vineri, 30 august 2013

Ex-ieşeanul Alexandru Ciucur califică Pandurii Târgu Jiu în grupele Ligii Europa

Echipa Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în grupele Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0 după prelungiri, formaţia portugheză Sporting Braga, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei. La finalul celor 90 de minute, Pandurii conducea cu 1-0, iar scorul general era 1-1. În tur, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, la Cluj-Napoca, cu scorul de 1-0. La Braga, golurile gorjenilor au fost marcate de Buleică – min. 15 şi Ciucur (fost jucător la CSMS Iaşi) – min. 117, după următoarele faze de joc:
- 0-1: Buleică a profitat de o eroare a lui Joazinho şi a înscris cu o lovitură de cap de la 7 metri.
- 0-2: Ciucur a luat o acţiune pe cont propriu şi a înscris cu un şut din partea stângă, din colţul careului de 16 metri.
Au evoluat echipele:
- Sporting Braga: Eduardo - Baiano, Nuno Andre, Aderlan Santos, Joaozinho - Ruben Micael, Mauro, Luiz Carlos - Alan (Salvador Agra '65), Edinho (Pardo '65), Yazalde (Eder '81). Antrenor: Jesualdo Ferreira.
- Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovici - Anton, Breeveld - Buleică (Mamele '120), Eric (C. Cristea '70), Nicoară (Ciucur '84) - Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
- Cartonaşe galbene: Baiano '26, Aderlan Santos '29, Luiz Carlos '74 / Erico '36, Unguruşan '68, Nicoară '79, Paraskevas '105, Momcilovici '118.
- Arbitri: Liran Liany (central) - Shabtai Nahmias, Oren Borneshtain (asistenţi) - Alon Yefet (rezervă) - toţi Israel.
La partida de la Braga au asistat 11.312 spectatori.

* Am crezut în şansa noastră, a menţionat antrenorul Cristi Pustai

Antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, Cristian Pustai, a declarat, joi seară, după calificarea în grupele Ligii Europa, că elevii săi au crezut în şansa lor în meciul cu Sporting Braga şi a precizat că gorjenii şi-au depăşit condiţia. "Este o mare performanţă. Am crezut în şansa noastră şi am reuşit să obţinem această victorie. Nu ne-am propus să marcăm în primele minute şi apoi în prelungiri. În sfârşit a apărut şi Buleică la finalizare din bandă. Ciucur a intrat foarte bine în joc, fotbaliştii de bandă au pus cele mai mari probleme. Mă bucur că jucătorii au înţeles că acel «dacă» poate deveni realitate dacă munceşti. Ne-am depăşit condiţia, dar urmează o perioadă foarte grea", a spus Pustai la DigiSport.
Mijlocaşul Alin Buleică a afirmat nu se gândea că Pandurii Târgu Jiu poate ajunge în această fază a Ligii Europa. "Sunt foarte fericit, nu mai am glas. Am ajuns unde nu se gândea nimeni la începutul aventurii europene. A fost greu pentru că am întâlnit o echipă foarte bună. Am dovedit că dacă ne ajutăm între noi putem obţine victorii mari. Am făcut un joc bun, am avut dorinţă. Sperăm să facem o figură frumoasă şi în grupe", a precizat Buleică la DigiSport.

* Rezultatele din manşa secundă a play-off-ului Ligii Europa

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, în manşa secundă a play-off-ului Ligii Europa sunt următoarele:
- Spartak Moscova (Rusia) - (+) St. Gall (Elveţia) 2-4, în tur 1-1
Au marcat: Ozbiliz '1, Movsisian '83 / Karanovici '17, '32, Rodriguez '36, Janjatovici '88
- (+) Dinamo Kiev (Ucraina) - FK Aktobe (Kazahstan) 5-1, în tur 3-2
Au marcat: Lens '9, Bezus '30, Mbokani '36, Ideye '52 (penalty), Gusev '73 / Geinrik '37 (penalty)
- FC Nordsjaelland (Danemarca) - (+) IF Elfsborg (Suedia) 0-1, în tur 1-1
A marcat: Beckmann '71
- VfB Stuttgart (Germania) - (+) NK Rijeka (Croaţia) 2-2, în tur 1-2
Au marcat: Gentner '34, Marici '75 (autogol) / Benko '30, Mujanovici '90+4. Mijlocaşul român Alexandru Maxim a fost rezervă la VfB Stuttgart.
- (+) Trabzonspor (Turcia) - Kukesi (Albania) 3-1, în tur 2-0
Au marcat: Paulo Henrique '14, '64, Malouda '54 / Popovici '11
- AS Saint-Etienne (Franţa) - (+) Esbjerg (Danemarca) 0-1, în tur 3-4
A marcat: Bayal Sall '73 (autogol). Mijlocaşul român Bănel Nicoliţă a fost rezervă la AS Saint-Etienne.
- (+) RC Genk (Belgia) - FH Hafnarfjordur (Islanda) 5-2, în tur 2-0
Au marcat: Vossen '5, Mbodji '52, Limbombe '57, Camus '59, '78 / Snorrason '27, Sverrisson '48
- (+) Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - JK Nomme Kalju (Estonia) 2-0, în tur 3-1
Au marcat: Kobahidze '39, Zozulia '70. Fundaşul român Alexandru Vlad a jucat tot meciul la Dnepr Dnepropetrovsk.
- Slask Wroclaw (Polonia) - (+) FC Sevilla (Spania) 0-5, în tur 1-4
Au marcat: Rakitici '22, Bacca '38, '87, Samperio '71, Perotti8 '78. Atacantul român Raul Rusescu nu a fost convocat pentru acest meci la FC Sevilla.
- (+) Betis Sevilla (Spania) - FK Jablonec (Cehia) 6-0, în tur 2-1
Au marcat: Ruben Castro '18, Benes '28 (autogol), Matilla '50, Molina '57, Rodriguez '73, Xavi Torres '81.
Meciul AZ'67 Alkmaar (Olanda) - Atromitos (Grecia), a fost suspendat, după 59 de minute de joc, din cauza unui incendiu la stadionul echipei olandeze. În momentul întreruperii grecii conduceau cu scorul de 1-0 prin golul marcat de Papadopoulos, în minutul 53. Partida va continua vineri, de la ora 12.00. În tur, AZ'67 Alkmaar s-a impus, în deplasare, cu scorul de 3-1.
Echipa Maccabi Tel-Aviv (Israel), care ar fi trebuit să întâlnească pe PAOK Salonic, este calificată direct în faza grupelor, deoarece formaţia elenă a fost mutată în play-off-ul Ligii Campionilor pentru a o înlocui pe Metalist Harkov (Ucraina), grupare exclusă de UEFA.
Formaţiile precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele Ligii Europa.
Echipele eliminate în play-off-ul Ligii Europa vor intra într-o tragere la sorţi pentru a înlocui în faza grupelor clubul Fenerbahce Istanbul, exclus din cupele europene pentru implicarea în cazul meciurilor trucate în Turcia. Tragerea la sorţi va avea loc vineri, la ora 10.00.