marți, 2 aprilie 2013

Steaua Bucureşti a fost egalată pe malurile Dunării în minutul 90+4 !

* Echipele Oţelul Galaţi şi Steaua Bucureşti au remizat, luni seara, scor 1-1 (0-0), în ultimul meci al etapei a XXIV-a a Ligii I de fotbal, bucureştenii fiind egalaţi în minutul 90+4, în timp ce antrenorul gazdelor, Petre Grigoraş, a vrut să retragă echipa de pe teren după ce "roş-albaştrii" au deschis scorul în minutul 62.
Golurile partidei de pe malurile Dunării au fost reuşite de Sîrghi – min. 90+4, respectiv Szukala – min. 62. Steaua a deschis scorul în minutul 62, prin Lukasz Szukala, care a reluat cu latul din şase metri o centrare venită de pe partea dreaptă de la Iasmin Latovlevici, fază în care portarul gazdelor Branko Grahovac a greşit respingerea.
După marcarea primului gol, Petre Grigoraş a vrut să retragă echipa de teren, fiind nemulţumit de locul în care s-a executat lovitura liberă. Petre Grigoraş a considerat că arbitrul Alexandru Tudor a mutat cu mai mulţi metri în spate lovitura liberă, astfel încât Iasmin Latovlevici a avut un unghi mai mare în care putea centra.
Oţelul Galaţi a egalat în minutul 90+4 prin Cristian Sîrghi. Laurenţiu Iorga a centrat, din lovitură liberă, de pe partea stângă, iar Sîrghi a reluat cu o lovitură de cap din trei metri.
Au evoluat următoarele formaţii:
- Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Sîrghi, Benga, D. Popescu (Murgoci '57) - Giurgiu, Neagu - Iorga, Didi (Antunes '84), G. Paraschiv (Astafei '54) - Vancea. Antrenor: Petre Grigoraş.
- Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii – A. Popa (Tatu '57), Chipciu (Iancu '80), Tănase (Prepeliţă '74) - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- Cartonaşe galbene: Cojoc '53, Benga '60, Murgoci '60, Sîrghi '62 / Szukala '55.
Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Alexandru Tudor, ajutat la cele două linii de Ovidiu Artene şi Alexandru Vodă, în timp ce Cătălin Popa a fost rezervă.
Observatorii partidei au fost Cornel Sorescu şi Ionuţ Calancia.
La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, dintre care 150 de fani ai Stelei.
Centralul Alexandru Tudor a fost premiat înaintea startului partidei de de fostul arbitru Nicolae Rainea pentru cele 269 de meciuri arbitrate în Liga I. Alexandru Tudor i-a depăşit în această ierarhie pe Sorin Corpodean (268) şi Nicolae Rainea (267).
Cea de-a doua repriză a început cu o întârziere de aproximativ cinci minute din cauza fanilor echipei gazdă care au aruncat cu mai multe role de hârtie în suprafaţa de joc.
Rezultatele complete consemnate în etapa a XXIV-a a Ligii I de fotbal sunt următoarele:
- Universitatea Cluj - Concordia Chiajna 1-0
A marcat: Buleică '75
- Gaz Metan Mediaş - FC Braşov 0-0
- Rapid Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu 2-0
Au marcat: Grigore '61, Alexandru Coman '90+4
- Ceahlăul Piatra Neamţ - CS Turnu Severin 1-0
A marcat: Marc '38
- Petrolul Ploieşti - CFR Cluj 1-1