sâmbătă, 26 ianuarie 2013

Înfrângere la „zero” în Liga Campionilor în contul popicarilor clujeni !

Echipa CFR Cluj

* Pe arena din Târgu Mureş, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, CFR Cluj a pierdut sâmbătă în faţa sârbilor de la KK Belgrad cu scorul de 0-8 la puncte de echipă * Campionul mondial Petruţ Mihălcioiu nu a putut evolua la ceferiştii clujeni, fiind accidentat

Sâmbătă, pe 26 ianuarie 2013, au fost programate partidele tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice. În competiţia masculină, la Târgu Mureş, într-un meci arbitrat de Gergely Ernő-Dezső (din Baia Mare) s-a jucat partida CFR Cluj (gazda confruntării) - KK Belgrad (Serbia) 0-8 (11-13 la puncte de set; 3425 p.d. – 3554 p.d.).
Au evoluat următoarele echipe:
- CFR Cluj: Cornel Popa – 562 p.d. (1,5 puncte de set; 0 puncte de echipă), Ioan Figlea – 544 p.d. (1,5; 0), Bogdan Dudaş – 593 p.d. (2; 0), Dorin Virgil – 583 p.d. (2; 0), Robert Merza – 593 p.d. (2; 0), Grigore Blaga – 550 p.d. (2; 0).
- KK Belgrad: Daniel Tepsa – 596 p.d. (2,5; 1), Sokac Srsan – 573 p.d. (2,5; 1), Congor Baranj – 607 p.d. (2; 1), Goran Ostojic – 603 p.d. (2; 1), Arpad Antal – 610 p.d. (2; 1), Nikola Popovic – 565 p.d. (2; 1).
Campionul mondial Petruţ Mihălcioiu a fost accidentat şi nu a putut evolua împotriva sârbilor. La încălzire, după ce a lansat 3 bile pe pistele de joc, Mihălcioiu s-a retras şi i-a lăsat locul antrenorului-jucător Grigore Blaga, cel care, la finalul partidei ne-a declarat: “Petruţ Mihălcioiu a încercat să joace chiar dacă are probleme cu spatele, dar nu a putut evolua decât la cele trei bile de încălzire ! Am jucat eu în locul lui, după ce şi eu am fost bolnav o lună întreagă, fiind răcit. Chiar dacă am pierdut cu 8-0, la manşe am pierdut greu, sârbii având doar două manşe mai mult decât noi !”.
Celelalte rezultate din Liga Campionilor au fost: Zeleziane Podbrezova Sport (Slovacia, deţinătoarea trofeului) - KK Konikom Osijek (Croaţia) 5-3, Szegedi TE (Ungaria) - KK Zapresic (Croaţia) 7-1, BSV Voith St. Pölten (Austria) - SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) 5-3 (de la oaspeţi, Nicolae Lupu - 576 p.d. a pierdut partida cu Mark Bortek - 603 p.d., după 2-2 la manşe).

* Prahovencele de la Conpet Petrolul Ploieşti, un singur punct câştigat în Slovenia

Tot astăzi, în competiţia feminină, KK Lanteks Celje (Slovenia, deţinătoarea trofeului) – Conpet Petrolul Ploieşti 7-1 (17,5-6,5 la puncte de set; 3380 p.d. - 3191 p.d.). Singurul punct al prahovencelor a fost reuşit de antrenoarea-jucătoare Luminiţa Dogaru (559 p.d.) după 3-1 la manşe, în ultimul schimb, cu Nada Savic (534 p.d.). Au pierdut întâlnirile susţinute ploieştencele Andreea Năstase – 485 p.d. (0 manşe), Cristina Samson – 535 p.d. (1), Claudia Simion – 536 p.d. (1), Alina Sanda – 548 p.d. (1), Daniela Lăcătuşu – 528 p.d. (0,5).
Alte rezultate la feminin: Pionir Subotica (Serbia) – KK Zagreb-Zaboky (Croaţia) 4,5-3,5 şi Victoria Bamberg (Germania) – Polonia 1912 Leszno (Polonia) 8-0 (la gazde, românca Ioana Văidăhăzan - 578 p.d. a zdrobit-o cu 4-0 la manşe pe adversara directă, Joanna Lajtke - 497 p.d.)
Tot la feminin, meciul CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş (campioana României) - KK Tatran Sucany (Slovacia) nu a mai avut loc, deoarece echipa slovacă s-a retras din competiţie şi în acest fel formaţia mureşeană ajunge direct la turneul final, din 30-31 martie, de la Podbrezova (Slovacia). Returul partidelor din sferturile de finală este programat pe 16 februarie 2013.