vineri, 4 octombrie 2013

În Europa League: Remiză în Portugalia pentru Pandurii Tg. Jiu !

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa portugheză Pacos Ferreira, într-un meci din etapa a II-a a Grupei E a Ligii Europa, în care a condus cu 1-0 timp de 44 de minute.
Pentru gorjeni, Momcilovici a deschis scorul, în minutul 5, cu un şut la colţul scurt, din interiorul careului mic. Pacos Ferreira a egalat prin Rui Miguel, în minutul 49, cu un şut de la aproximativ nouă metri.
Au evoluat echipele:
- Pacos Ferreira: Filipe - Rodrigo Antonio - Tiago Valente, Gregory, Helder Lopes - Anunciacao, Rui Miguel (Sergio Oliveira '80), Seri - Manuel Jose (Ruben Ribeiro '74), Bebe, Caetano (Hurtado '65). Antrenor: Sergio Gaminho.
- Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovici - Breeveld, Anton - Buleică, Eric (Distefano '59), Ciucur (Cristea '66) - Matulevicius (Dos Santos '73). Antrenor: Cristian Pustai.
- Cartonaşe galbene: Tiago Valente '76 şi Anunciacao '88 (ambii de la echipa portugheză).
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Rusia, cu Aleksei Nikolaev la centru, ajutat la cele două linii de Oleg Ţelovalnikov şi Dmitri Mosiakin. Asistenţii suplimentari au fost Vladimir Kazmenko şi Aleksandr Egorov, iar arbitru de rezervă Maksim Gavrilin.
Delegat UEFA a fost croatul Zoran Cvrk şi observator de arbitri nord-irlandezul Leslie Irvine.
Tot în Grupa E am consemnat: Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - AC Fiorentina (Italia) 1-2 (0-0), prin golurile marcate de Selezniov '57 (penalty), respectiv Gonzalo Rodriguez '53 (penalty) şi Ambrosini '73.
Etapa următoare programează, în 24 octombrie, de la ora 22.05, meciurile Pacos Ferreira - Dnepr Dnepropetrovsk şi Fiorentina - Pandurii Târgu Jiu.

* Vlad Chiricheş, integralist la Tottenham

Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi seară, în etapa a doua a celorlalte grupe ale Ligii Europa au fost:
Grupa A:
- Kuban Krasnodar (Rusia) - FC Valencia (Spania) 0-2
Au marcat: Alcacer '73, Feghouli '81. Gheorghe Bucur a intrat pe teren în minutul 68, la Kuban.
- Swansea City (Anglia) - St. Gall (Elveţia) 1-0
A marcat: Routledge '52.
Grupa B:
- Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 3-0
Au marcat: Juninho Quixada '12, Misidjan '34, Diakov '61. Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ.
- Rubin Kazan (Rusia) - Zulte Waregem (Belgia) 4-0
Au marcat: Duplus '60 (autogol), Eremenko '73, Riazanţev '81, Natcho '89.
- Wigan Athletic (Anglia) - NK Maribor (Slovenia) 3-1
Au marcat: Powell '22, '90+1, Watson '34 / Tavares '60.
Grupa F:
- APOEL Nicosia (Cipru) - Eintracht Frankfurt (Germania) 0-3
Au marcat: Borda '27 (autogol), Lakici '59, Jung '66.
- Girondins Bordeaux (Franţa) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 1-2
Au marcat: Jussie '48 / Itzhaki '71, Mikha '80.
Grupa G:
- Rapid Viena (Austria) - Dinamo Kiev (Ucraina) 2-2
Au marcat: Burgstaller '53, Trimmel '90+4 / Iarmolenko '30, Dibon '34 (autogol).
- RC Genk (Belgia) - FC Thun (Elveţia) 2-1
Au marcat: Gorius '55, Vossen '63 / Martinez '90+3.
Grupa H:
- FC Sevilla (Spania) - SC Freiburg (Germania) 2-0
Au marcat: Perotti '63 (penalty), Bacca '90+1. Raul Rusescu nu a făcut parte din lotul echipei FC Sevilla pentru acest meci.
- Slovan Liberec (Cehia) - Estoril (Portugalia) 2-1
Au marcat: Sural '5, Kovac '62 / Leal '45.
- Trabzonspor (Turcia) - Lazio Roma (Italia) 3-3
Au marcat: Erdogan '12, Mierzejewski '22, Henrique '35 / Onazi '29, Floccari '84, '85. Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul echipei Lazio pentru acest meci.
Grupa K:
- Anji Mahacikala (Rusia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 0-2
Au marcat: Defoe '34, Chadli '40. Vlad Chiricheş a fost integralist la Tottenham.
- Tromso IL (Norvegia) - Şerif Tiraspol (Rep. Moldova) 1-1
Au marcat: Ondrasek '65 / Ricardinho '87.
Grupa L:
- Şahtior Karagandi (Kazahstan) - Maccabi Haifa (Israel) 2-2
Au marcat: Finoncenko '40, Tarasov '45 / Ezra '54, Turgeman '79.
- AZ'67 Alkmaar (Olanda) - PAOK Salonic (Grecia) 1-1
Au marcat: Gouweleeuw '82 / Salpingidis '90+3. Costin Lazăr a evoluat până în minutul 84, la PAOK, fiind schimbat chiar cu Salpingidis.