CFR Olimpia ACB Iaşi - Inter Petrila 8-0 (21-3; 3489 p.d. -3080 p.d., meciul s-a disputat la Petrila, în devans).
Va sta: Siderurgica Hunedoara.
NOTĂ:
- CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii joacă toate meciurile când este gazdă pe arena CS Electromureş Tg. Mureş, pe pistele 2 – 5.
- Siderurgica Hunedoara joacă toate meciurile când este gazdă pe pistele 2 – 5.
- Electromureş Tg.Mureş joacă toate meciurile când este gazdă pe pistele 3 – 6.
La finalul sezonului de toamnă, clasamentul competiţiei masculine arată astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi      6          6          0          0          43 – 5              12
2. CFR Cluj&CSM C.Turzii   4          3          0          1          23 – 9              6
3. Siderurgica Hunedoara       4          2          0          2          16 – 16            4
4. Electromureş Tg. Mureş (*) 5         1          0          4          9 – 31              0
5. Inter Petrila (*)                    5          0          0          5          5 – 35              -4
(*) – Echipele din Tg. Mureş şi Petrila au fost penalizate pentru neprezentarea la turneele de juniori.

* Trei turnee în retur şi unul restant la juniori, în Seria a III-a din zona Moldovei

În Divizia Naţională masculină de juniori, cele 9 echipe participante sunt împărţite în trei serii alcătuite pe criterii geografice, astfel:
- Seria I: Siderurgica Hunedoara, Foresta HLV Tălmaciu, CS Atletic Fieni.
Turneele din retur sunt programate în zilele de 18 ianuarie 2014 (ora 13.00, la Hunedoara, va arbitra Raita Radu), 1 februarie 2014 (ora 10.00, la Tălmaciu, va arbitra Mailat Liviu), 8 februarie 2014 (ora 13.00, la Fieni, la arbitra Vişan Cristian).
- Seria a II-a: CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii, CSM-UNIO Satu Mare, Electromureş Tg. Mureş.
Turneele din retur sunt programate în zilele de 18 ianuarie 2014 (ora 10.00, la Tg. Mureş, va arbitra Fekete Iosif), 1 februarie 2014 (ora 9.00, la Tg. Mureş, deoarece arena din Satu Mare este în renovare, va arbitra Fekete Iosif), 8 februarie 2014 (ora 13.00, la Tg. Mureş, la arbitra Martina Emeşe).
- Seria a III-a: CFR Olimpia ACB Iaşi I, ICMRS Galaţi, CFR Olimpia ACB Iaşi II.
Turneele din retur sunt programate în zilele de 18 ianuarie 2014 (ora 12.00, la Iaşi, va arbitra Teodorescu Dan), 1 februarie 2014 (ora 13.00, la Galaţi, va arbitra Tudorie Bebe), 8 februarie 2014 (ora 12.00, la Iaşi, la arbitra Teodorescu Dan).
La finalul sezonului de toamnă, clasamentul Seria a III-a a juniorilor se prezintă astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi I – 6 puncte (6181 p.d.)
2. CFR Olimpia ACB Iaşi II – 3 puncte (5827 p.d.)
3. ICMRS Galaţi – 2 puncte (2928 p.d.)
Turneul de la Galaţi, din turul campionatului, sub arbitrajul lui Bebe Tudorie, va fi reprogramat în 2014, la o dată care va fi anunţată ulterior, de comun acord între cluburile din Iaşi şi Galaţi.

* Turneele finale la seniori şi juniori vor avea loc la Ploieşti

În perioada 15-18 aprilie 2014 vor avea loc turneele finale pentru echipele de juniori şi seniori, la arena Conpet Ploieşti.
La seniori vor participa primele patru clasate la finalul sezonului regulat, iar la juniori vor ajunge la turneul final primele două clasate din fiecare serie, deci la competiţia prahoveană vor fi prezente şase echipe juvenile de popice.
Echipele de seniori şi juniori CFR Olimpia ACB Iaşi sunt virtual calificate la aceste turnee finale, ele urmând să-şi apere titlurile naţionale cucerite în sezonul 2012-2013. La juniori, CFR Olimpia ACB Iaşi va fi prezentă la turneul final cu o formaţie reunită, unde vor ajunge cei mai buni lansatori de la cele două echipe prezente în competiţia tur-retur a sezonului regulat.

* Turneele finale la senioare şi junioare sunt programate la Iaşi

Vă mai informăm că turneele finale la senioare şi junioare sunt programate în perioada 24-27 aprilie 2014, la arena CFR Iaşi.
Vor fi prezente echipele Electromureş Romgaz Tg. Mureş, Conpet Petrolul Ploieşti, Corona 2010 Braşov şi Rapid Bucureşti (la senioare), respectiv Electromureş Romgaz Tg. Mureş, Conpet Petrolul Ploieşti, Corona 2010 Braşov (la junioare).
DAN TEODORESCU

marți, 24 decembrie 2013

CRĂCIUN FERICIT !

Publicaţia de sport şi cultură

"SPORT FAN CLUB" urează

tuturor cititorilor şi partenerilor un

Crăciun fericit, cu sănătate şi

bucurii ! La mulţi ani 2014 !


DAN TEODORESCU
Redactor şef-editor

Iaşi - România
24 decembrie 2013

Alex Ferariu, sportivul nr. 1 în 2013 la CSŞ Unirea Iaşi



Clubul Sportiv Şcolar Unirea Iaşi (director: prof. Viorel Hudac) a elaborat clasamentul laureaţilor pentru anul 2013, ierarhia fiind dominată de practicanţi ai judoului şi ai tirului cu arcul, dar şi de sportivii de la jocuri, precum rugby, baschet şi volei.
Acest TOP 10 se prezintă astfel:
1. Alex Ferariu (judo, antrenor: Florin Grosu);
2. Catrinel Constantinescu (tir cu arcul, antrenor: Cezar Alexandrescu);
3. Camelia Gorongea (tir cu arcul, antrenor: Cezar Alexandrescu);
4. Tudor Butnariu şi Andrei Chiriac (rugby, antrenor: Ioan Iftodi);
5. Ana Maria Ursachi (volei, antrenor: Anda Podaru);
6. Vlad Cobzaru (baschet, antrenor: Gabriel Clapon, este în prezent la St. Jonhnsbury Academy din SUA);
7. Andreea Ştefanache (judo, antrenor: Angelica Diaconu);
8. Gheorghiţă Panainte (judo, antrenor: Florin Grosu);
9. Valentin Rusu (tir cu arcul, antrenor: Cezar Alexandrescu);
10. Cristiana Cojocariu (judo, antrenor: Iulian Perdun) şi Vlăduţ Iacob (tir cu arcul, antrenor: Cezar Alexandrescu).
Să mai menţionăm că în sportul ieşean urmează două gale de excelenţă, în zilele de 30 decembrie 2013 (ora 11.00, în incinta Dublin Pub de la Casa de Cultură a Studenţilor, în organizarea DJST Iaşi) şi 21 ianuarie 2014 (ora 17.00, la Teatrul Naţional Vasile Alecsandri, în organizarea Primăriei Municipiului Iaşi).
DAN TEODORESCU
 

luni, 23 decembrie 2013

DJST Iaşi a elaborat clasamentele pe 2013 în sportul de performanţă



Gala Sportului Ieşean 2013, manifestare organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi (director: lector univ. dr. Ciprian Paraschiv) va avea loc luni, pe 30 decembrie, la ora 11.00, în incinta „Dublin Pub” de la Casa de Cultură a Studenţilor din Iaşi.
DJST Iaşi a comunicat astăzi clasamentele laureaţilor pe anul în curs din sportul ieşean, care se prezintă astfel:

SPORTURI  OLIMPICE:


1. DORNEANU IRINA - canotaj 8+1, CSM Iasi - antrenori: Băhnărel Sorin şi Cserhati Adriana:
           Campionat European                         Loc I   8 + 1 
           Cupa Mondială                                   Loc II 8 + 1
2. MOROŞANU ANGELA – atletism, CS Politehnica Iaşi / Dinamo Bucureşti - antrenor: Ursache Dorin:  
           Cupa Europei seniori                           Loc I               200 m.
           Cupa Europei seniori                           Loc I               4x400 m.
           Cupa Europei seniori                           Loc II              400 m.g.
3. TIRON BIANCA  – handbal, LPS Iaşi - antrenor: Lupan Veniamin:
           Campionat European tineret               Loc V
    CONACHE MĂDĂLINA  – handbal, LPS Iaşi   -  antrenor: Lupan Veniamin:
           Campionat European tineret               Loc V
4.         FERARIU ALEXANDRU – judo, CSM Iaşi           - antrenor: Grosu Florin:
           Campionat European juniori               Loc VI            55 kg.
           Campionat Balcanic seniori                Loc III                        60 kg.
5.         PĂUNAŞ ALINA  - atletism, LPS Iaşi         -  antrenor: Ghilase Marius:
           Campionat Balcanic juniori                 Loc I               4x100 m.
6. SMEU FLAVIU – judo, CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel:
           Campionat Balcanic seniori                Loc III                        100 kg.
7. COSMA MIHAI –– atletism, LPS Iaşi -  antrenor: Agafiţei Gica:
           Campionat Balcanic juniori                 Loc II             
8. SIMIONESCU VLAD – judo, CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel:
           Jocuri Francofone                               Loc III                        +100 kg.
9. ANSAMBLUL DE GIMNASTICĂ RITMICĂ – gimnastică ritmică, CSŞ Anghel Saligny Iaşi -  antrenori: Radu Constantin şi Radu Cătălina:
           Cupa Mondială tineret                                    Loc VI                        ansamblu cu cerc
10.       SITARU IOANA – sabie, CSM Iaşi - antrenori: Biţucă Iulian şi Nuţă Emilian:
           Cupa Mondială juniori                        Loc II              individual

SPORTURI  NEOLIMPICE:


1. IVAN GABRIELA - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela:
           Campionat Mondial seniori                 Loc II              morse Runner
           Campionat Mondial seniori                 Loc II              transmisie viteză
           Campionat Mondial seniori                 Loc III                        echipe
           Campionat Mondial seniori                 Loc IV                        recepţie viteză
           Campionat Mondial seniori                 Loc IV                        RUFZXP
           Campionat Balcanic seniori                Loc II             
2. CIOBOTARU LĂCRĂMIOARA – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Thieu Lam Iaşi - antrenor: Ciobotaru Geluţă:
           Campionat Mondial                            Loc I               individual, formă impusă cu cuţitul
           Campionat Mondial                            Loc II              echipe, formă impusă cu cuţitul
           Campionat Mondial                            Loc III                        individual, formă impusă cu paloşul
3. HÂLDAN CRISTIAN - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela:
           Campionat Mondial seniori                 Loc III                        individual, TX
           Campionat Mondial seniori                 Loc III                        echipe
           Campionat Mondial seniori                 Loc IV                        individual, RX
           Campionat Mondial seniori                 Loc V             individual, RUFZXP
           Campionat Mondial seniori                 Loc VI                        individual, MR
           Campionat Mondial seniori                 Loc VI                        individual compus
           Campionat Balcanic seniori                Loc I
4. BĂLĂIAŞA DRAGOŞ - karate tradiţional, CS Enpi Iaşi - antrenor: Pascaru Irina:
           Campionat Mondial juniori                 Loc II              kata echipe
           Campionat Mondial juniori                 Loc II              embu
           Campionat Mondial juniori                 Loc III                        kata individual
           Campionat European juniori               Loc I               kata echipe, fudokan
           Campionat European juniori               Loc I               kata echipe, tradiţional
           Campionat European juniori               Loc II              kata individual
           Campionat European juniori               Loc II              embu
           Campionat European juniori               Loc V              FU GU CO
5. STRĂTILĂ ALEXANDRA  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi -      antrenor: Vasile Ichim:
           Campionat Mondial seniori                 Loc I               individual, tehnică
           Campionat Mondial seniori                 Loc II              partener
6. FLORIN SERDARE – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Thieu Lam Iaşi - antrenor: Geluţă Ciobotaru:
           Campionat Mondial                            Loc I               individual, formă impusă cu bastonul
           Campionat Mondial                            Loc II              individual, formă impusă fără arme
7. ICHIM VASILE  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi - antrenor: Vasile Ichim:
           Campionat Mondial seniori                 Loc I               sabie cu partener
           Campionat Mondial seniori                 Loc II              cuţit cu partener
8. TELEMAN ADRIAN  – Vo Vinam Viet Vo Dao, CS Activ Vo Iaşi - antrenor: Vasile Ichim:
           Campionat Mondial seniori                 Loc I               sabie cu partener
           Campionat Mondial seniori                 Loc III                        cuţit cu partener
9. ENE DIANA - radioamatorism, CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela
           Campionat Mondial juniori                 Loc III                        RX
           Campionat Mondial juniori                 Loc III                        TX
           Campionat Mondial juniori                 Loc III                        RUFZXP
           Campionat Mondial juniori                 Loc III            echipe
           Campionat Mondial juniori                 Loc III                        MR
           Campionat Mondial juniori                 Loc V              individual compus
           Campionat Balcanic seniori                Loc I
10. PÎRJU IONUŢ – Qwan Ki Do, CS Long Ho Paşcani - antrenor: Ovidiu Covaci:
           Campionat European seniori               Loc I               echipe, luptă
           Campionat European seniori               Loc I               echipe, luptă arme
           Campionat European seniori               Loc II              individual, tehnică

DIPLOME DE EXCELENŢĂ:


- BUTNARIU TUDOR  – rugby, CSŞ Unirea Iaşi    - antrenor:  Iftode Ioan:
           Campionat European juniori               Loc V
- CHIRIAC ANDREI  – rugby, CSŞ Unirea Iaşi -  antrenor: Iftode Ioan
           Campionat European juniori               Loc V
- ROHOTIN PAUL  – popice, CS CFR Iaşi -  antrenor: Antimirescu Remus:
           transferat în Germania în ultima parte a anului, la echipa SKC Victoria Bamberg (1. Bundesliga)
- OLARIU RĂZVAN  – culturism, CSM Iaşi -  antrenori: Russ Felicia şi Russ Christian.
- ECHIPA DE POPICE VETERANI  – popice, CS CFR Iaşi           
- ASOCIAŢIA ATLEŢILOR VETERANI – MASTERS IAŞI:
           Ene Maria                                            + 70 ani
           Pacriţa Virgil                                       + 60 ani
- VIZITIU CIPRIAN  – atlet, CS Iaşi 21                                         
- LITEANU VASILE – consilier la DJST Iaşi - pensionar
- MANOLE VASILE  – preşedinte la Asociaţia Judeţeană de Şah Iaşi
- PÂNZARU VALENTIN  – preşedinte la CS Coris Iaşi
- VANVU GINETA – asist. univ. dr. la Universitatea Gr. T. Popa Iaşi
- TĂNASE VICIU  – inspector de specialitate la ISJ Iaşi
- POPA IONEL  – inspector de specialitate la Primăria Municipiului Iaşi
-  BOIURU ALEXANDRU – atletism, CS Salcâmul Andrieşeni
- GAFTEA MARIA  – tenis de masă veterani, CS Politehnica Iaşi
- CLUB VOLEI PENICILINA IAŞI
- CS CFR IAŞI – echipa de popice
- CS NAVOBI IAŞI – fotbal feminin
- CS POLITEHNICA IAŞI – rugby
- CS UNIVERSITAS IAŞI – handbal masculin
- CS POLI – MIROSLAVA IAŞI -  handbal masculin
- CSMS IAŞI – futsal
- CSMS IAŞI – fotbal
- CS POLI IAŞI – baschet masculin
- CSM IAŞI
- CSM PAŞCANI
- CSŞ UNIREA IAŞI
- CS POLITEHNICA IAŞI
- LICEUL CU PROGRAM SPORTIV IAŞI
- CS OMEGA TEHNOTON IAŞI
- CS ŞTIINŢA MIROSLAVA
- ASEI IAŞI
- NEAGU MAZILU (CS CFR Iaşi, atletism veterani).
DAN TEODORESCU

Dragoş Bălăiaşa, pe prima treaptă a podiumului la CS ENPI Iaşi



Sub conducerea antrenoarei Irina Pascaru (2 DAN) şi sub managementul impus de preşedintele Constantin Adăscăliţei (4 DAN), clubul de karate tradiţional ENPI Iaşi a reuşit în 2013 performanţe notabile pe plan intern şi internaţional.
Sportivii de la ENPI Iaşi au cucerit Cupa României şi au obţinut medalii la
Campionatele Mondiale şi Campionatele Europene de Karate Tradiţional Shotokan-Fudokan.
La acest sfârşit de an, ”TOP 10” pentru 2013 în cadrul clubului CS ENPI Iaşi se prezintă astfel:
1. Dragoş Bălăiaşa - dublu campion european de juniori la kata pe echipe, la karate tradiţional şi fudokan; medaliat cu argint la Mondialele de juniori la kata pe echipe şi enbu, medaliat cu bronz la kata individual; medaliat cu argint la Campionatele Europene în probele de kata individual şi enbu masculin.
2. Aurel Ciubotariu;
3. Alexandru Lupescu;
4. Andrei Pintilie;
5. Bianca Balaur;
6. Ionuţ Trupina; 
7. Adina Timofte, Andreea Timofte şi Ştefana Baltag;
8. Octavian Postolache;
9. Cosmin Huţanu;
10. Vlad Croitoru.
DAN TEODORESCU

Brazilia, campioană a lumii la handbal feminin !!!


Sursa foto: Serbia 2013

În finala de la Belgrad din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin, surprinzătoarea naţională a Braziliei s-a impus în faţa Serbiei cu scorul de 22-20 (13-11) şi a cucerit primul titlu mondial din palmaresul echipei antrenate de Morten Soubak.
Chiar dacă „Kombank Arena" din Belgrad a înregistrat un record de 19.467 spectatori la marea finală, gazdele din Serbia au capotat în faţa oaspetelor din Brazilia şi au ratat medalia de aur la care se aştepta toată lumea ! Principalele marcatoare din finala pentru locurile 1-2 au fost NASCIMENTO Alexandra – 6 goluri (cu 3 din 7 metri) – pentru Brazilia, respectiv CVIJIC Dragana – 5 goluri (cu 1 din 7 metri) – pentru Serbia.
Brazilia este a doua echipă din afara Europei care câştigă medaliile de aur la Mondialele de handbal feminin, după Coreea de Sud, în anul 1995.
Cea mai bună jucătoare a turneului a fost declarată brazilianca Eduarda Amorim, care evoluează pe postul de inter dreapta şi joacă pentru echipa maghiară Gyor.
Lotul campion al Braziliei de la C.M. din Serbia a avut următoarea componenţă:
ARENHART Barbara (Hypo), PESSOA Mayssa (Dinamo Volgograd) - DINIZ Fabiana (Hypo), NASCIMENTO Alexandra (Hypo), ROCHA Samira (Mios), PIEDADE Daniela (Krim), ANDRADE Amanda (Concórdia), DA SILVA Fernanda (Hypo), RODRIGUES Ana (Hypo), GOMES Elaine (Força Goiás), SOUZA Karoline (Tvis Holstebro), AMORIM Eduarda (Gyor), NUNES Deborah (Metodista), COSTA Mariana (Team Vendsyssel), MOURA Mayara (Adblu), CAVALEIRO Deonise (Hypo).
După cum se poate observa, multe jucătoare ale Braziliei evoluează la echipele de top din Europa, în Austria, Ungaria şi Rusia.
Tot duminică, în finala mică a Campionatului Mondial din Serbia, cea pentru locurile 3-4, Danemarca a învins Polonia cu scorul de 30-26 (12-15). Principalele marcatoare au fost: KRISTIANSEN Kristina – 10 goluri (cu 2 din 7 metri), pentru Danemarca, respectiv KULWINSKA Patrycja – 5 goluri, pentru Polonia.
Până la cele două finale pentru podium, în cadrul C.M. de handbal feminin din Serbia, faza jocurilor eliminatorii a menţionat următoarele rezultate:
- Optimi de finală:
Germania – Angola 29-21, Franţa – Japonia 27-19, Polonia – România 31-29, Danemarca – Muntenegru 22-21, Ungaria – Spania 28-21, Brazilia – Olanda 29-23, Norvegia – Cehia 31-21,
Coreea de Sud – Serbia 27-28.
- Sferturi de finală:
Brazilia – Ungaria 33-31, Polonia – Franţa 22-21, Danemarca – Germania 31-28, Serbia – Norvegia 28-25.
- Semifinale:
Polonia – Serbia 18-24, Brazilia – Danemarca 27-21.
DAN TEODORESCU

duminică, 22 decembrie 2013

NIKONS Iaşi - măiestrie şi multă muncă în paşi de dans sportiv !



Duminică, pe 22 decembrie 2013, la Clubul de Dans Sportiv NIKONS Iaşi a avut loc o nouă “revoluţie”, cea a măiestriei de dans sportiv într-o manifestare grandioasă găzduită de sala de spectacole a Atheneului Tătăraşi. La 14 ani de la Revoluţia română din 22 decembrie 1989, tinerii sportivi ai clubului condus de preşedintele prof. Mariana-Constantina Niculiţă au oferit celor peste 300 de spectatori o nouă tranşă de libertate, libertatea de mişcare şi spectacol oferită de dansul sportiv de la secţiunile standard şi latino. 
După cum ne spunea în prezentatarea spectacolului tânăra Andreea Lungu, elevă la Liceul de Artă “Octav Băncilă” din Iaşi, grupa mică, grupa mare, începători, avansaţi şi performeri, de la sălile de antrenament  din Păcurari şi Nicolina, aproape toţi copiii de la clubul NIKONS au dansat duminică după-amiază pe scena Atheneului din cartierul ieşean Tătăraşi. Au dansat pentru Moş Crăciun 2013, pentru părinti, bunici, invitaţi, reprezentanţi ai mass-mediei şi pentru iubitorii dansului sportiv de la DJST Iaşi şi Atheneul Tătăraşi şi nu numai.
Pe parcursul a 2 ore, pe scena mare de spectacole a Atheneului Tătăraşi s-a dansat standard şi latino cu Cosmin Dorneanu şi Lorena Păduraru, Bogdan Albu-Talancă şi Andreea Bunduc, Andrei Bîdrea şi Oana Anton, Răzvan Mereuţă şi Georgiana Ambrono, Flavius Văcaru şi Cezara Samoilă, Alexandru Livadaru şi Laura Ananei, iar în “pereche” au dansat şi viitorii performeri ai clubului NIKONS Iaşi.
Un moment inedit al spectacolului a fost atunci când cinci mici sportivi ai clubului NIKONS, cu vârste cuprinse între 5 ani şi 10 ani, şi-au aniversat ziua de naştere chiar pe scenă, iar toată sala le-a cântat un călduros Mulţi ani trăiască !
Iar momentul culminant s-a petrecut la finalul spectacolului, atunci când pe scenă a apărut Moş Crăciun, care a cântat colinde alături de membrii clubului ieşean NIKONS şi a împărţit cadouri celor... cuminţi, adică tuturor sportivilor !
Chiar dacă nu au fost jurizaţi, sportivii noştri au dansat cu dorinţa de a impresiona. În primul rând pe... Moş Crăciun, pentru a-şi răscumpăra probabil din greşelile trecute dar nevinovate, dar şi pe spectatori. Pot spune că 2013 a fost un an bun pentru clubul NIKONS. Cu finale şi podiumuri la competiţiile naţionale şi internaţionale, cu evenimente plăcute şi multe participări în spectacole caritabile. Am încheiat anul competiţional cu o medalie de argint cucerintă pe plan naţional. Le mulţumim tuturor celor care ne-au fost alături, celor care ne apreciază eforturile şi celor care ne ajută să devenim şi mai cunoscuţi”, ne-a declarat la finalul manifestării Amira-Cătălina Niculiţă, antrenor la Clubul de Dans Sportiv NIKONS IAŞI, grupare care, în aprilie 2014 va împlini 18 ani de existenţă, deci va ajunge la vârsta majoratului !
Să mai menţionăm că activitatea la Clubul de Dans Sportiv NIKONS Iaşi nu se întrerupe nici la acest sfârşit de an, deoarece
începând cu data de 26 decembrie 2013, perechile de performeri şi viitorii performeri vor participa la un seminar de dans sportiv.
La mulţi ani, NIKONS !
DAN TEODORESCU