duminică, 6 ianuarie 2013

Victorie de Bobotează pentru tinerii handbalişti români

* În ultimul meci al grupei preliminare cu nr. 7 de la Craiova, România a învins naţionala Israelului cu scorul de 33-28 (17-18), dar a ratat calificarea la turneul final al Campionatului Mondial „U 21” din Bosnia-Herţegovina

În faţa a 1.500 spectatori, elevii lui Leonard Bibirig şi Ovidiu „Coco” Mihăilă au învins la cinci goluri diferenţă surprinzătoarea echipă a Israelului, în meciul pentru locul 2 al grupei cu nr. 7 din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial de handbal tineret. Chiar dacă au obţinut de Bobotează a doua victorie în acest turneu din capitala Olteniei, handbaliştii tricolori au ratat calificarea la turneului final, deoarece din grupa cu nr. 7 se califică în ultimul act al competiţiei doar prima clasată şi aceasta a fost Rusia, care a învins astăzi Turcia cu categoricul scor de 40-24 (17-9).
În meciul din 6 ianuarie 2013, dintre România şi Israel, gazdele turneului de calificare au început excelent disputa şi au condus cu 5-1, după numai 5 minute de joc. Israelul a egalat la 9-9 în min. 14, dar România se distanţează din nou la două goluri diferenţă (11-9, în min. 17), prin golurile reuşite de Grigoraş şi Negru. Israelul a egalat din nou la 11-11, apoi la 12-12 şi 13-13, iar oaspeţii s-au detaşat apoi pe tabela de marcaj la trei goluri diferenţă (14-17, în min. 26). După 15-18 (min. 28), românii reduc din handicap până la pauză, la scorul de 17-18, prin golurile marcate de Cristescu şi Grigoraş.
În repriza secundă, după un stupid “autogol” marcat în poarta bravului Ionuţ Iancu (al treilea portar al lui HCM Constanţa, după Mihai Popescu şi Rudi Stănescu), la o acţiune al lui Amit Yehiel Stelman pe extrema dreaptă, oaspeţii preiau conducerea la o diferenţă de 4 goluri (17-21, în min. 33), după care România se trezeşte din pumni şi egalează la 23-23 (min. 41), prin golgeterul reprizei secunde Iulian Halcă (împrumutat la CSM Călăraşi de HCM Constanţa). În continuare, tricolorii evoluează cu mult aplomb pe terenul de joc al noii Săli Polivalente din Craiova şi se desprind la 25-23, 28-25, 31-27, 32-27 şi 33-28 (rezultat final), ultimul gol al disputei fiind reuşit de Nicuşor Negru (jucător la CS Caraş Severin), din aruncare de la 7 metri, în min. 60.
Într-un meci arbitrat de Amar Konjicanin şi Dino Konjicanin, ambii din Bosnia-Herţegovina, România a prezentat următorul lot de jucători: Iancu, Makaria, Nedelcu – Halcă 7 goluri, Negru 5 (1 din 7 metri), Szoke 5 (2 din 7 metri), Cristescu 4, Mledenciu 4 (1 din 7 metri), Racolţea 4, Grigoraş 3, Sandu 1, Baican, Şomlea, Subţirică, Tîrzioru. Antrenori: Leonard Bibirig şi Ovidiu Mihăilă.
Pentru Israel au evoluat: Elimelech, Fichlovic, Tepper - Levy 8 goluri, Stelman 6, Dan Amir 5, Gerera 5, Hershkowitz 2, Mudrik 1, Shkalim 1, Appo, Gal, Gera, Hamami, Versano, Waysler. Antrenori: Dragan Djukic şi Shahar Haber.
România a ratat 2 aruncări de la 7 metri, prin Szoke şi Mledenciu, iar bravul nostru portar Ionuţ Iancu a apărat singura aruncare de la 7 metri a Israelului.
Clasamentul final al grupei a 7-a se prezintă astfel: 1. Rusia – 6 puncte; 2. România – 4 puncte; 3. Israel – 2 puncte; 4. Turcia – 0 puncte.
Singura echipă care va evolua la turneul final al “Mondialului” de tineret din acest an, din grupa de la Craiova, va fi Rusia.
Rezultatele complete ale grupei a 7-a au fost următoarele: Rusia-Israel 27-26, România-Turcia 27-26, România-Rusia 22-29, Turcia-Israel 18-34, Rusia-Turcia 40-24 şi România-Israel 33-28.
La turneul final din Bosnia-Herţegovina (14-28 iulie 2013, de la Sarajevo, Ljubuški, Zenica şi Banja Luka) sunt calificate direct Bosnia-Herţegovina, Croaţia şi Spania.