duminică, 10 februarie 2013

Un nou succes pentru “Stejari” în Cupa Europeană a Naţiunilor la rugby

* Sâmbătă, în etapa a doua din CEN, la Bucureşti, România a învins Rusia cu scorul de 29-14 (6-11)

Desi rezultatul final a fost unul la o diferenta consistenta, partida contra Rusiei din a doua etapa a Cupei Europene a Natiunilor nu a fost deloc usoara pentru baietii nostri.
Dupa un inceput echilibrat, prima sansa de a pune puncte pe tabela de scor a apartinut Romaniei, iar Florin Vlaicu nu a gresit tinta de la 40 de metri, astfel ca in minutul 8 ne aflam in avantaj, 3-0.
Nu au trecut decat cinci minute si transformerul rusilor, Klyuchnikov, a restabilit egalitatea, concretizand o lovitura de pedeapsa, dintr-o pozitie usoara.
Rusii au inceput sa controleze partida si in minutul 17, centrul Gherasimov a finalizat cu eseu o actiune pe treisferturi, reusind sa culce balonul in terenul nostru de tinta, cu toata opozitia lui Macovei si Caplescu.
Klyuchnikov a ratat transformarea, asa cum a ratat si o alta tentativa de tinta patru minute mai tarziu, cand ”ursii” au beneficiat de o penalitate, e drept distanta a fost de aproximativ 45 de metri.
Stejarii nu au reusit in prima parte a jocului sa ameninte 22-ul oaspetilor, in mintul 39 insa dupa cateva momente bune am beneficiat de o penalitate si Vlaicu a strans rezultatul la 6-8.
Pana la finalul primelor 40 de minute insa am primit alte trei puncte semnate de Kyluchnikov din lovitura de pedeapsa si la cabine s-a intrat cu rezultatul Romania-Rusia 6-11.

* După pauză, românii s-au dezlănţuit în faţa “Urşilor” !

Dupa pauza Stejarii au aratat o alta fata, reusind un joc excelent. Vlaicu a adus primele noastre puncte din mitanul secund in mintul 43, iar eliminarea temporara a lui Carpo, trei minute mai tarziu, nu prevestea ceee ce avea sa urmeze.
Mai intai, rusii beneficiaza de o penalitate, iar Kluchnikov avea sa marcheze pentru ultima data puncte in contul adversarilor nostri.
Era minutul 48, iar pe tabela de marcaj scorul arata Romania-Rusia, 9-14. Lynn Howells face insa o schimbare inspirata, Gal luand locul lui Manole, Vlaicu devenind astfel uvertura.
Urmeaza o presiune fantastica a baietilor nostri care ii imping pe “ursi” la cinci metri de terenul de tinta al acestora. Dominarea Stejarilor a avut finalitate in minutul 59, cand Dascalu a gasit bresa in apararea echipei antrenate de Kingsley Jones si a marcat primul nostru eseu. Vlaicu a transformat incercarea si Romania era la conducere, scor 16-14.
Desi in minutul 65 Vlaicu a ratat o penalitate, sase minute mai tarziu a marit ecartul la 19-14. In minutul 78, Garbuzov a primit galben si rusii au terminat disputa in 14 jucatori.
La ultima faza a partidei, Vlaicu, care a prins o zi de exceptie, a reusit sa intercepteze o pasa neglijenta a oaspetilor si a finalizat la centru marcand a doua noastra incercare, pe care tot el a transformat-o.
Stejarii s-au impus cu 29-14, reusind astfel al doilea succes in actuala editie a Cupei Europene a Natiunilor, diferenta de scor mentinandu-ne in continuare pe prima pozitie a clasamentului.

* Caseta tehnică şi celelalte rezultate ale rundei

Romania-Rusia: 29-14 (6-11)
Stadionul National Arcul de Triumf
Spectatori: 1.500
Arbitri: Luke Pearce – Thomas Davis, Paul Dix (Anglia)
Marcatori:
- Romania: Dascalu (eseu), Vlaicu (eseu, 2 transformări, 5 lovituri de pedeapsă)
- Rusia: Gherasimov (eseu), Klyuchnikov (3 lovituri de pedeapsă)
Au evoluat echipele:
- ROMANIA: 15. Fercu Catalin - 14. Apostol Adrian, 13. Dascalu Robert, 12. Vlaicu Florin, 11. Rosca Mihai - 10. Manole Dorin, 9. Caplescu Ciprian - 1. Lazar Mihaita, 2. Radoi Andrei, 3. Ion Paulica - 4. Tatu Cornel, 5. Sirbe Marius - 6. Tonita Ovidiu, 7. Macovei Mihai (Capitan), 8. Carpo Daniel.
Rezerve: 16. Capatana Eugen, 17. Pungea Horatiu, 18. Tamba Petru, 19. Coste Alin, 20. Lucaci Viorel, 21. Surugiu Florin, 22. Gal Csaba, 23. Niacsu Ionut.
- RUSIA: 15. Igor Klyuchnikov - 14. Vasily Artemiev, 13. Dmitri Gerasimov, 12. Alexey Makovetsky, 11. Mikhail Babaev - 10. Serghei Yanyushkin, 9. Yanyushkin Alexander - 1. Grigol Tsnobiladze, 2. Valery Tsnobiladze, 3. Pronenko Evgeny - 4. Alexander Vitov (Capitan), 5. Kirill Kulemin - 6. Temnov Andrey, 7. Artem Fatakhov, 8. Gresev Victor.
Rezerve: 16. Alexey Volkov, 17. Polivalov Andrey, 18. Inokenti Zykov, 19. Garbuzov Andrey, 20. Pavel Butenko, 21. Alexey Shcherban, 22. Sergey Sugrobov, 23. Serghei Trishin.
Celelalte rezultate ale rundei de sâmbătă au fost: Belgia – Spania 21-21 (13-8) şi Georgia – Portugalia 25-12 (7-3).
Clasamentul la zi se prezintă astfel:
1. România                  2          2          0          0          48-27   8 (0)
2. Georgia                   2          2          0          0          42-25   8 (0)
3. Rusia                       2          1          0          1          27-38   4 (0)
4. Belgia                      2          0          1          1          34-38   2 (1)
5. Spania                     2          0          1          1          30-34   2 (1)
6. Portugalia                2          0          0          2          25-44   0 (0)
În etapa viitoare, pe 23 februarie, la Gijon, România va întâlni Spania.  După toate probabilităţile, returul acestei partida ar urma să aibă loc pe stadionul Emil Alexandrescu din Iaşi, după cum a declarat recent preşedintele reales al FR Rugby, Alin Petrache.