marți, 21 mai 2013

Victorie istorică pentru popicarii români la “Mondialele” de la Zalaegerszeg

Echipa masculină de popice a României şi preşedinta FRPB Maria Popescu

* Într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturile de finală, România învinge Germania cu scorul de 6-2 la puncte de echipă.

Marţi, pe 21 mai 2013, Sf. Împăraţi Constantin şi Elena au fost alături de popicarii din naţionala masculină a României, cea care a reuşit o victorie istorică împotriva Germaniei şi a făcut un pas uriaş spre sferturile de finală ale Campionatului Mondial de popice din Ungaria. În primul meci al zilei din grupa D, găzduit de Sala “Varosi Sportcsarnok” din Zalaegerszeg, am consemnat următorul rezultat:
Germania – România 2-6 la puncte de echipă (11-13 la puncte de set / manşe câştigate; 3681 p.d. – 3749 p.d.).
Duelurile individuale au fost:
1. PANSA Lars - LUPU Nicolae (de la SKC Victoria Bamberg / Germania, club la care evoluează şi adversarul său de astăzi !) 0-1 (1-3 la manşe; 619 p.d. - 643 p.d.);
2. ZEITLER Jürgen - MANEA Mănel (Siderurgica Hunedoara) 0-1 (2-2; 591 p.d. – 602 p.d.);
3. HELMERICH Christian - CERCEL Ion (CFR Olimpia ACB Iaşi) 0-1 (1-3; 609 p.d. – 629 p.d.);
4. REISER Torsten & SEITZ Fabian - DORIN Dumitru Virgil (CFR Cluj) 0-1 (2-2; 593 p.d. – 628 p.d.)
5. HOFFMANN Timo - MIHĂLCIOIU Petruţ Ovidiu (CFR Cluj) 1-0 (2-2; 632 p.d. – 626 p.d.);
6. SCHNEIDER Thomas - ROHOTIN Paul Ciprian (CFR Olimpia ACB Iaşi) 1-0 (3-1; 637 p.d. – 621 p.d.).
Antrenorul naţionalei noastre este Marcel Dobrică (Inter Petrila), iar antrenor federal este Remus Antimirescu (CFR Olimpia ACB Iaşi). Unul dintre arbitrii partidei a fost românul Gheorghe Blasicz.
După 8-0 cu Italia şi 6-2 cu Germania, echipa României este cu un picior în sferturile de finală ale competiţiei şi are drumul deschis spre medalii !
Tot în grupa D, astăzi se dispută partida Serbia (campioană mondială en-titre) – Italia. După primii doi jucători intraţi în concurs, Serbia conduce Italia cu 4-0 la puncte de echipă, meciul fiind acum în plină desfăşurare.
Joi, pe 23 mai, în ultima rundă din grupa D sunt programate partidele Italia – Germania (ora 15:30 în România) şi Serbia – România (ora 18:45).
Tot marţi dimineaţa, în grupa C s-a disputat partida Muntenegru – Macedonia 1 - 7 (6 – 18 ; 3423 p.d. -  3669 p.d.).
Miercuri, pe 22 mai, în grupa B din competiţia feminină sunt programate partidele ultimei runde, astfel: Estonia – Germania (ora 9:00) şi România – Serbia (ora 12:15). Şi în întrecerea feminină România are până acum două victorii din tot atâtea posibile, după 6-2 cu Germania şi 8-0 cu Estonia.