miercuri, 29 mai 2013

Steaua Bucureşti, campioană cu acte în regulă !

Formaţia STEAUA Bucureşti a încheiat sezonul 2012/2013 al Ligii I, în care şi-a asigurat titlul de campioană, cu o victorie, scor 4-0 (2-0), în meciul cu FC Braşov, disputat, marţi seară, pe Arena Naţională. Componenţii echipei STEAUA au primit trofeul Ligii I din partea LPF, tricourile şi medaliile de campioni, în cadrul unei festivităţi ce a avut loc la finalul meciului.
Steliştii au sărbătorit apoi titlul în Piaţa Constituţiei cu focuri de artificii, alături de fani.
La sosirea autocarului în Piaţa Constituţiei, unde au fost prezenţi circa 5.000 de fani, managerul Mihai Stoica a spus: "Linişte, vorbeşte Reghe". Antrenorul a luat microfonul, a strigat "Gigi Becali", iar majoritatea fanilor a început să huiduie.
În Piaţa Constituţiei a avut apoi loc un spectactol de artificii de cinci minute, fanii cântând alături de fotbalişti melodia: "Sunt fericit şi mă simt bine".
Jucătorii campioanei României, Steaua Bucureşti, au plecat din Piaţa Constituţiei după ce au sărbătorit alături de fani, cu focuri de artificii şi şampanie, timp de aproximativ 30 de minute.
Rezultate înregistrate în partidele disputate marţi, în etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I au fost următoarele:
- Steaua Bucureşti - FC Braşov 4-0 (2-0)
Au marcat: Rusescu '2, Szukala '7, Nikolici '56, Adi Popa '88.
- Oţelul Galaţi - Dinamo Bucureşti 0-1 (0-0)
A marcat: Axente '68.
După partida de la Galaţi, care a fost întreruptă în min. 85 pentru 10 minute, pentru o pană la instalaţia de nocturnă, noul acţionar majoritar al echipei Dinamo Bucureşti, Ionuţ Negoiţă, a menţionat că pentru sezonul viitor se desparte de antrenorul Cornel Ţălnar şi de Cornel Dinu. În locul lui Dinu va veni la Dinamo “legenda” Dudu Georgescu.
18. Gloria Bistriţa 33 3 9 21 20-66 18
(*) - Echipa Oţelul Galaţi a început sezonul cu o penalizare de două puncte.
Celelalte partide ale ultimei runde a sezonului au următorul program de disputare: