vineri, 22 februarie 2013

FOTE – Braşov 2013: Trei medalii şi 8 clasări în primele 10 locuri pentru România

Delegaţia României la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, formată din 60 de sportivi, a obţinut 3 medalii, 1 aur şi 2 de argint, şi 8 clasări în primele 10 locuri la întrecerile desfăşurate la Braşov, Poiana Braşov, Valea Râşnoavei, Valea Cărbunării, Cheile Grădiştei şi Predeal.
Medaliile de fost cucerite de Emil Imre, la short-track, în probele de 500 m (argint) şi 1.000 m (aur). O altă medalie de argint a fost obţinută de Dorottya Buzaş la biatlon în proba de 6 km sprint.
Două locuri 5 au fost obţinute de Cătălin Dimitrescu, la patinaj artistic, şi de echipa de sărituri cu schiurile la trambulina HS 100 (K90). Un loc 6 i-a revenit echipei României la hochei pe gheaţă.
Trei locuri 8 au fost obţinute de săritorii cu schiurile Iulian Pîtea, Dana Haralambie, şi de ştafeta mixtă a României la biatlon. Un loc 9 i-a revenit echipei României la schi fond, în proba de ştafetă mixtă pe 20 km, iar un loc 10 a fost cucerit de Tamas Antal la patinaj viteză, în proba de 1.500 m.

* Adian Pitkeev a cucerit medalia de aur la patinaj artistic

Rusul Adian Pitkeev a cucerit medalia de aur la patinaj artistic băieţi, vineri, în ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, cu 177,10 puncte, în timp ce braşoveanul Cătălin Dimitrescu s-a situat pe locul 5.
Medalia de argint a revenit ucraineanului Iaroslav Paniot cu 156,02 puncte, iar bronzul francezului Adrian Tesson cu 154,12 puncte.
Cătălin Dimitrescu, 14 ani, clasat pe locul 8 după programul scurt, a avut o evoluţie bună, fiind permanent susţinut de numerosul public aflat la competiţia găzduită de Patinoarul din Poiana Braşov. Totalul său după două probe a fost de 133,31 puncte.
Reprezentantul ţării noastre a declarat: ''Mă simt foarte bine, a fost super să pot patina în faţa publicului meu, în oraşul meu natal. La final, antrenorul m-a felicitat şi a spus că e mândru de mine. M-am pregătit 3-4 luni pe an în Germania, aici avem puţine ore de acces pe gheaţă, din cauza hocheiştilor. Doresc mult să pot participa la Jocurile Olimpice de iarnă din anul 2018. Mă bucur că România a luat trei medalii, este foarte frumos că toţi au evoluat bine''.

* România, locul 8 în proba de ştafetă mixtă la biatlon

România a ocupat locul 8 în proba de ştafetă mixtă la biatlon, vineri, la Cheile Grădiştei, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013.
Dorottya Buzaş şi Reneta Racz au alergat câte 6 km, iar Hunor Gego şi Raul-Andrei Demeter câte 7,5 km, timpul total al echipei României fiind de 1 h 29 min 06 sec 4/10.
Medaliile de aur au revenit Ucrainei (Anastasia Merkuşina, Anastasia Niciporenko, Anton Mihda, Maksim Ivko), cu timpul de 1 h 26 min 15 sec 1/10, argintul a revenit Germaniei (Marion Deigentesch, Anna Weidel, Dominic Reiters, Lars-Erik Weick), în 1 h 26 min 16 sec 6/10, iar bronzul a fost adjudecat de Austria (Simone Kupfner, Julia Schwaiger, Patrick Wallinger, Fabian Ulmer), 1 h 26 min 37 sec.

* România a ocupat locul 9 la ştafeta mixtă de la schi fond

Echipa României, compusă din Alin Cioancă, Reka Bajko, Daniel Pripici şi Erzebet Sara, s-a clasat pe locul 9 în proba de ştafetă mixtă de 20 km la schi fond, disputată vineri la Valea Râşnoavei (Predeal), în ultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013, în timp ce media de aur a intrat în posesia Rusiei.
Alin Cioancă a terminat primul schimb de 5 km pe locul al 10-lea, dar ar fi putut ocupa un loc mai bun dacă nu ar fi căzut împreună cu un francez. Reka Bajko a venit a 11-a, Daniel Pripici a recuperat o poziţie pierdută, iar în final Erzebet Sara a mai urcat un loc în clasamentul final, pe 9, cu timpul total de 1h 02 min 15sec 6/10.
Locul 9 la proba de ştafetă mixtă este cea mai bună performanţă reuşită de schiorii noştri fondişti la FOTE.
Proba de ştafetă mixtă a fost câştigată clar de Rusia (Alexandr Bakanov, Natalia Nepriaeva, Alexei Cervotkin, Anastasia Sedova) cu timpul de 56min09sec7/10, urmată în clasament de Germania - 57min 36sec 9/10 şi Norvegia - 58min 35sec 9/10.
La start s-au aliniat 19 echipe, formate din câte 2 fete şi 2 băieţi, care au schiat fiecare câte 5 km.

* Finlanda a câştigat medaliile de aur la hochei pe gheaţă

Echipa Finlandei a câştigat medaliile de aur în turneul de hochei pe gheaţă, vineri, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, graţie victoriei cu scorul de 4-2 (2-0, 2-1, 0-1) în faţa Rusiei, pe Patinoarul Olimpic din Braşov.
În ultima probă a competiţiei găzduite de judeţul Braşov în perioada 17-22 februarie, Finlanda s-a impus prin golurile marcate de Antti Kalapudas (04:39), Joona Jaaskelainen (11:11), Antti Kauppinen (25:54) şi Sebastian Aho (31:52). Pentru ruşi au înscris Daniil Vovcenko (20:20) şi Aleksandr Protapovici (58:17).
Finlanda a învins Cehia cu 10-4, România cu 12-0 şi Rusia cu 4-2.
Elveţia a luat medaliile de bronz, după 2-1 cu Cehia în finala mică.
România a ocupat ultimul loc (6), după ce a fost întrecută de Letonia cu 11-1 în meciul pentru poziţii 5-6.