marți, 19 februarie 2013

Emil Imre, primul aur pentru România la FOTE !

În urmă cu câteva minute, la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Braşov, românul Emil Imre, de la CSŞ Miercurea Ciuc, a câştigat proba de  Short Track – 1.000 metri, învingându-l în finală pe patinatorul francez Tristan Navarro !!!
Podiumul de premiere a fost următorul:
1. Emil Imre (România) – cu timpul de 1 min 33 sec 745/1000;
2. Tristan Navarro (Franţa) - 1 min 33 sec 748/1000;
3. Denis Airapetian (Rusia) - 1 min 39 sec 915/1000.
Tot pe patinoarul din Poiana Braşov, Emil Imre a mai câştigat ieri medalia de argint la short track – 500 metri şi o obţinut un onorant loc 6 duminică, în proba de 1.500 metri, după ce a căzut în finală, fiind împins de un sportiv francez.
''Mă bucur că am luat aur şi argint la FOTE. Am avut mari emoţii. A fost o zi dificilă, cu mai multe curse de 1.000 m, între care am băut doar apă şi am făcut puţină recuperare. După ce doi dintre concurenţi au căzut în finală aveam asigurată medalia de argint, dar am vrut mai mult decât atât. Acum se vede mai aproape Olimpiada de iarnă de la Soci din 2014'', a declarat Emil Imre la final, adăugând: ''Dacă o să vină copiii la mine îi voi îndemna să se apuce de acest sport frumos''.
Emil Imre a făcut un concurs excelent astăzi, s-a clasat pe locul doi în semifinală (1 min 33 sec 347/1000) şi a câştigat în serii şi în sferturile de finală, parcurgând cele 13,5 ture de patinoar în 1 min 34 sec 979/1000 (în serii), respectiv 1 min 33 sec 415/1000 (sferturi).
Antrenoarea Maria Bogyo a spus în exclusivitate pentru AGERPRES: ''Aur şi argint, o mare bucurie. Emil Imre a făcut nişte curse deosebite''.
Adrian Ciobanu, preşedintele Federaţiei Române de patinaj, a mai declarat că ''este o satisfacţie mare să obţinem două medalii, aur şi argint, la short track. Este în primul rând meritul lui Emil Imre şi al antrenorilor. Are o carieră frumoasă înaintea lui''.
Aceasta a fost prima medalie de aur pentru România la cele 11 ediţii de iarnă ale FOTE. La ediţiile precedente, sportivii români mai cuceriseră doar patru medalii de bronz.