sâmbătă, 7 septembrie 2013

Debut victorios pentru Paul Rohotin în Cupa Germaniei la popice

Paul Rohotin, acum la Victoria Bamberg

Sâmbătă, pe 7 septembrie, în primul tur al Cupei DKBC (Cupa Germaniei) la popice, echipa SKC Victoria Bamberg II a învins pe SVH Königsbronn 05 cu scorul de 7 – 1 la puncte de echipă (17,5-6,5 la puncte de set ; 3308 p.d. – 3215 p.d.).
Cei mai buni jucători ai gazdelor din Bamberg au fost Mark Haber Meyer (571 p.d.) şi noul venit Paul Rohotin (570 p.d.), ultimul fiind transferat în această vară de la campioana României, CFR Olimpia ACB Iaşi.
Rezultatele individuale au fost următoarele:
- Werner Fritzmann (schimbat cu Arthur Richter) – Thomas Rieck 0-4 la puncte de set / manşe câştigate (466 p.d. – 585 p.d.);
- Paul Rohotin – Manfred Weise 4-0 (570-558);
- Dominik Teufel – Pascal Weidl 3,5-0,5 (566-498);
- Markus Habermeyer – Daniel Fessler 4-0 (571-534);
- Andreas Kaiser – Tobias Rieck 3-1 (566-520);
- Christopher Wittke – Florian Oker 3-1 (569-520).
Tot din lotul echipei a doua a gazdelor, care evoluează în 2. Bundesliga, mai face parte românul Albert Kirizsan.
În prima garnitură de la SKC Victoria Bamberg (din 1. Bundesliga) evoluează Nicolae Lupu (la masculin) şi Ioana Văidăhăzan (la feminin).
În prima etapă de campionat din 2. Bundesliga Nord / Mitte (120 bile lansate de fiecare jucător), pe 14 septembrie sunt programate partidele:
- Ora 12.00 (13.00 în România): TSV Breitengüßbach - Bavaria Karlstadt, KV Liedolsheim - KSC Hainstadt;
- Ora 13.00 (14.00): SKC Staffelstein - KV Mutterstadt, FAF Hirschau - TSG Kaiserslautern;
- Ora 15.30 (16.30): Victoria Bamberg II (cu siguranţă cu Paul Rohotin printre titulari) - SG Partenstein/Recht.
Tot sâmbătă, pe 14 septembrie, în România, de la ora 10.00, arena CFR Iaşi va găzdui marele derby dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii, din etapa a II-a a Diviziei Naţionale masculine, sub arbitrajul localnicului Gheorghe Zăgreanu. Din motive „obiective”, Paul Rohotin va lipsi din echipa ieşeană, dar să-i dorim campionului nostru mult suces în Germania şi să facă cât mai repede pasul spre prima formaţie din Bamberg !