marți, 30 aprilie 2013

Ieşenii pierd în prelungiri în primul meci din turneul play-off de fotbal în sală

* În această seară de 30 aprilie, după două reprize de prelungiri, Spicom Sf. Gheorghe a învins pe teren propriu cu scorul de 4-3 (2-1, 3-3, 3-3) pe CSMS Iaşi, eroul partidei fiind de fapt portarul gazdelor, internaţionalul Andrei Grigoraş, care a avut câteva intervenţii de generic la şuturile expediate de jucătorii din Dealul Copoului.

Primele opt clasate la finele sezonului regulat din Liga I de futsal s-au calificat în turneul play-off, care se dispută în primul tur după sistemul cel mai bun din trei jocuri. În primele trei confruntări au fost consemnate rezultatele: CS City'us Târgu Mureş - CFF Clujana Cluj-Napoca 10-5 (7-2), ACS Smart Ionescu Bucureşti - AS FC Progresul Focşani 6-8 (2-3) şi CS United Galaţi - ACS Odorheiu Secuiesc 7-2 (2-1).
Marţi, pe 30 aprilie, de la ora 18.30, s-a jucat în Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe ultimul meci din prima manşă, acolo unde puternica Spicom Sfântu Gheorghe (locul 2 la finele sezonului regulat) a întâlnit pe nou promovata CSMS Iaşi (locul 7), într-un joc transmis în direct de Digi Sport 2 şi apoi de Digi Sport 3.
Surprizător pentru toată lumea, în secunda 22 ieşeanul Andrei Despan deschide tabela de marcaj (0-1), dar gazdele au replicat imediat şi după alte 4 secunde (’’26), Manya Szabolcs înscrie pentru scorul de 1-1.
Din păcate, căpitanul echipei moldave, Sebastian Cărare face apoi henţ pe linia porţii, din poziţia de ultim apărător şi primeşte direct cartonaşul roşu, fiind eliminat în min. 1:37. La această fază, gazdele beneficiază şi de penalty de la 6 metri, transformat de Mihaly Zoltan şi Spicom preia conducerea cu 2-1, scor cu care se încheie prima repriză.
În repriza secundă, oaspeţii ratează mari ocazii la poarta gazdelor sau mai precis talentatul portar Andrei Grigoraş (internaţional de tineret şi seniori) se opune incredibil la şuturile expediate de Pisică (min. 22, 37, 38 şi 40), Despan (min. 31 şi 38), Cataramă (min. 37) şi Ruxandari (min. 39). Şi cum ratările se răzbună la fotbal, fie el şi de sală, Spicom se desprinde la două goluri în min. 22:39, prin Csoma Ferenc (3-1). Numai că ieşenii nu renunţă la luptă şi egalează la 3-3, prin golurile reuşite de Radu Pisică – min. 23:54 şi Andrei Despan – min. 39:46.
Trebuie de remarcat faptul că şi portarul ieşean Marius Chiriac a avut câteva intervenţii strălucite la şuturile lui Bocz (min. 30) şi Mate (min. 33).
La scorul de 3-3 după primele 40 de minute de joc efectiv, au urmat două reprize de câte 5 minute fiecare de prelungiri, acolo unde ambele echipe au ratat mari ocazii de gol, gazdele prin Manya (min. 41) şi Mihaly (min. 47), ieşenii prin Baciu (min. 42), Cataramă (min. 50) şi Ruxandari (min. 50, cu doar 18 secunde înainte de finalul disputei). Golul izbăvitor pentru gazde a venit totuşi în min. 47:00, atunci când Mate Jozsef înscrie din 2 metri, cu un şut de începător şi unde mingea bâlbâită de jucătorul Spicomului s-a “prelins” cu mult noroc în poarta oaspeţilor (4-3) !
Într-un meci arbitrat de brigada Gherman Gabriel (A 1) - Ioniţă Andrei (A 2), rezervă fiind Mititel Marius, iar observator federal Florea Frusin, toţi din Capitală, au evoluat echipele:
- Spicom Sf. Gheorghe: Andrei Grigoraş – Mate Jozsef, Csoma Ferenc, Mihaly Zoltan, Manya Szabolcs, apoi Bocz Jozsef, Buydocso Lorant, Cornel Ţicalo, Alin Paul, Miklos Tamas. Rezervă de portar: Kisgyorgy Zsolt. Antrenori: Jakab Zoltan (A 1) şi Farkas Attila (A 2). Maseur: Marius Ancu. Preşedinte: Bende Lajos.
- CSMS Iaşi: Marius Chiriac – Sebastian Cărare (căpitan), Andrei Despan (căpitan din min. 1:37, după eliminarea lui Cărare), Radu Pisică, Liviu Ruxandari, apoi Narcis Cataramă, Dragoş Baciu, Radu Guţu, Lucian Cojocariu, Alexandru Iftinca, Valentin Pricop. Rezervă de portar: Ioan Grigoraş Antrenori: Nelu Stancea (A 1) şi Florin Nichifor (A 2). Team manager: Ionel Popa. Delegat echipă: Ştefan Tudorache. Maseur: Marian Sărbătoare.
La finalul partidei de la Sf. Gheorghe, acolo unde ieşenii au părăsit totuşi cu fruntea sus arena, după ce şi-au vândut scump pielea în faţa “verzilor” din localitate, team managerul ieşean Ionel Popa ne-a declarat:
După cum s-a văzut, CSMS Iaşi joacă din ce în ce mai bine jocul numit fotbal în sală şi capătă experienţă pe zi ce trece. Am început să înţelegem ce este jocul de futsal şi am pus în această seară probleme mari echipei de pe locul 2, din prima ligă. În continuare, totuşi, luăm goluri stupide, iar golul încasat în prelungiri este un exemplu elocvent al celor spuse de mine. Totodată, ratăm mari ocazii de gol la poarta adversarilor noştri din teren ! Am căpătat experienţă în joc, dar nu suficientă ! Chiar dacă am pierdut partida cu 4-3, eu sunt mulţumit de evoluţia echipei CSMS Iaşi în meciul din prima manşă cu Spicom şi de-abia aştept să ne luăm revanşa în meciul cu nr. 2, de la Iaşi, programat pe 12 mai, la ora 13.00, în Sala Polivalentă. Până atunci, pe 9 mai, de la ora 16.00, avem la Iaşi prima manşă din semifinalele Cupei României, împotriva formaţiei Clujana Cluj. Moralul băieţilor noştri în returul cu Spicom va depinde cred eu şi de rezultatul din turul Cupa României, acolo unde vrem să obţinem victoria în faţa clujenilor, pentru a ne lua astfel revanşa din meciul pierdut în campionat, la Iaşi, în ultima secundă de joc !”.
Să mai menţionăm că în semifinalele Cupei României la futsal, cu jocuri tur-retur, în prima manşă, din 9 mai, sunt programate partidele: CSMS Iaşi – Clujana Cluj (ora 16.00, la Sala Polivalentă) şi City’us Tg. Mureş - Spicom Sf. Gheorghe (ora 18.00). Partidele retur din Cupa României sunt programate în jurul datei de 15 mai 2013.