vineri, 8 noiembrie 2013

Eurogolul lui Eric nu a fost suficient pentru ca “pandurii” să învingă Fiorentina !

Sursa foto: UEFA

* În grupa E din Europa League, Cluj Arena a găzduit joi seara meciul Pandurii Târgu Jiu – Fiorentina 1-2 (1-0).
După acest insuccces, “pandurii” gorjeni nu mai au nicio şansă de a promova în faza următoare a competiţiei.
Gazdele au deschis scorul prin eurogolul lui Eric, în minutul 32, care a reluat în poarta oaspeţilor printr-un şut din foarfecă de la 15 metri, după o centrare a lui Buleică.
Fiorentina a egalat prin jucătorul Matos, în minutul 86, după o centrare a lui Cuadrado, şi a obţinut victoria în prelungiri prin Borja Valero, în minutul 90+2.
Meciul de la Cluj a fost arbitrat de grecul Tasos Sidiropoulos, ajutat la cele două linii de Christos Akrivos şi Damianos Efthimiadis. Asistenţi suplimentari au fost Stavros Tritsonis şi Ilias Spathas, iar arbitru de rezervă Gagas Dimitrios.
Delegatul UEFA a fost spaniolul Jose Luis Lopez Serrano, iar observator de arbitri luxemburghezul Jean Lemmer.
Au evoluat echipele:
- Pandurii Târgu Jiu: R. Stanca (Mingote '24) - Unguruşan, Paraskevas, Erico (Mamele '39), Momcilovici - Breeveld, Anton - Buleică, Eric, Distefano (Sipo '86) - Dos Santos. Antrenor: Cristian Pustai.
- Fiorentina: Munua - Roncaglia, G. Rodriguez, Compper, Alonso - Cuadrado, Aquilani, Fernandez (Ilicici '65) - Joaquin, Matos, Iakovenko (Borja Valero '46). Antrenor: Vincenzo Montella.
- Cartonaşe galbene: Erico '23, Momcilovici '55, Anton '79, Mingote '89 / G. Rodriguez '69, Borja Valero '79
În celălalt meci din grupa E, Dnipro Dnipropetrovsk - Paços Ferreira 2-0 (1-0), după golurile reuşite de Matheus – min. 44 şi Konoplyanka – min. 66.
Clasamentul la zi este următorul: 1. Fiorentina – 12 puncte; 2. Dnipro – 9 puncte; 3. Pandurii – 1 punct; 4. Pacos – 1 punct.
Etapa a cincea a grupei E, din 28 noiembrie, de la ora 22.05, programează partidele Dnipro Dnipropetrovsk - Pandurii Târgu Jiu şi Pacos Ferreira - Fiorentina.