marți, 2 iulie 2013

Perechea Horia Tecău - Max Mirnîi, eliminată la turneul de la Wimbledon

Perechea Horia Tecău / Max Mirnîi (România / Belarus), cap de serie numărul 7, a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.
Tecău şi Mirnîi au fost învinşi, în turul al III-lea, cu scorul de 6-7 (6/8), 2-6, 6-4, 6-2, 6-4, după trei ore şi opt minute, de cuplul Ivan Dodig / Marcelo Melo (Croaţia / Brazilia), cap de serie numărul 12.
Dodig şi Melo au reuşit nu mai puţin de 17 aşi, au recuperat incredibil de la 0-2 la seturi, iar în sferturi vor înfrunta câştigătorii meciului James Blake (SUA) / Jurgen Melzer (Austria) - Juan-Sebastian Cabal / Robert Farah (Columbia).
Horia şi Max s-au ales fiecare cu câte 10.000 de lire sterline şi cu 180 de puncte ATP.
De remarcat că fostul partener de dublu al lui Horia Tecău, suedezul Robert Lindstedt, de data aceasta împreună cu canadianul Daniel Nestor (nr. 6) s-au impus cu 7-6 (5), 7-5, 6-3 în faţa perechii Colin Fleming / Jonathan Marray (Marea Britanie, nr. 9) şi vor juca în sferturi cu Rohan Bopanna (India) / Edouard Roger-Vasselin (Franţa, nr. 14).
Horia Tecău va continua turneul de la Wimbledon la dublu mixt, alături de indiana Sania Mirza (favoriţii nr. 2), jucând în turul secund împotriva germanilor Martin Emmrich / Julia Goerges.

* Serena Williams, deţinătoarea titlului, eliminată în optimi la Wimbledon

Deţinătoarea titlului de la Wimbledon şi principala favorită a competiţiei feminine, jucătoarea americană Serena Williams, a fost eliminată şi ea, luni, în optimile de finală ale turneului de sportiva germană Sabine Lisicki, cap de serie numărul 23 şi locul 24 în clasamentul WTA.
Lisicki s-a impus cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi trei minute.
Sportiva din Germania a reuşit prin această victorie să oprească la 34 seria de meciuri consecutive câştigate de Serena Williams.
Pe tabloul feminin primele trei favorite nu se mai află în concurs, după ce Maria Şarapova, a treia favorită, şi Victoria Azarenka, cap de serie numărul doi, au părăsit competiţia în turul secund.
În sferturile de finală din proba seniorelor se vor disputa partidele:
Sabine Lisicki (GER) [23] - Kaia Kanepi (EST);
Agnieszka Radwanska (POL) [4] - Na Li (CHN) [6];
Sloane Stephens (USA) [17] - Marion Bartoli (FRA) [15];
Petra Kvitova (CZE) [8] - Kirsten Flipkens (BEL) [20].
La seniori, sferturile de finală cuprind meciurile:
Novak Djokovic (SRB) [1] - Tomas Berdych (CZE) [7];
David Ferrer (ESP) [4] - Juan Martin Del Potro (ARG) [8];
Lukasz Kubot (POL) - Jerzy Janowicz (POL) [24];
Fernando Verdasco (ESP) - Andy Murray (GBR) [2].
În proba junioarelor, la simplu şi dublu, continuă competiţia de la Wimbledon şi româncele Ioana Ducu şi Ioana Loredana Roşca.