marți, 3 septembrie 2013

Ceferistul ieşean Ionuţ Grigoraş, campion naţional absolut în primul an de seniorat !

* Tot de la CS CFR Iaşi, Marinela Ungureanu a cucerit medalia de argint la bodyfitness senioare, în cadrul Campionatelor Naţionale de culturism de la Bistriţa.

Sala Polivalentă din Bistriţa a fost recent gazda Campionatului Naţional de culturism, fitness, bodyfitness, bodybuilding şi bikini, pentru seniori, senioare şi perechi. Competiţia a fost organizată de Clubul Sportiv Municipal Bistriţa, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bistriţa-Năsăud, respectiv de Federaţia Română de Culturism şi Fitness (FRCF). Atmosfera a fost incendiară, publicul delectându-şi ochii cu un spectacol sportiv de înalt nivel.
La acest concurs de nivel naţional, elevii antrenorului emerit Petru Ciorbă, de la CS CFR Iaşi, a fost una foarte bună, văzându-se clar valoarea acestora pe scena competiţiei.
Ambii participanţi de la CS CFR Iaşi au reuşit să cucerească medalii, Ionuţ Grigoraş pe cea de aur la bodybuilding clasic (categoria +180 cm) şi Marinela Ungureanu pe cea de argint la categoria bodyfitness senioare (categoria 163 cm). Ionuţ Grigoraş (24 ani, student la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din Dealul Copoului, în primul lui an de seniorat) s-a impus şi la OPEN, devenind astfel campion naţional absolut.
7. FLORUŢ ALEXANDRU.
La categoria Bodyfitness senioare, categoria 163 cm, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului s-a clasat binecunoscuta Florina Cernat, titlul de vicecampioană revenindu-i sportivei Marinela Ungureanu (CS CFR Iaşi).
- Categoria 180 cm: Cârlan Marius Bogdan;
- Categoria +180 cm: Grigoraş Ionuţ Gabriel (CS CFR Iaşi).
OPEN SENIORI: Grigoraş Ionuţ Gabriel (CS CFR Iaşi).
Per ansamblu, putem spune că organizarea competiţiei de la Bistriţa a fost foarte bună, luminile pe scenă au fost impecabile ajutând la evidenţierea formei sportive pentru care concurenţii au făcut sacrificii enorme, însemnând antrenamente epuizante, diete extreme şi deshidratarea uneori dusă până la extrem, pentru obţinerea definirii şi striaţiilor.
Despre comportarea propriilor elevi la “Naţionalele” de la Bistria, antrenorul emerit ceferist ieşean Petru Ciorbă ne-a declarat: “Am mers cu doi sportivi la Bistriţa şi ambii au urcat pe podium. După ce a devenit campion naţional la juniori în anii din urmă, Ionuţ Grigoraş a devenit campion naţional absolut şi la primul an de seniorat. La seniori, el a luat totul de la zero şi a reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului naţional, cu mari şanse pe viitor şi în întrecerile internaţionale”.
Vă informăm că în octombrie 2013, Lucian Chirilă (CS CFR Iaşi) va reprezenta România în cadrul Campionatelor Mondiale de culturism de la Ulan Bator (Mongolia).