marți, 3 decembrie 2013

Gaz Metan Mediaş câştigă pe teren propriu în ultimul meci al rundei cu nr. 16

Cosmin Frăsineanu (sursa foto: GSP)

Luni seara, în ultimul joc programat în etapa a XVI-a din Liga I de fotbal, Gaz Metan Mediaş a câştigat cu scorul de 2-0 (0-0), meciul susţinut în compania echipei CFR Cluj. Golurile gazdelor au fost reuşite de Frăsinescu – min. 82 şi Roman – min. 90+1.
Clujenii au evoluat cu un jucător mai puţin pe teren din minutul 68, după ce Tade a fost eliminat.
Au jucat echipele:
- Gaz Metan Mediaş: Buchta - Frăsinescu, Zaharia, Muth, Buzean - Todea, Tahar - Munteanu (Llullaku '87), Fl. Dan (Bawab '66), Petre - Bud (Dan Roman '63). Antrenor: Cristian Dulca.
- CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Piccolo, Cadu, Camora - Muniru, Djokovici - Voiculeţ, Maah (Deac '74), Gabionetta (Fl. Costea '65) - Ogbu (Tade '46). Antrenor: Petre Grigoraş.
Meciul de la Mediaş a fost arbitrat de Marius Avram.
În altă ordine de idei, să menţionăm că FC Botoşani s-a despărţit amiabil de antrenorul principal Cristian Popovici. Pe banca tehnică a echipei din Botoşani, în ultimele trei runde din acest an va sta Valeriu Bordeanu, ca antrenor principal şi Leontin Grozavu, ca director tehnic.
De menţionat că FC Botoşani a înregistrat, duminică, al şaselea eşec consecutiv în Liga I, după 0-2 cu Concordia Chiajna, în meciul de pe teren propriu.

* Încep meciurile din sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal

În sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, într-un singură manşă, se vor disputa partidele:
Marţi, 3 decembrie 2013:
- Ora 20:30: FC Viitorul Constanţa – Astra Ploieşti (se joacă la Chiajna, în direct pe TV SPORT.RO);
Miercuri, 4 decembrie 2013:
- Ora 19:00: Petrolul Ploieşti – FC Vaslui (pe TV SPORT.RO);
- Ora 21:30: Dinamo Bucureşti - Pandurii Târgu Jiu (pe Pro TV);
Joi, 5 decembrie 2013:
- Ora 20:30: Steaua Bucureşti - Oţelul Galaţi (pe Pro TV).

* Dublă partidă Italia – România la futsal

Calificată la EURO 2014, cu turneul final în Belgia, naţionala României de futsal, sub comanda selecţionerului Nelu Stancea, care este şi antrenorul principal al formaţiei CSMS Iaşi, va evolua împotriva Italiei, în două meciuri amicale programate la Prato.
Cele două partide de pregătire, ultimele dinaintea participării la turneul final al Campionatului European de la Anvers (ianuarie-februarie 2014) vor avea loc astăzi şi mâine, pe 3 şi 4 decembrie 2013. Ambele partide se vor desfăşura în Sala Sporturilor din Prato, prima de la ora locală 20.00 (21.00 în România, în direct pe RaiSport 2), cea de-a doua la 20.30 (dar 21.30 în România).
De menţionat că internaţionalii ieşeni Liviu Ruxandari şi Radu Pisică nu au fost convocaţi pentru aceste jocuri.
În continuare, într-o ultimă programare afişată pe site-ul FRF,  etapa a 13-a din Liga I de futsal din România programează meciurile:
- 7 decembrie: Dunărea Călăraşi - CS United Galaţi (ora 11.00), CS City'us Târgu Mureş - Spicom Sfântu Gheorghe (ora 17.30),  Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - KSE Târgu Secuiesc (ora 18.30);
- 8 decembrie: Autobergamo Fiat Deva - CSMS Iaşi (ora 17.00);
- 9 decembrie: Sportis Târgovişte - FC Progresul Focşani (ora 18.00).