vineri, 6 decembrie 2013

Bilanţul pe anul 2013 al Asociaţiei Atleţilor Veterani-Masters IAŞI

Sportivii reprezentativi ai Asociaţiei Atleţilor Veterani - Masters IAŞI, legitimati şi coordonaţi de Asociaţia judeţeană de Atletism Iaşi şi de Comisia Naţională din cadrul Federaţiei Române de Atletism, au desfăşurat o activitate pozitivă în anul 2013, concretizată în rezultate superioare şi performanţe meritorii, cu mult  peste valoarea celor din anul anterior.
Aceste rezultate deosebite au fost posibile datorită constanţei pregătiri individuale participării în majoritatea competiţiilor prevăzute în Calendarul Competiţional al Comisiei Naţionale a F.R.A., respectării riguroase a normelor disciplinei sportive şi aplicării cerinţelor regulamenatre.
În acest context, sportivii de la Asociaţia Atleţilor Veterani Maters Iaşi, au câştigat în anul 2013, la Campionatele Balcanice şi Campionatele Naţionale, un număr de 51 de medalii (dintre care 36 de aur, 9 de argint şi 6 de bronz).
La Campionatelele Balcanice de la Zagreb (Croaţia), atleţii veterani de la Asociaţia Atleţilor Veterani Maters Iaşi, au obţinut 12 medalii, dintre care 8 de aur, 3 de argint şi 1 de bronz.
La Campionatele Naţionale (de sală, de pistă şi de şosea) sportivii veteran de la A.A.V.M. Iaşi au câştigat 39 de medalii (dintre care 28 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz).
Cea mai bună sportivă a Asociaţia Atleţilor Veterani Maters Iaşi pe anul 2013 a fost desemnată doamna Maria Ene, care la cat. +70 ani, a obţinut 11 medalii de aur, după cum urmează:
Campionatele Balcanice de pistă de la Zagreb (Croaţia):
- 6 medali de aur în probele de : 100 m, 200 m, 400 m, 800 m şi ştafetele de 4x100 m şi ştafeta balcanică.
Campionatele Naţionale de sală:
- 2 medalii de aur în probele de 60 m şi 200 m.
Campionatele Naţionale de pistă:
- 3 medalii de aur în probele de 100 m, 200 m şi 400 m.
În continuare pe poziţia a doua s-a situate domnul Virgil Pacriţa, care la cat. +60 ani a câştigat 7 medalii, dintre care 5 de aur şi 2 de argint, după cum urmează:
Campionatele Balcanice de la Zagreb:
-  3 medalii (1 de aur în proba de 300 m garduri şi 2 de argint la 400 m şi ştafeta de 4x100 m).
 - 2 medalii de aur la 200 m şi 400 m.
- 2 medalii de aur la 300 m garduri şi la lungime.
Pe poziţia a treia s-a situate Rozalia Barabas, care la categoria +35 ani a obţinut 7 medalii, dintre care 5 de aur, 1 de argint şi 1 de bronz, după cum urmează:
 – 2 medalii (1 de aur la 400 m şi 1 de bronz la lungime).
- 3 medalii (2 de aur la 400 m şi lungime şi 1 de argint la 100 m).
În continuare, clasamentul se prezintă astfel:
4. Ştefania Pînzaru (cat. +60 ani), 6 medalii dintre care 5 de aur şi 1 de argint
- Campionatele Balcanice de la Zagreb - 1 medalie de argint la disc.
- Campionatele Naţionale de sală - 1 medalie de aur la greutate.
- Campionatele Naţionale de pistă - 4 medalii de aur în probele de ciocan, disc, greutate şi suliţă.
5. Marian Mîrza (cat. + 45 ani), 7 medalii dintre care 3 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz, după cum urmează:
- 3 medalii (1 de aur la înălţime şi 2 de argint la 3000 m marş şi triplusalt).
Campionatele Naţionale de şosea (marş):
- 1 medalie de aur la 10 km marş.
- 3 medalii (1 de aur la triplusalt şi 2 de bronz la lungime şi suliţă).
6. Olimpiada Radu (cat. +75 ani), 3 medalii de aur la Campionatele Naţionale de Sală, în probele de 60 m , 200 m şi 400 m.
7. Elena Lupulescu (cat. +60 ani), 4 medalii dintre care 2 de aur, 1 de argint şi 1 de bronz, astfel:
Campionatele Naţionale de Sală:
- 2 medalii (1 de aur la 60 m şi 1 de bronz la greutate).
Campionatele Naţionale de Pistă:
- 2 medalii (1 de aur la 100 m şi 1 de argint la greutate).
8. Costache Radu (cat. +75 ani), 3 medalii la Campionatele Naţionale de Sală, 1 medalie de aur la 200 m şi 2 medalii de bronz la 60 m şi 400 m.
9. Viorel Bîrcă (cat. +55 ani), 2 medalii la Campionatele Naţionale de sală, 1 de aur la 300 m şi 1 de bronz la 400 m.
10. Petre Chiriac (cat. + 65 ani), o medalie de bronz la 400 m, la Campionatele Naţionale de Sală.
În afară de aceste competiţii, doi sportive , de la A.A.V.M. Iaşi au participat la Bucureşti, la Concursul Naţional de Sărituri - ediţia a IV-a, obţinând următoarele rezultate:
1. Rozalia Barabas (cat. +35 ani), locul I la lungime.
2. Marian Mîrza (cat. +45 ani), locul II la lungime şi triplusalt.
De asemenea, la concursurile locale au avut participări meritorii secretara asociaţiei Gineta Vanvu, precum şi Emil Gnatenco şi Marius Matei.
De la CS CFR Iaşi, s-a evidenţiat în anul 2013 atletul veteran Neagu Mazilu, campion naţional şi în acest an.