sâmbătă, 30 noiembrie 2013

A doua etapă a Cupei României la popice s-a derulat la Ploieşti


Gyula Veres

Programată iniţial la Galaţi, a două etapă a Cupei României la popice s-a derulat sâmbătă, 30 noiembrie, la Ploieşti, acolo unde sportivii lansatori au fost împărţiţi în trei categorii: senioare, seniori şi veterani (seniori +50).
Rezultatele reuşite în prima etapă, cea de la Târgu Mureş, adunate cu cele de la Ploieşti au dat clasamentul la zi după două runde, iar primii 12 au promovat în etapa finală, cea de anul viitor, când totul se va lua de la zero.
Calificată cu şapte sportivi în runda prahoveană, CFR Olimpia ACB Iaşi s-a prezentat însă în concurs cu doar 6 lansatori, deoarece Ioan Hordilă nu s-a putut învoi de la serviciul lui de minier din Valea Jiului pentru a participa la competiţia de la Ploieşti, iar pe lista absenţilor s-a aflat şi antrenorul Remus Antimirescu, care a contactat o răceală zdravănă după meciul tur de la Zapresic, din Liga Campionilor şi a trebuit să rămână acasă, la Medgidia, sub tratament medical.
Din cei şase sportivi ai echipei CFR Olimpia ACB Iaşi, cele mai bune rezultate au fost reuşite la Ploieşti de Gyula Veres (585 p.d.) şi Florin Opincă (584 p.d.), rezultate mai modeste fiind trecute în dreptul sportivilor Ion Cercel (539 p.d.), Bogdan Tudorie (539 p.d.), Costică Ciurdea (538 p.d.) şi Iulian Gabriel Cucu (529 p.d.), dar toţi sportivii formaţiei ieşene prezenţi în concurs au reuşit să promoveze la turneul final al Cupei României, din 2014.
Totuşi, mai putem menţiona că pe cele şase piste ale arenei de popice Conpet din Ploieşti nu s-au realizat rezultate de top, la final de sezon competiţional intern multă lume gândindu-se probabil mai mult la sărbătorile care vor veni, nu însă acelaşi lucru fiind valabil şi pentru popicarii ieşeni, cei care, pe 7 decembrie, în propria arenă, de la ora 13.00, vor disputa returul de foc cu KK Zapresic, din optimile de finală ale Ligii Campionilor.
Rezultatele etapei a II-a a Cupei României, de la Ploieşti, cumulate cu cele din prima rundă, de la Tg. Mureş, au fost următoarele:
SENIORI:  
1. Mihălcioiu Petruţ - CFR Cluj – 619 p.d. (Tg. Mureş) + 571 p.d. (Ploieşti) = 1190 p.d.;
2. Opincă Florin - CFR Olimpia ACB Iaşi – 589 + 584 = 1173; 
3. Cercel Ion - CFR Olimpia ACB Iaşi - 623 +  539 = 1162; 
4. Dorin Virgil - CFR Cluj – 573 + 573 = 1146;
5. Veres Gyula - CFR Olimpia ACB Iaşi – 543 + 585 = 1128;
6. Figlea Ioan - CFR Cluj – 580 + 541 = 1121;
7. Dudaş Bogdan - CFR Cluj – 576 + 539 = 1115;
8. Tudorie Bogdan - CFR Olimpia ACB Iaşi - 558 + 539 = 1097;
9. Ciurdea Costică - CFR Olimpia ACB Iaşi - 552 + 538 = 1090;
10. Balaban Radu - Inter Petrila – 567 + 517 = 1084;
11. Iura Bogdan - Inter Petrila – 530 + 523 = 1053;
12. Cucu Iulian Gabriel - CFR Olimpia ACB Iaşi – 511 + 529 = 1040.
......................................................................................................
13. Niţescu Mihai - Inter Petrila – 492 + 489 = 981;
14. Hordilă Ioan - CFR Olimpia ACB Iaşi – 591 + 0 = 591.
Primii 12 clasaţi s-au calificat aşadar la turneul final de anul viitor, când totul se va lua de la zero. Cei 12 calificaţi la turneul final aparţin cluburilor CFR Olimpia ACB Iaşi (6 sportivi), CFR Cluj (4) şi Inter Petrila (2).
SENIOARE:
1. Duka Tilda - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 592 p.d. + 574 p.d. = 1166 p.d.
2. Baciu Doina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 588 + 552 = 1140;
3. Gonciar Ioana - Rapid Bucureşti – 521 + 543 = 1064;
4. Bornert Alexandrina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 528 + 510 = 1038;
5. Suciu Alina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 523 + 510 = 1033; 
6. Roman Dalia - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 500 + 526 = 1026; 
7. Fulop Erika - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 531 + 494 = 1025;
8. Băicoianu Andreea - Rapid Bucureşti - 555 + 466 = 1021;
9. Dobre Luminiţa - Rapid Bucureşti – 541 + 479 = 1020;
10. Erdos Renata - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 514 + 496 = 1010;
11. Orban Kata - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 471 + 490 = 961;
12. Bokor Reka - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 487 +  469 = 956. 
..........................................................................................................
13. Misai Ioana - Rapid Bucureşti – 484 + 469 = 953;
14. Gyeresi Anna - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 519 + 0 = 519.
Primele 12 clasate s-au calificat la turneul final de anul viitor, sportivele aparţinând cluburilor Electromureş Romgaz Tg. Mureş (9) şi Rapid Bucureşti (3).
VETERANI (SENIORI +50 ani):
1. Mailat Liviu - Gaz Metan Mediaş – 547 p.d. + 516 p.d. = 1063 p.d.;
2. Kalman Francisc - Corona/Hoghiz Braşov - 544 + 508 = 1052;
3. Deheleanu Aurel – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 509 +  513 = 1022; 
4. Uyhely Francisc – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 517 + 505 = 1022;
5. Haran Silvestru - Gaz Metan Mediaş - 535 + 484 = 1019;
6. Deheleanu Beni – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 500 +  507 = 1007;
7. Fulop Arpad - Corona/Hoghiz Braşov – 490 + 500 = 990;
8. Rotbekert Wili - Corona/Hoghiz Braşov – 502 + 476 = 978;
9. Geleriu Sorin - Gaz Metan Mediaş – 503 + 471 = 974;
10. Mierliţă Matei – CS Drept Privat Băicoi – 445 p.d. + 498 = 943;
11. Baray Iosif - Corona/Hoghiz Braşov – 435 + 497 = 932;
12. Lupulescu Vasile – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 493 + 439 = 932.
...................................................................................................
13. Enoae Cornel - CS Drept Privat Băicoi – 469 p.d. + 461 = 930;  
14. Rotbekert Mihai - Corona/Hoghiz Braşov - 477 p.d. + 453 =  930;
15. Socaciu Petre - Gaz Metan Mediaş – 491 + 436 = 927;
16. Dulescu Aurel – CS Drept Privat Băicoi – 450 p.d.  + 476 = 926;
17. Smioreanu Florin - Gaz Metan Mediaş – 495 + 427 = 922;
18. Gaşpar Ioan - Corona/Hoghiz Braşov – 451 p.d.  + 433 = 884.
Primii 12 sportivi de la categoria seniori +50 ani au promovat şi ei la turneul final, cluburile de care aparţin fiind Gaz Metan Mediaş (3), Corona Braşov/Izvorul Hoghiz (4), Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş (4) şi CS Drept Privat Băicoi (1).

* 7 decembrie, o sâmbătă de foc la arena CFR Iaşi, cu un mare meci din Liga Campionilor

Sâmbătă, pe 7 decembrie 2013, este programată etapa a VI-a din cadrul Campionatul Naţional de popice pentru senioare (ultima din acest an) şi tot atunci, de la ora 13.00, arena CFR Iaşi va găzdui returul dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi KK Zapresic, din cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la popice. Meciul de la Iaşi va fi arbitrat de Gheorghe-Ioan Blasicz, din Mediaş, iar intrarea spectatorilor în cadrul arenei CFR Iaşi, la marea confruntare dintre campioanele României şi Croaţiei va fi liberă. În tur, croaţii i-au învins pe ieşeni cu 7-1 la puncte de echipă (12-12 la puncte de set / manşe câştigate şi 3679 p.d. – 3619 p.d.), mai mult printr-un “artificiu” al regulamentelor internaţionale, care nu se aplică în campionatele României, dar şi cu ajutorul arbitrajului tendenţios practicat de “omul casei”, slovenul Milan Mitrovic ! Lupta continuă totuşi, deoarece KK Zapresic nu este o echipă de neînvins la Iaşi !
DAN TEODORESCU
 

Golurile “Sfântului Andrei” Despan nu au fost suficiente !



După necazul ieşenilor de pe stadionul de fotbal din Dealul Copoului (CSMS-CF Brăila 1-2), majoritatea spectatorilor au trecut strada şi au ajuns sâmbătă în Sala LPS, pentru a urmări meciul de futsal dintre CSMS Iaşi şi Sportis Târgovişte, din cadrul rundei cu nr. 12 din Liga I.
Astfel, cu tribunele arhipline, Sala LPS Iaşi a găzduit un meci extrem de spectaculos şi cu multe răsturnări de scor, dar şi cu destule “bâlbe” ale arbitrului Alexandru Băjan (Videle), cel care a iritat ambele formaţii prin deciziile acordate. 
Nimeni nu se gândea totuşi că ieşenii pot pierde partida de pe teren propriu în faţa penultimei clasate, mai ales că din lotul studenţilor moldoveni făceau parte internaţionalii Liviu Ruxandari şi Radu Pisică, iar pe banca tehnică a gazdelor se află Nelu Stancea, nimeni altul decât selecţionerul naţionalelor României de fotbal în sală, la seniori şi tineret.
Numai că, tot nimeni nu a bănuit înaintea disputei din Copou că în poarta echipei Sportis Târgovişte se va afla un portar în zi de graţie (Ciprian Bica, care joacă fotbal şi în Liga a III-a) şi tot nimeni nu a bănuit că portarii echipei ieşene, Marius Chiriac şi Mihai Tătar vor prinde o zi “neagră”, cei doi încasând pe durata disputei goluri multe şi parabile, care au clădinat serios suportul moral al colegilor lor de echipă ! Adevărat a mai fost că, faţă de alte partide din acest campionat, CSMS Iaşi nu a mai arătat astăzi ca o echipă legată, fiecare jucător dorind să-şi arate talentul pe terenul de joc în detrimentul jocului colectiv, la acest capitol excelând “bombardierul” Narcis Cataramă, care a expediat numeroase şuturi extrem de puternice la poarta oaspeţilor, multe dintre ele fiind adevărate “trasoare” la mare înălţime, care au zguduit serios pereţii sălii LPS, dar nu şi plasa porţii adverse.
De “Sfântul Andrei”, atacantul Andrei Despan a salvat cât de cât aparenţele în tabăra ieşeană cu cele trei goluri marcate în poarta celor de la Sportis Târgovişte, numai că acestea nu au fost suficiente pentru ca CSMS Iaşi să obţină o victorie normală, în faţa unei formaţii mai slab cotate, dar care s-a întrecut pe sine şi a reuşit o victorie extrem de surprinzătoare în deplasare, cu scorul de 7-5,  care a făcut pe preşedintele grupării dâmboviţene să umble în final la “puşculiţă” ! “Băieţii au obţinut victoria şi eu am banii în buzunar pentru prima de joc ! Fiecare sportiv va primi de la mine câte 100 lei RON, atât este la noi prima pentru o victorie în deplasare, în rest ei joacă mai mult de plăcere”, ne-a declarat la finalul partidei, cu multă satisfacţie de glas Marius Costache, preşedintele Sportis Târgovişte, care a mai adăugat: “Eu vin din handbal, dar îmi place acum şi fotbalul în sală. Avem jucători buni, mai avem un portar excelent în afară de Bica, care în viaţa de zi cu zi este preot !”.
Evoluţia scorului în partida CSMS Iaşi – Sportis Târgovişte 5-7 (3-3) a fost următoarea: 0-1 (Iordache – min. 3), 1-1 (Despan – min. 8), 2-1 (Despan – min. 9), 2-2 (Săndulescu – min. 15), 2-3 (Săndulescu – min. 16), 3-3 (Cataramă – din penalty de la 6 metri – min. 17), 4-3 (Despan – min. 25), 4-4 (Săndulescu – min. 27), 5-4 (Pricop – min. 27), 5-5 (Penescu – min. 30), 5-6 (Săndulescu – min. 32), 5-7 (Sacagiu din penalty de la 10 metri – min. 39).
De menţionat că ieşeanul Sebastian Cărare a ratat un penalty de la 10 metri în min. 20, când şutul acestuia a nimerit bara porţii adverse. Chiar dacă a marcat 4 goluri în poarta gazdelor, târgovişteanul Ştefan Săndulescu nu a arătat că este un jucător de top, el profitând mai mult de naivitatea portarilor ieşeni Chiriac şi Tătar în multe faze de joc !
Vă mai informăm că, la golul reuşit de Valentin Pricop în min. 27, oaspeţii au acuzat faptul că mingea nu ar fi depăşit cu întreaga circumferinţă linia porţii lui Bica, iar preşedintele de la Sportis, Marius Costache, a dorit chiar să-şi retragă echipa de pe teren. După câteva momente mai tensionate, lucrurile au intrat pe făgaşul normal, partida a continuat şi chiar dacă ieşenii au jucat ultimele minute cu al treilea portar, Ionuţ Grigoraş, mai mult în atac, Sportis s-a apărat ca la carte, Bica a fost în mare formă până la final şi oaspeţii au obţinut acea victorie de 100 lei RON / jucător ! Şi a fost bine şi aşa, că alte echipe de futsal din România joacă doar pe strângeri prieteneşti de mână în caz de victorie, nefiind însă vorba la acest capitol despre CSMS Iaşi !      Au evoluat următoarele echipe:
 - CSMS IAŞI: Marius Chiriac - Sebastian Cărare (căpitan), Narcis Cataramă, Radu Pisică, Radu Guţu. Au mai jucat: Mihai Tătar, Ioan Grigoraş - Andrei Despan, Lucian Cojocariu, Liviu Ruxandari, Valentin Pricop, Vlasian Chelcu, Andrei Aparaschivei. Antrenori: Nelu Stancea (A 1) şi Florin Nichifor (A 2). Team manager: Ionel Popa. Delegat: Ştefan Tudorache. Maseur: Eduard Apintiliesei. Kinetoterapeuţi: Alexandru Lefter şi Graţiela Olteanu. Ofiţer de presă: Dan Teodorescu.
- SPORTIS TÂRGOVIŞTE: Ciprian Bica - Radu Şeran (căpitan), Mihai Alexandru Iordache, Dragoş Cernea, Florin Sacagiu. Au mai jucat: George Rusu, Marius Penescu, Florin Brătescu, Ştefan Săndulescu. Antrenor: Irinel Voicu. Preşedinte-delegat echipă: Marius Costache.
- Arbitri: Alexandru Băjan (Videle) şi Marius Mititel (Bucureşti). Rezervă: Ionuţ Nacu (Roman). Observator federal: Vasilică Constantin (Bucureşti). Cronometror: Bogdan Anton (Iaşi).
Celelalte rezultate ale etapei a XII-a, prima a returului, au fost: CFF Clujana Cluj - Autobergamo Fiat Deva 2-7 (0-2), KSE Târgu Secuiesc - CS City'us Târgu Mureş 0-10 (0-1), CS United Galaţi - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 3-4 (0-0), FC Progresul Focşani - Dunărea Călăraşi 1-3 (0-1). A stat Spicom Sfântu Gheorghe. După cum se poate lesne observa, oaspeţii au câştigat toate disputele din această rundă !!!
- Clasamentul Ligii I de futsal se prezintă astfel:
1. Autobergamo Fiat Deva     11        10        1          0          83-27               31
2. CS City'us Târgu Mureş      10        9          1          0          78-21               28
3. FK Odorheiu Secuiesc        10        9          0          1          80-19               27
4. CS United Galaţi                11        6          0          5          57-49               18
5. Spicom Sfântu Gheorghe    10        4          2          4          31-30               14
6. CSMS Iaşi                           11        4          0          7          42-51               12
7. Dunărea Călăraşi                 11        3          2          6          35-46               11
8. FC Progresul Focşani          11        3          1          7          27-57               10
9. KSE Târgu Secuiesc           11        3          0          8          26-79               9
10. Sportis Târgovişte             11        2          2          7          42-75               8
11. CFF Clujana Cluj             11        1          1          9          30-77               4
Etapa a XIII-a, ultima din acest an, programează în perioada 7-10 decembrie 2013 partidele: Dunărea Călăraşi - CS United Galaţi, CS City'us Târgu Mureş - Spicom Sfântu Gheorghe, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - KSE Târgu Secuiesc, Sportis Târgovişte - FC Progresul Focşani, Autobergamo Fiat Deva - CSMS Iaşi (marţi, 10 decembrie, ora 17.00), iar CFF Clujana Cluj-Napoca va sta.
DAN TEODORESCU

vineri, 29 noiembrie 2013

“Pandurii” gorjeni, învinşi la scor în Ucraina în Europa League


Sursa foto: UEFA

În grupa E din Europa League la fotbal, etapa a V-a a consemnat joi seară rezultatele:
- Paços Ferreira (Portugalia) - Fiorentina (Italia) 0-0
- Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - Pandurii Târgu Jiu (România) 4-1 (1-0)
Au marcat: Kalinici '12, Zozulia '56, Şakhov '86, Kravcenko '89, respectiv Eric '70 (penalty)
Au evoluat echipele:
- Dnepr: Boiko - Kulakov, Mandziuk, Ceberiako (Svatok '65), Vlad - Kravcenko, Politilo - Bruno Gama (Bliznicenko '46), Kalinici (Şakhov '62), Kobakidze - Zozulia. Antrenor: Juande Ramos.
- Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Pleaşcă, Paraskevas, Rada, Momcilovici - Breeveld, Cristea (Dos Santos '60) - Buleică (Piţian '81), Eric, Ciucur (Distefano '57) - Adrovici. Antrenor: Cristian Pustai.
Meciul din Ucraina a fost arbitrat de cipriotul Leontios Trattou, ajutat de asistenţii Michael Soteriou şi Athinodoros Ioannou şi de asistenţii suplimentari Marios Panayi şi Marios Tsaggaris.
Arbitru de rezervă a fost Aristides Christou, delegat UEFA georgianul Dimitri Bokeria şi observator de arbitri Asim Khudiev, din Azerbaidjan.
Clasamentul la zi al grupei E arată astfel: 1. Fiorentina – 13 puncte; 2. Dnepr – 12 puncte; 3. Paços – 2 puncte; 4. Pandurii – 1 punct.
Primele două clasate s-au calificat deja în faza următoare a competiţiei.  
Celelalte rezultate înregistrate în etapa a V-a din grupele Europa League au fost:
- Grupa A: Kuban Krasnodar (Rusia) - St. Gall (Elveţia) 4-0 şi Swansea (Anglia) - Valencia (Spania) 0-1.
- Grupa B: Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - PSV Eindhoven (Olanda) 2-0 şi Cernomoreţ Odessa (Ucraina) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-1.
- Grupa C: Elfsborg (Suedia) - Salzburg (Austria) 0-1 şi Esbjerg (Danemarca) - Standard Liege (Belgia) 2-1.
- Grupa D: Rubin Kazan (Rusia) - Maribor (Slovenia) 1-1 şi Wigan (Anglia) - Zulte Waregem (Belgia) 1-2.
- Grupa F: APOEL Nicosia (Cipru) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-0 şi Girondins Bordeaux (Franţa) - Eintracht Frankfurt (Germania) 0-1.
- Grupa G: Genk (Belgia) - Dinamo Kiev (Ucraina) 3-1 şi Rapid Viena (Austria) - FC Thun (Elveţia) 2-1.
- Grupa H: Slovan Liberec (Cehia) - Freiburg (Germania) 1-2 şi FC Sevilla (Spania) - Estoril (Portugalia) 1-1.
- Grupa I: Rijeka (Croaţia) - Vitoria Guimaraes (Portugalia) 0-0 şi Olympique Lyon (Franţa) - Betis Sevilla (Spania) 1-0.
- Grupa J: Trabzonspor (Turcia) - Apollon Limassol (Cipru) 4-2
şi Legia Varşovia (Polonia) - Lazio Roma (Italia) 0-2.
- Grupa K: Anji Mahacikala (Rusia) - Şerif Tiraspol (Republica Moldova) 1-1 şi Tromso (Norvegia) - Tottenham (Anglia) 0-2.
- Grupa L: Şahtior Karagandi (Kazahstan) - PAOK Salonic (Grecia) 0-2 şi AZ Alkmaar (Olanda) - Maccabi Haïfa (Israel) 2-0.
Echipele Genk, Anji, Lyon, Trabzon, Lazio, Betis, Alkmaar, Valencia, Ludogoreţ, Salzburg, Esbjerg, Rubin Kazan, Fiorentina, Dnepr, Eintracht Frankfurt, Tottenham, FC Sevilla şi PAOK Salonic sunt deja calificate în primăvară europeană, cu o rundă înaintea finalului fazei grupelor.
Pe 12 decembrie, de la ora 20.00, în grupa E se vor juca partidele ultimei runde, Fiorentina – Dnepr şi Pandurii Tg. Jiu – Paços Ferreira.
DAN TEODORESCU

Succes confortabil pentru handbaliştii de la HC Universitas Iaşi



Sala Polivalentă a găzduit joi meciul de handbal HC Universitas Iaşi – CS Universitatea Târgovişte 39-11 (21-5), din cadrul etapei a XI-a a Seriei A a Diviziei A masculine. Ieşenii au condus clar ostilităţile în partida de pe teren propriu şi după 6-1, 18-2 şi 21-5 (la pauză) şi-au mărit avantajul pe tabela de marcaj până la 28 goluri în finalul disputei (39-11).
Golurile formaţiei conduse de pe banca tehnică de antrenorul Costel Schender au fost reuşite de Poteră 4, Dimofte 2, Ifrim 2, Moraru 5, Gabi Dumitrache 3, Ştefan Dumitrache 6, Piu 4, Costel Grosu 4, Trofin 3, Lazăr 3 şi Huzum 3.
Într-un meci disputat în devans cu o zi, tot din cadrul etapei a XI-a, sala de sport din comuna ieşeană Miroslava a găzduit miercuri partida Politehnica Ştiinţa Miroslava Iaşi – LPS Piatra Neamţ 39-27 (21-6). Pentru ieşeni au marcat Negru (16 goluri), Albu (7), Dîl (5), Sabău (3), Vulpe (3), Czari (2), Caciuc (1), Sărăcilă (1) şi portarul Mitrofan (1), iar pe banca tehnică a gazdelor s-au aflat antrenorii Florin Spiridon (principal) şi Nelu Zepciuc (secund).
În marele derby al rundei: HC Vaslui – CSM Călăraşi 27-30. Alte rezultate: CSM Focşani – Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău 24-36, CS Universitatea Galaţi - HCM Câmpina 51-11, CSH Teleorman Alexandria - CSM Ploieşti 25-31. Meciul HC Buzău 2012 - HCM Botoşani nu s-a disputat, deoarece echipa din Botoşani este în pragul desfiinţării, din motive financiare, după anunţul făcut de preşedintele HCM Botoşani, Relu Târzioru.
În clasament conduce Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău, cu 33 puncte, urmată de HC Vaslui şi CSM Călăraşi, ambele cu 30 puncte.
Etapa a XII-a, din 8 decembrie 2013, programează partidele: HCM Câmpina-HCM Botoşani (meciul ar putea să nu se mai dispute), CSM Călăraşi-HC Buzău 2012, CSM Ploieşti-HC Vaslui, ŞTIINŢA MUNICIPAL DEDEMAN II Bacău-AS CS CSH TELEORMAN Alexandria, LPS Piatra Neamţ-CSM Focşani 2007, CS UNIVERSITATEA Târgovişte-CS POLITEHNICA ŞTIINŢA MIROSLAVA Iaşi, CS UNIVERSITATEA Galaţi-HC UNIVERSITAS Iaşi.
DAN TEODORESCU

joi, 28 noiembrie 2013

CS ENPI Iaşi, în prim planul viitoarelor competiţii sportive din Cehia şi Serbia


Sportivii de la  CS Enpi Iaşi şi-au demonstrat din nou performanţa la numeroasele competiţii ce s-au desfăşurat în acest an, ceea ce a dus la selecţionarea acestora  în lotul naţional al României de karate tradiţional. În perioada următoare, România va participa la cea de-a V-a ediţie a Campionatului Mondial de Karate Tradiţional Fudokan Shotokan, competiţie ce se va desfăşura în perioada 28 noiembrie – 1 decembrie 2013 la Praga, în Cehia, precum şi la Campionatul European de Karate Tradiţional de la Belgrad (Serbia), din intervalul 6 – 8 decembrie 2013.
Vă prezentăm în continuare lista sportivilor de la CS Enpi Iaşi care vor participa la aceste evenimente, precum şi probele pentru care s-au pregătit în acest an:
- CIUBOTARIU AUREL - KUMITE INDIVIDUAL şi KUMITE ECHIPE;
- LUPESCU ALEXANDRU - KATA ECHIPE şi EMBU MIXT;
- PINTILIE ANDREI - KATA ECHIPE;
- BĂLĂIAŞA DRAGOŞ - KATA ECHIPE, EMBU MIXT şi KATA INDIVIDUAL;
- BALAUR BIANCA - KATA INDIVIDUAL, KUMITE INDIVIDUAL şi KOGO.
Antrenorul Constantin Adăscăliţei (4 DAN) şi instructorul sportiv Irina Pătrăhău-Pascaru (2 DAN) mulţumesc pe această cale sponsorilor clubului ieşean de karate, precum SC INDEPENDENT GUARD SECURITY COMPANY SRL, SC OLIMPIC 2000 SRL, SC CAMPING ENPI SRL, SC EKY-SAM SRL TG. FRUMOS, SC GLOBAL TECH SRL, SC PANIFCOM SRL, PRIMĂRIA Comunei ION NECULCE şi PRIMĂRIA TG. FRUMOS.
DAN TEODORESCU

Victorie clară pentru handbaliştii lui Florin Spiridon şi Nelu Zepciuc



Într-un meci disputat în devans din cadrul etapei a XI-a a Seria A din Divizia A de handbal masculin, sala de sport din comuna ieşeană Miroslava a găzduit miercuri partida Politehnica Ştiinţa Miroslava Iaşi – LPS Piatra Neamţ 39-27 (21-6).
După o primă repriză de vis, ieşenii au oprit motoarele în repriza secundă şi au permis oaspeţilor să intre şi ei în joc, LPS-ul de sub Pietricica limitând astfel proporţiile scorului.
Pentru ieşeni au marcat Negru (16 goluri), Albu (7), Dîl (5), Sabău (3), Vulpe (3), Czari (2), Caciuc (1), Sărăcilă (1) şi portarul Mitrofan (1). Pe banca tehnică a gazdelor s-au aflat antrenorii Florin Spiridon (principal) şi Nelu Zepciuc (secund).
Joi, pe 28 noiembrie, se dispută celelalte meciuri ale rundei, după următorul program: CS UNIVERSITATEA Galaţi - HCM Câmpina, HC UNIVERSITAS Iaşi - CS UNIVERSITATEA Târgovişte (în Sala Polivalentă, de la ora 14.30, sub arbitrajul cuplului Toma-Popa), CSM Focşani 2007 - ŞTIINŢA MUNICIPAL DEDEMAN II Bacău, AS CS CSH TELEORMAN Alexandria - CSM Ploieşti, HC Vaslui - CSM Călăraşi (un mare derby, care va debuta la ora 18:00), HC Buzău 2012 - HCM Botoşani.
DAN TEODORESCU

Centura Moldovei la box revine în Sala Polivalentă ieşeană



În organizarea FR Box, DJST Iaşi şi AJ Box Iaşi, cu sprijinul Fundaţiei Sportului Ieşean, turneul internaţional de box denumit Centura Moldovei va avea loc vineri şi sâmbătă, pe 29 şi 30 noiembrie, de la ora 16.00, în Sala Polivalentă. Va fi ediţia cu nr. 36 a competiţiei în care organizatorul principal este Vasile Cîtea, vicepreşedintele FR Box, preşedintele AJ Box Iaşi şi consilier în MTS.
La turneul de box din Sala Polivalentă ieşeană vor participa boxeri din România şi Republica Moldova. Din partea ţării noastre vor fi prezenţi majoritatea componenţilor loturilor naţionale de tineret şi juniori, dar şi cei mai buni boxeri locali, de la cluburile CSM Gladiatorul Iaşi (în frunte cu Marcel Zarafan şi Giani Apetrei), CS CFR Iaşi, CSŞ Unirea Iaşi şi CS Nicolina Iaşi.
DAN TEODORESCU

miercuri, 27 noiembrie 2013

“Nimic la nimic” cu Schalke şi Steaua ratează promovarea în primăvara europeană !


Sursa foto: Prosport

În grupa E din Liga Campionilor, pe teren propriu, Steaua Bucureşti a reuşit doar o remiză albă (0-0) cu formaţia germană Schalke 04, în etapa a cincea a grupei E. Pe National Arena din Capitală, într-un meci cu ocazii la ambele porţi, dar fără goluri, vizionat de numai 19.000 spectatori, au evoluat echipele:
- Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Prepeliţă (Stanciu '82), Szukala, Gardoş, Latovlevici - Neagu (Varela '46), Bourceanu - Ad. Popa, Chipciu (Iancu '77), Tănase - Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- Schalke 04: Fahrmann - Uchida, Howedes, Felipe Santana, Aogo - Jones, Neustadter - Farfan, Meyer (Draxler '74), Fuchs (Obasi '88) - Szalai. Antrenor: Jens Keller.
- Cartonaşe galbene: Bourceanu '45 (care va fi suspendat pentru etapa următoare din Liga Campionilor), Gardoş '77, Piovaccari '85, respectiv Neustadter '42, Jones '75, Fuchs '88.
- A arbitrat Bas Nijhuis, ajutat de asistenţii Rob van de Ven şi Charles Schaap, de arbitrii suplimentari Serdar Gozubuyuk şi Ed Janssen, în timp ce arbitru de rezervă a fost Davie Goossens, toţi din Olanda.
- Delegatul UEFA a fost spaniolul Eduard Dervishaj, iar observator de arbitri a fost slovacul Jozef Marko.
În celălalt meci din grupa E, FC Basel (Elveţia) a învins pe Chelsea Londra (Anglia) cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Salah, în min. 87.
Înaintea ultimei etape, clasamentul grupei E arată astfel: 1. Chelsea Londra - 9 puncte; 2. FC Basel - 8 puncte; 3. Schalke 04 - 7 puncte; 4. Steaua Bucureşti - 3 puncte.
Pe 11 decembrie, de la ora 21.45 (ora României), se vor juca partidele ultimei runde din grupa E, astfel: Schalke 04 – Basel şi Chelsea – Steaua Bucureşti.
Celelalte meciuri de marţi, din Champions League, s-au încheiat cu următoarele scoruri:
Grupa F:
- Arsenal Londra (Anglia) - Olympique Marseille (Franţa) 2-0
A marcat: Wilshere '1, '65.
- Borussia Dortmund (Germania) - SSC Napoli (Italia) 3-1
Au marcat: Reus '10 (penalty), Blaszczykowski '60, Aubameyang '78 / Insigne '71.
Clasamentul la zi arată astfel: 1. Arsenal Londra - 12 puncte; 2. Borussia Dortmund - 9 puncte; 3. SSC Napoli - 9 puncte; 4. Olympique Marseille - 0 puncte.
Grupa G:
- Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - Atletico Madrid (Spania) 1-1
Au marcat: Alderweireld '74 (autogol) / Adrian '53.
- FC Porto (Portugalia) - Austria Viena (Austria) 1-1
Au marcat: Jackson Martinez '48 / Kienast '11.
Clasament: 1. Atletico Madrid - 13 puncte; 2. Zenit Sankt Petersburg - 6 puncte; 3. FC Porto - 5 puncte; 4. Austria Viena - 2 puncte.
Grupa H:
- Celtic Glasgow (Scoţia) - AC Milan (Italia) 0-3
Au marcat: Kaka '13, Zapata '49, Balotelli '60.
- Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Barcelona (Spania) 2-1
Au marcat: Serero '19, Hoesen '42 / Xavi '49 (penalty).
Clasament: 1. FC Barcelona - 10 puncte; 2. AC Milan - 8 puncte; 3. Ajax Amsterdam - 7 puncte; 4. Celtic Glasgow - 3 puncte.
Miercuri, pe 27 noiembrie, sunt programate partidele:
- Grupa A: Şahtior Doneţk (Ucraina) - Real Sociedad (Spania) şi Bayer Leverkusen (Germania) - Manchester United (Anglia).
- Grupa B: Juventus Torino (Italia) - FC Copenhaga (Danemarca) şi Real Madrid (Spania) - Galatasaray Istanbul (Turcia).
- Grupa C: Paris Saint-Germain (Franţa) - Olympiakos Pireu (Grecia) şi Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Benfica Lisabona (Portugalia).
- Grupa D: ŢSKA Moscova (Rusia) - Bayern Munchen (Germania) - de la ora 19.00 şi Manchester City (Anglia) - Viktoria Plzen (Cehia).
În afară de meciul de la Moscova, toate celelalte dispute vor debuta la ora 21.45 (ora României).

* Remiză între Steaua şi Schalke 04 şi în UEFA Youth League

Marţi s-au disputat şi meciurile etapei a 5-a din Liga Campionilor la Tineret (U 19). În grupa E am înregistrat rezultatele: Basel – Chelsea 1-2 şi Steaua – Schalke 1-1 (au marcat:    Grădinaru ‘2, respectiv S. Sané ’26). În meciul disputat pe stadionul din Mogoşoaia, Steaua Bucureşti a aliniat echipa: Cojocaru – Iordache, Şerban, Popa, Grădinaru, Aldea, Mitriţă, Gabriel Cătălin, Vasile, Gheorghe (Vâlceanu – min. 74), Târnovan.
Clasamentul la zi al Grupei E arată astfel: 1. FC Chelsea – 15 puncte; 2. FC Schalke 04 – 7 puncte; 3. FC Steaua Bucureşti – 5 puncte; 4. FC Basel 1893 – 1 punct.
DAN TEODORESCU

marți, 26 noiembrie 2013

CSMS Iaşi, a patra victorie în prima ligă de futsal


CSMS Iaşi
Etapa a XI-a, ultima a turului de campionat din Liga I de futsal a programat partidele: CS United Galaţi - FC Progresul Focşani 5-2,  CFF Clujana Cluj-Napoca - Sportis Târgovişte 5-5, CSMS Iaşi - Dunărea Călăraşi 6-1 şi Spicom Sfântu Gheorghe - Autobergamo Fiat Deva 2-5. Meciul derby Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - CS City'us Târgu Mureş a fost amânat, iar KSE Târgu Secuiesc a stat.
În meciul programat în Sala Polivalentă din Iaşi, toate golurile s-au marcat în repriza a doua şi de la 1-0 şi 1-1, gazdele au înscris cinci goluri consecutive şi au stabilit scorul final, de 6-1 pentru CSMS Iaşi. Pentru echipa din Dealul Copoului au marcat Radu Pisică (3 goluri), Narcis Cataramă (2) şi Andrei Despan, iar pentru călărăşeni a înscris Ionuţ Movileanu. Lotul echipei moldave, sub conducerea antrenorilor Nelu Stancea (A 1), Florin Nichifor (A 2) şi Ioan Grigoraş (antrenor cu portarii), a fost următorul: Marius Chiriac, Mihai Tătar - Sebastian Cărare, Narcis Cataramă, Andrei Despan, Radu Pisică, Lucian Cojocariu, Radu Guţu, Liviu Ruxandari, Valentin Pricop, Vlasian Chelcu, Andrei Aparaschivei.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Autobergamo Fiat Deva                 10        9          1          0          76-25   28
2. CS City'us Târgu Mureş                  9          8          1          0          68-21   25
3. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc      9          8          0          1          76-16   24
4. CS United Galaţi                            10        6          0          4          54-45   18
5. Spicom Sfântu Gheorghe                10        4          2          4          31-30   14
6. CSMS Iaşi                                       10        4          0          6          37-44   12
7. FC Progresul Focşani                      10        3          1          6          26-54   10
8. KSE Târgu Secuiesc                       10        3          0          7          26-69   9
9. Dunărea Călăraşi                             10        2          2          6          32-45   8
10. Sportis Târgovişte                         10        1          2          7          35-70   5
11. CFF Clujana Cluj-Napoca            10        1          1          8          28-70   4
Etapa a 12-a, prima a returului, programează partidele:
- Joi, 28 noiembrie: CFF Clujana Cluj-Napoca - Autobergamo Fiat Deva (ora 19.00);
- Vineri, 29 noiembrie: KSE Târgu Secuiesc - CS City'us Târgu Mureş (ora 16.30);
- Sâmbătă, 30 noiembrie: CS United Galaţi - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc (ora 11.00), CSMS Iaşi - Sportis Târgovişte (ora 13.30, în Sala LPS din Dealul Copoului), FC Progresul Focşani - Dunărea Călăraşi (ora 18.00). Va sta Spicom Sfântu Gheorghe.
În meciul de la Sala LPS din Iaşi va arbitra brigada Băjan Alexandru (Videle) - Mititel Marius (Bucureşti), rezervă fiind Nacu Ionut (Roman). Observatorul federal al partidei de fotbal în sală CSMS Iaşi – Sportis Târgovişte va fi Constantin Vasilică, din Bucureşti.

* Prea mici, pentru un război aşa de mare !

În “Elite Round” din UEFA Futsal Cup, meciurile din grupa A au fost găzduite de Arena Pardubice, din Cehia, acolo unde au evoluat şi campionii de la CS City’us Tg. Mureş. Din păcate, elevii lui Kacso Endre nu au reuşit nici un punct în duelurile grupei A, în faţa unor formaţii extrem de puternice. Rezultate complete de la Pardubice au fost următoarele:
- Etapa I:
FC Barcelona (Spania) - Lokomotiv Kharkov (Ucraina) 6-1; 
FK EP Chrudim (Cehia) - City'us Târgu Mureş (România) 9-1 (golul mureşenilor a fost înscris de Ferenc Csoma, în min. 33);
- Etapa a II-a:
City'us Târgu Mureş - FC Barcelona 1-10 (golul mureşenilor a fost înscris de Bogdan Covaci, în min. 39);
FK EP Chrudim - Lokomotiv Kharkov 2-3;
- Etapa a III-a:
Lokomotiv Kharkov - City'us Târgu Mureş 3-0;
FC Barcelona - FK EP Chrudim 4-1.
Clasamentul final al grupei A se prezintă astfel:
1. FC Barcelona                      3          3          0          0          20-3                 9
2. Lokomotiv Kharkov           3          2          0          1          7-8                   6
3. FK EP Chrudim                  3          1          0          2          12-8                 3
4. City'us Târgu Mureş            3          0          0          3          2-22                 0
Din cele patru grupe din Elite Round, s-au calificat la turneul final formaţiile câştigătoare, adică FC Barcelona (Spania), MFK Dinamo Moscova (Rusia), Kairat Almaty (Kazakhstan) şi Araz Naxçivan (Azerbaijan).
DAN TEODORESCU

Turul secund al Cupei României la popice va debuta la Ploieşti



Pe arena Conpet din Ploieşti, în ziua de sâmbătă, 30 noiembrie, FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE POPICE-BOWLING organizează turul al doilea al Cupei României la popice, la senioare, seniori şi veterani (seniori +50 ani). La rezultatele din turul I se vor adăuga şi rezultatele din turul al II-lea, cel de sâmbătă şi apoi primii 12 clasaţi vor promova la turneul final de anul viitor, când totul se va lua de la “zero” !
Secretarul general al FRPB, Constantin Ioan Stamatescu, ne-a transmis programul competiţiei prahovene, cu menţiunea că senioarele încep turul al doilea la ora 9.00, seniorii la ora 11.00 (într-o serie mixtă, cu două senioare şi doi seniori), iar veteranii vor debuta în concurs la ora 14.00.
Vă prezentăm programul celor 8 serii de la arena Conpet Ploieşti, cu menţionarea rezultatelor reuşite în turul I de la Tg. Mureş, de fiecare participant:
- SERIA I – ORA 09.00 – SENIOARE:
1. Orban Kata - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 471 p.d.           
2. Misai Ioana - Rapid Bucureşti – 484 p.d.  
3. Bokor Reka - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 487 p.d.           
4. Roman Dalia - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 500 p.d.         
5. Erdos Renata - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 514 p.d.        
6. Gyeresi Anna - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 519 p.d.        
- SERIA a II-a  – ORA 10.00 – SENIOARE:
1. Gonciar Ioana - Rapid Bucureşti – 521 p.d.          
2. Suciu Alina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 523 p.d.           
3. Bornert Alexandrina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 528 p.d.         
4. Fulop Erika - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 531 p.d.           
5. Dobre Luminiţa - Rapid Bucureşti – 541 p.d.       
6. Băicoianu Andrea - Rapid Bucureşti - 555 p.d.    
- SERIA a III-a  – ORA 11.00 – SENIOARE / SENIORI:
1. Baciu Doina - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 588 p.d.          
2. Duka Tilda - Electromureş Romgaz Tg. Mureş – 592 p.d.            
4. Niţescu Mihai - Inter Petrila – 492 p.d.     
6. Cucu Iulian Gabriel - CFR Olimpia ACB Iaşi – 511 p.d. 
- SERIA a IV-a  – ORA 12.00 –  SENIORI:  
1. Iura Bogdan - Inter Petrila – 530 p.d.       
2. Veres Gyula - CFR Olimpia ACB Iaşi – 543 p.d. 
3. Ciurdea Costică - CFR Olimpia ACB Iaşi - 552 p.d.        
4. Tudorie Bogdan - CFR Olimpia ACB Iaşi - 558 p.d.        
5. Balaban Radu - Inter Petrila – 567 p.d.     
6. Dorin Virgil - CFR Cluj – 573 p.d.
- SERIA a V-a  – ORA 13.00 –  SENIORI:  
1. Dudaş Bogdan - CFR Cluj – 576 p.d.       
2. Figlea Ioan - CFR Cluj – 580 p.d. 
3. Opincă Florin - CFR Olimpia ACB Iaşi – 589 p.d.           
4. Hordilă Ioan - CFR Olimpia ACB Iaşi – 591 p.d.
5. Mihălcioiu Petruţ - CFR Cluj – 619 p.d.    
6. Cercel Ion - CFR Olimpia ACB Iaşi - 623 p.d.     
- SERIA a VI-a  – ORA 14.00 –  VETERANI:
1. Mierliţă Matei – CS Drept Privat Băicoi – 445 p.d.          
2. Dulescu Aurel – CS Drept Privat Băicoi – 450 p.d.          
3. Gaşpar Ioan - Corona/Hoghiz Braşov – 451 p.d.  
4. Spiridon Dan - CS Drept Privat Băicoi – 453 p.d.
5. Sen Eugen - Corona/Hoghiz Braşov – 460 p.d.     
6. Enoae Cornel - CS Drept Privat Băicoi – 469 p.d.
- SERIA a VII-a  - ORA 15.00 –  VETERANI:
1. Rotbekert Mihai - Corona/Hoghiz Braşov  - 477 p.d.        
2. Fulop Arpad - Corona/Hoghiz Braşov – 490 p.d. 
3. Socaciu Petre - Gaz Metan Mediaş – 491 p.d.      
4. Lupulescu Vasile – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 493 p.d.       
5. Smioreanu Florin - Gaz Metan Mediaş – 495 p.d. 
6. Deheleanu Beni – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 500 p.d.         
- SERIA a VIII-a  – ORA 16.00 –  VETERANI:
1. Geleriu Sorin - Gaz Metan Mediaş – 503 p.d.       
2. Deheleanu Aurel – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 509 p.d.       
3. Uyhely Francisc – Siderurgica Hunedoara/Bacova Timiş – 517 p.d.        
4. Haran Silvestru - Gaz Metan Mediaş - 535 p.d.    
5. Kalman Francisc - Corona/Hoghiz Braşov - 544 p.d.        
6. Mailat Liviu - Gaz Metan Mediaş – 547 p.d.        
Federaţia de specialitate va acorda premii sportive în etapa a III-a, cea FINALĂ, la fiecare categorie de vârstă, după cum urmează: Locul I, II şi III - Cupă, Medalie, Diplomă.
DAN TEODORESCU

Un rezultat mincinos: KK Zapresic – CFR Olimpia ACB Iaşi 7-1 în Liga Campionilor la popice !



La sfârşitul săptămânii recent încheiate au fost programate meciurile tur din Liga Campionilor la popice. Însoţită de un grup de 30 suporteri din zona Moldovei, mai precis din Iaşi, Bacău, Roman, Paşcani şi Vatra Dornei, campioana României, CFR Olimpia ACB Iaşi a evoluat în Croaţia, într-o localitate aflată la 20 km de capitala Zagreb, împotriva gazdelor de la KK Zapresic.
Conform regulamentului, gazdele au completat primele foaia de arbitraj, iar antrenorul Remus Antimirescu a completat apoi lotul nostru de jucători, în funcţie de poziţiile gazdelor. Acest lucru este un element principal într-un joc de popice, într-o confruntare când duelurile individuale stabilesc scorul final pe echipe. Numai că, cu câteva minute înainte de startul meciului de la Zapresic, arbitrul sloven Milan Mitrovic (din Maribor, localitate aflată la circa 100 km de Zagreb) a permis croaţilor să facă trei modificări cu pixul de foaia de arbitrat şi astfel jucătorii Veres, Ciurdea şi Tudorie aveau trecuţi în dreptul lor alţi adversari, mai puternici, care iniţial erau „ascunşi” pe post de rezerve !!!
A urmat apoi meciul propriu-zis, găzduit de arena de popice din Zapresic, arenă aflată într-un restaurant de tip „ZOIOSU”, dar despărţită de publicul spectator printr-un glaswand de termopan. Suporterii noştri au început să scandeze „Iaşu’ ! Iaşu’ ! România ! România !” şi au dominat atmosfera până la un moment dat, când în incinta restaurantului şi-a făcut apariţia un toboşar care a început să facă un zgomot asurzitor, iar fanii gazdelor au început să huiduie orice lansare a tânărului jucător român Ionuţ Cercel !
În primul schimb, Hordilă şi Veres au mers foarte bine şi ieşenii aveau un scor de 1-1 la victorii directe, 4-4 la manşe câştigate şi aveau şi un avantaj de 18 beţe !
Au urmat apoi Cercel şi Opincă, care au pierdut întâlnire susţinute la numărul de popice doborâte, după 2-2 la puncte de set / manşe câştigate. Din păcate, perturbat şi de gesturile aşa zişilor fani din Zapresic, Ionuţ Cercel a pierdut punctul de echipă la doar un „băţ” în faţa vedetei Branislav Bogdanovic, croatul reuşind câţiva nouari pe ultima pistă ! Scorul e devenit 3-1 pentru gazde, după 8-8 la manşe, iar croaţii aveau un avantaj minim, de numai 7 beţe !
A urmat ultimul schimb, în care experimentatul Ciurdea şi juniorul Tudorie au luptat cum au putut ei mai bine pentru culorile clubului, dar au capotat spre final, reuşind totuşi să câştige fiecare câte două manşe. Bogdan Tudorie a fost la un pas totuşi să câştige şi punctul de meci la manşe, dar la ultimul bilă Bruno Milinkovic a reuşind un „9”-ar şi l-a depăşit pe Bogdan al nostru cu doar patru beţe în manşa cu nr. 4 !
În final, KK Zapresic s-a impus în faţa echipei CFR Olimpia ACB Iaşi cu scorul de 7-1 la puncte de echipă (12-12 la puncte de set / manşe câştigate şi 3679 p.d. – 3619 p.d.).
Duelurile individuale au fost următoarele:
- Nikola Uzelac – Ioan Hordilă 0-1 la puncte de echipă (1-3 la puncte de set; 580 p.d. – 623 p.d.);
- Damir Fuckar – Gyula Veres 1-0 (3-1; 650 p.d. – 625 p.d.);
- Branislav Bogdanovic – Ion Cercel 1-0 (2-2; 618 p.d. – 617 p.d.);
- Matija Mance – Florin Opincă 1-0 (2-2; 640 p.d. – 616 p.d.);
- Danijel Funda – Costică Ciurdea 1-0 (2-2; 575 p.d. – 561 p.d.);
- Bruno Milinkovic – Bogdan Tudorie 1-0 (2-2; 616 p.d. – 577 p.d.).
Cu un rezultat de 3619 popice doborâte, CFR Olimpia ACB Iaşi a reuşit un nou record pe echipă în confruntările internaţionale oficiale.
Celelalte rezultate din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la popice au fost:
-
Szegedi TE (Ungaria) - ASKC  Fugger Sterzing (Italia) 7 - 1 la puncte de echipă (18,5 - 5,5 la puncte de set; 3933 p.d. – 3545 p.d.);
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) - CFR Cluj (România) 7 - 1 (19 - 5 ; 3908 - 3597) – în tur şi 8 - 0 (20 - 4 ; 3826 - 3606) – în retur, ambele confruntări având loc în Germania;
- Zeleziane Podbrezova Sport (Slovacia) - Racing Club Strasbourg (Franţa) 7 - 1 (20 - 4 ; 3848 - 3476);
- KK Belgrad (Serbia) - SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) 5 - 3 (11,5 - 12,5 ; 3859 - 3814);
- KK  Zadar (Croaţia) - KK  Konstruktor Maribor (Slovenia) 8 - 0 (19 - 5 ; 3711 - 3432);
- KK Neumarkt -  Imperial – Life (Italia) - Zalaegerszegi TK (Ungaria) 5 - 3 (11 - 13 ; 3596 - 3569);
- BSV Voith St. Pölten (Austria) - KK  Makpetrol Skopje (Macedonia) 6 - 2 (14,5 - 9,5 ; 3653 - 3538).
Partidele retur sunt programate pe 7 decembrie, de la orele locale 13.00, cea de la Iaşi urmând a fi găzduită de arena de popice CFR, din Şoseaua Naţională nr. 7-9, unde intrarea spectatorilor va fi liberă.
Câştigătoarea confruntării dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi KK Zapresic va întâlni în sferturile de finală ale competiţiei pe învingătoarea duelului dintre KK Belgrad şi Victoria Bamberg (cu românii Nicolae Lupu şi Paul Rohotin printre titulari).
Sferturile de finală sunt programate pe 25 ianuarie şi respectiv 15 februarie 2014, iar turneul final de patru va avea loc în perioada 29-30 martie 2014 la Straubing, în Germania.

* Protesc oficial, neacceptat de arbitrul Milan Mitrovic !

La finalul meciului de la Zapresic, antrenorul ieşean Remus Antimirescu a dorit să facă contestaţie asupra modului de alcătuire a formaţiei de către gazdele partidei, dar acest lucru nu a fost acceptat de arbitrul sloven Milan Mitrovic.
”Am vrut să scriu pe foaia de arbitraj un protest, dar arbitrul Mitrovic nu m-a lăsat. A spus ca dacă vrem să protestăm să o facem direct la NBC, pentru că înlocuirile croaţilor pe foaia iniţială de arbitraj au fost corecte. Înainte de începerea meciului, lucrurile s-au derulat aşa: gazdele au scris formaţia, arbitrul a venit la mine şi am scriu şi eu formaţia. După câteva minute, arbitrul a venit la mine şi m-a întrebat dacă fac schimbări în formaţia pe care am scris-o pe foaie. Am spus că NU, la acea oră nu aveam nici un interes din punct de vedere sportiv să fac aşa ceva. Apoi arbitrul s-a dus la echipa gazdă şi a spus că noi nu mai facem schimbări şi că ei pot face schimbări. Apoi croaţii au făcut cu pixul cele trei schimbări în rândul titularilor şi mie nu mi s-a mai arătat apoi foaia de arbitraj ! În mod normal, croaţii puteau face schimbările primii, că erau gazde, iar apoi eu să fiu informat de aceste schimbări, că eram oaspeţi, ca să pot face şi eu schimbări în caz de nevoie, dar lucrurile s-au petrecut exact invers ! Şi mai este un aspect, l-am trimis pe Iulian Gabriel Cucu, care era rezervă, să vadă ce se întâmplă în spatele arenei, unde ei aveau o uşă care ducea undeva, nu se ştie unde, că prea cădeau popicele ca secerate, mai ales când croaţii aveau nevoie de aşa ceva...”.
În continuare, popicarul Iulian Gabriel Cucu a menţionat: “Am ajuns într-adevăr în faţa acelei uşi, dar acolo era un domn mai în vârstă, care stătea pe un scaun şi bloca intrarea şi nu am putut trece de el !!!”.
La finalul partidei de la Zapresic, cu ajutorul fostului arbitru internaţional şi membru în Comisia Juridică din WNBA, germanul de origine română Georg Barth, oficialii echipei ieşene aflaţi la meciul din Croaţia au informat conducerea Federaţiei Internaţionale de Popice de toate “manevrele” făcute de gazdele croate, “mână în mână” cu arbitrul Milan Mitrovic !
”ECHIPA “ZAPRESIC" DIN CROAŢIA ESTE CUNOSCUTĂ DEJA PE PLAN EUROPEAN PENTRU ASEMENEA  "JONGLERII" - VEZI CAZUL CU ST. PÖLTEN - DIN AUSTRIA ŞI VICTORIA BAMBERG - DIN GERMANIA !
ŞI CEI DIN ST. PÖLTEN AR FI FĂCUT LA VREMEA RESPECTIVĂ UN CIRC MONSTRUOS, DAR DEGEABA...”, ne-a mai transmis Georg Barth.
De menţionat că slovenul Milan Mitrovic este “omul de casă” al echipei de popice din Zapresic, pe care a mai arbitrat-o de multe ori pe teren propriu, în ediţiile anterioare din Liga Campionilor.

* Fostul arbitru internaţional Gheorghe Zăgreanu detaliază Regulamentele Internaţionale de Popice

Referitor la cazul “ZAPRESIC”, fostul arbitru internaţional Gheorghe Zăgreanu a făcut unele remarci pertinente, pe care le menţionăm în continuare: 
1. Dacă într-adevăr arbitrul partidei de la Zapresic nu a vrut să primească contestaţia şi taxa aferentă (100 Euro), atunci aceasta ar fi o primă eroare gravă a acestuia. Vedeti şi pct.19 din RD (I) -Reguli de desfăşurare/implementare.
2. Conform 8.3.2.1 din SpO, din lista cu 10 jucători pot evolua 6 pe cele 6 posturi şi încă MAXIM 2 din cadrul contingentului de rezerve înscrişi pe listă pe poziţiile 7, 8, 9 şi 10. Chiar presupunând că s-au efectuat corect (deşi nu cred - şi vedeţi mai jos, la punctul 3, de ce afirm acest lucru), aşa-zisele schimbări tactice (locul 9 din listă – Milinkovic - înlocuindu-l pe cel ce era al 6-lea ca titular - Gaspert Bruno şi locul 10 de pe lista - Fuckar, înlocuindu-l pe Zadravec Jure care era trecut al 2-lea pe lista ca titular) tot nu este corectă şi o a treia modificare, aşa cum apar mâzgăliturile din listă şi anume Funda Danijel, care era al 8-lea în lista din cadrul contingentului de rezerve şi l-a înlocuit la postul 5 de titular pe Orsic Marin.
REGULAMENTUL nu permite decât utilizarea a 2 jucători din contingentul de 4 rezerve  (de pe poziţiile 7, 8, 9 şi 10), ori aici sunt 3 (TREI) şi anume de pe poziţiile 8, 9 şi 10 utilizaţi din acest contingent de 4 rezerve, când este permisă doar a 2 (DOI) jucători MAXIM din acest contingent de 4 rezerve.
3. Cum a fost respectat art. 8.3.2.2 din SpO (pe care m-am chinuit si l-am tradus pentru FRP-B şi pentru toată activitatea de popice din România) la alineatele 2) şi c) ?
Dacă este adevărat cum presupun, că gazdele au dat lista cu 45 minute la arbitru, apoi oaspeţii cu 30 de minute, iar cu 15 minute înainte de startul meciului aveau dreptul de a vedea lista oaspeţilor ,DAR ÎN NICI UN CAZ DREPTUL DE A MODIFICA LISTA  GAZDELOR CARE TREBUIA "BĂTUTĂ ÎN CUIE DE ARBITRU".
4. Dacă este adevărat că în timp ce evolua Cercel susţinătorii echipei gazdă proliferau injurii şi poate chiar referiri rasiste la adresa sportivilor din ROMÂNIA, ATUNCI ACEASTA ESTE O LIPSĂ GRAVA A ORGANIZATORILOR ŞI TREBUIE SPECIFICAT ACET LUCRU.
După părerea mea, trebuie făcută o adresă către secretarul general al NBC, către dl. Klaus BARTH, către dl. Knut WAGNER – director sportiv al NBC şi chiar şi către domnul preşedinte al NBC, Siegfried SCHWEIKARDT.  

* Amical de lux înaintea partidei de la Zapresic

În drum spre Croaţia, cu două zile înaintea disputei de pomină de la Zapresic, CFR Olimpia ACB Iaşi a oprit pentru câteva ore la Szeged, în Ungaria, pentru un meci de pregătire cu deţinătoarea trofeului în Liga Campionilor şi recenta câştigătoare a Cupei Europei, Szegedi TE. S-a jucat contra scor, iar gazdele maghiare s-au impus în faţa ieşenilor cu scorul de 3904 p.d. – 3710 p.d.
Au evoluat următorii lansatori:
- Szegedi TE: Kakuk Levente – 697 p.d., Karsai Laszlo – 668 p.d., Zsombor Zapletan – 657 p.d., Marton Janos – 652 p.d., Veres Zsolt – 586 p.d., Kiss Norbert – 644 p.d.
- CFR Olimpia ACB Iaşi: Ion Cercel – 611 p.d., Florin Opincă – 621 p.d., Remus Antimirescu – 599 p.d., Bogdan Tudorie – 629 p.d., Ioan Hordilă – 624 p.d., Gyula Veres – 626 p.d. În afară de concurs au mai evoluat ieşenii Costică Ciurdea – 558 p.d. şi Iulian Gabriel Cucu – 568 p.d.  
Cu un rezultat de 3710 popice doborâte, campioana României la popice a reuşit un nou record pe echipă, în cadrul meciurilor internaţionale neoficiale.
DAN TEODORESCU

miercuri, 20 noiembrie 2013

Grecii merg în Brazilia, românii rămân la televizor !


Sursa foto: MEDIAFAX
Într-o atmosferă fantastică, cu peste 53.000 de spectatori în tribunele Arenei Naţionale din Bucureşti, România şi Grecia au terminat nedecis a doua manşă a barajului de calificare la Cupa Mondială de fotbal, din Brazilia 2014. A fost 1-1 (0-1), grecii marcând ambele goluri, prin Mitroglou – min. 23 şi Torossidis – min. 55 (autogol).
Au evoluat echipele:
- România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ (Latovlevici '26) - Hoban - Torje (M. Niculae '56), Stancu (Grozav '86), C. Tănase, Maxim - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.
- Grecia: Karnezis - Torossidis (Vyntra '72), Papastathopoulos, Siovas (Manolas '80), Holebas - Maniatis, Karagounis (Samaris '73), Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Fernando Santos.
- Cartonaşe galbene: Mitroglou '24, Holebas '57, Tziolis '89.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Serbia, cu Milorad Mazici la centru.
La meci au asistat şi premierul Victor Ponta şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, dar şi noul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu.
După 3-1 (tur) şi 1-1 (retur) în faţa României, Grecia s-a calificat la turneul final de la Rio, de anul viitor. Grecii vor ajunge astfel în Brazilia, iar românii vor rămâne din nou în faţa televizorului !
România nu a mai fost prezentă la turneul final al Cupei Mondiale din 1998, când competiţia a avut loc în Franţa.
Celelalte meciuri de baraj din Europa s-au încheiat marţi seara cu următoarele rezultate: Franţa – Ucraina 3-0 (în tur: 0-2), Suedia – Portugalia 2-3 (în tur: 0-1) şi Croaţia – Islanda 2-0 (în tur: 0-0). 
Până în prezent, cele 30 de naţiuni calificate la Cupa Mondfială de fotbal, din Brazilia 2014, sunt:
- Din Europa: Olanda, Italia, Belgia, Elveţia, Germania, Spania, Anglia, Rusia, Bosnia-Herţegovina, Croaţia, Portugalia, Franţa, Grecia.
- Din Asia – Japonia: Australia, Iran, Coreea de Sud.
- Din America de Sud: Argentina, Columbia, Chile, Ecuador, Brazilia (ţara gazdă).
- Din CONCACAF: SUA, Costa Rica, Honduras.
- Din Africa: Nigeria, Coasta de Fildeş, Camerun, Ghana, Algeria.
Mai sunt de disputat întâlnirile retur din barajele intercontinentale: Uruguay - Iordania (în tur 5-0) şi Mexic - Noua Zeelandă (în tur 5-1). Mai mult ca sigur că Uruguay şi Mexic vor ajunge şi ele la turneul final de la Rio de Janeiro.
Tragerea la sorţi a grupelor turneului final al Cupei Mondiale din 2014 va avea loc în ziua de 6 decembrie 2013, de la ora 18.00, la Costa do Sauipe. Cele 32 de formaţii calificate vor fi împărţite în patru urne valorice în funcţie de locul ocupat în clasamentul FIFA publicat în data de 17 octombrie 2013.
DAN TEODORESCU