vineri, 31 ianuarie 2014

În Cupa Davis la tenis: Hănescu pierde în Ucraina în cinci seturi, după 2-0 şi trei mingi de meci ratate !


Victor Hănescu (sursa foto: Prosport)

Vineri, în Cupa Davis, în prima etapă din Grupa I din zona Europa-Africa, după prima zi de concurs, Ucraina conduce România cu scorul de 2-0, după următoarele rezultate:
- Serghei Stahovski (locul 85 ATP) – Adrian Ungur (locul 122 ATP) 6-3, 6-1, 6-4;
Adrian Ungur a fost de nerecunoscut în faţa nr. 1 de la gazdele ucrainiene.
- Ilia Marcenko (locul 160 ATP) – Victor Hănescu (locul 72 ATP)
4-6, 2-6, 6-3, 7-6 (6), 6-4.
De remarcat că în setul al patrulea, în tie-break, Hănescu a avut trei mingi de meci pe care le-a irosit. În setul decisiv, Hănescu face break la scorul de 3-2, dar apoi pierde meciul, care a durat per total aproximativ 4 ore !
Sâmbătă, de la ora 16.00, în direct la TVR 2 este programată partida de dublu, iar duminică sunt programate partidele Stahovski - Hănescu şi Marcenko – Ungur, cu începe de la ora 14.00. După 0-2 în prima zi, România are şanse extrem de mici să învingă Ucraina, în meciul de la Dniepropetrovsk. Alte rezultate de astăzi, 31 ianuarie, din grupa României au fost: Rusia – Polonia 1-1, Portugalia – Slovenia 1-0, Slovacia – Letonia 1-0.
În Grupa Mondială, până la această oră, rezultatele de vineri au fost: Cehia – Olanda 1-1, Japonia – Canada 1-1, Germania – Spania 2-0, Franţa – Australia 2-0, Argentina – Italia 1-1, Kazakhstan – Belgia 2-0 şi Serbia – Elveţia 0-2, iar meciul SUA-Marea Britanie este în plină desfăşurare.
DAN TEODORESCU

La EURO 2014 la futsal: Rezultat mincinos la meciul România-Ucraina 0-1 !


Lotul României în meciul cu Ucraina (sursa foto: UEFA)

În „Lotto Arena” din Anvers
Galeria României şi cea din IAŞI în Lotto Arena din Anvers
(Belgia), în cadrul Campionatului European de futsal, Ucraina s-a impus la limită în faţa României, cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de
Dmytro Sorokin, în min. 17:01, în urma unei greşeli individuale a lui Florin Matei.
În repriza secundă, România a atacat mai mult poarta adversă şi a avut două şuturi în bară prin Cosmin Gherman (min. 30) şi Robert Lupu (min. 36). Chiar dacă a pierdut la limită meciul cu galonata echipă a Ucrainei, România este calificată deja în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde ar putea întâlni Rusia, cea mai bună formaţie din grupa B.
La finalul disputei contra ucrainienilor, din tabăra tricolorilor, cei susţinuţi din tribunele arenei belgiene de mulţi suporteri români, inclusiv din Iaşi, au fost consemnate următoarele declaraţii, postate pe site-ul UEFA:
- Nelu Stancea (selecţionerul naţionalei României şi antrenor principal la CSMS Iaşi): “După victoria noastră în play-off, contra Serbiei, am avut ca obiectiv promovarea în sferturile de finală din cadrul turneului final, din Belgia. Am realizat acum acest lucru, iar în meciul cu Ucraina puteam marca şi noi, dar nu am reuşit. Probabil că jucătorii noştri nu au fost concentraţi la nivelul optim. Oricum, rezultatul corect al partidei România – Ucraina era poate unul de egalitate. Am avut şanse să reuşim remiza, am avut două şuturi în bară, iar în repriza a doua am jucat mai bine decât Ucraina. Jucătorii noştri suferă după această înfrângere, deoarece ei ştiu că au meritat cel puţin o remiză, dar speranţa de viitor rămâne !”.
- Marian Şotârcă (jucător-apărător al echipei României): “Am jucat foarte bine cu Ucraina, într-un meci extrem de strâns între două echipe bune. Am făcut o mare greşeală şi ei au marcat. În jocurile echilibrate, echipa care face o greşeală, de obicei pierde. Din păcate, acum am pierdut noi. Suntem fericiţi, dar un pic şi trişti. Acesta a fost obiectivul nostru, de a ajunge la sferturile de finală, dar suntem trişti pentru că am pierdut meciul cu Ucraina. Am vrut să facem acelaşi lucru ca şi în Croaţia acum doi ani, să ajungem în ultimele opt echipe rămase în turneul final. Dacă putem câştiga şi în sferturile de finală, deşi va fi foarte dificil, atunci va fi un lucru bun pentru noi, dar dacă nu va fi OK, nici o problema. România, în acest moment, poate concura împotriva echipelor mari din lumea fotbalului în sală !”.
Clasamentul la zi în grupa A arată astfel:
1. Ucraina                    1          1          0          0          1-0       3         
2. România                  2          1          0          1          6-2       3
3. Belgia                      1          0          0          1          1-6       0
Ultimul meci al grupei, Ucraina – Belgia, este programat sâmbătă, pe 1 februarie, de la ora 21.45, în direct pe Eurosport 2.
Joi seara, în vedeta cuplajului din Lotto Arena s-a mai disputat meciul din grupa B, Olanda – Portugalia 0-5 (0-2).
Clasamentul la zi al grupei B arată astfel:
1. Rusia                       1          1          0          0          7-1       3
2. Portugalia                1          1          0          0          5-0       3
3. Olanda                    2          0          0          2          1-12     0
Vineri sunt programate partidele: Croaţia – Cehia (ora 19.30, în direct pe Eurosport, în grupa D) şi Slovenia – Azerbaidjan (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2, în grupa C, arbitrul A2 al jocului fiind piteşteanul Bogdan Sorescu)
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală de la EURO 2014. În sferturile de finală se împerechează grupele A şi B şi grupele C şi D, după programul: 1A-2B, 1B-2A, 1C-2D şi 1D-2C. Meciurile din sferturi se vor disputa în Palatul Sporturilor din Anvers, pe 3 şi 4 februarie 2014.
DAN TEODORESCU

Volei şi handbal la Iaşi şi Miroslava, la final de săptămână



La sfârşitul acestei săptămâni, Sala Polivalentă din Iaşi va găzdui următoarele meciuri din campionatele interne:
- Volei feminin, Divizia A1, etapa a 16-a:
Sâmbătă, 1 februarie, ora 17.00: Penicilina Iaşi – Unic Piatra Neamţ.
- Handbal masculin, Divizia A, Seria A, etapa a 15-a:
Duminică, 2 februarie, ora 13.00: HC Universitas Iaşi – CSM 2007 Focşani.
Tot la acest sfârşit de săptămână, mai precis sâmbătă, de la ora 12.00, sala de sport din comuna ieşeană Miroslava va găzdui partida de volei feminin dintre SC Ştiinţa Miroslava Iaşi şi CSU Galaţi, din etapa a 8-a a Diviziei A2 Est.
Nu avem nici o veste până acum că acest joc nu s-ar disputa sau că echipa din Galaţi a cerut amânarea lui din cauza condiţiilor meteorologice defavorabile...”, ne-a declarat în urmă cu câteva minute antrenorul formaţiei ieşene Cătălin Ştirbu.
În schimb, meciul de handbal masculin de duminică, dintre Politehnica Iaşi şi HCM Câmpina nu se mai dispută, deoarece oaspeţii au anunţat că nu se mai prezintă la jocul de la Iaşi, după cum ne-au informat astăzi antrenorii Florin Spiridon şi Nelu Zepciuc.
De asemenea, etapa a VII-a din cadrul Diviziei Naţionale de popice pentru juniori, programată sâmbătă, la Galaţi, cu participarea echipelor ICMRS Galaţi, CFR Olimpia ACB I Iaşi şi CFR Olimpia ACB II Iaşi, a fost amânată, din cauza condiţiilor de transport deficitare.
Totodată, debutul echipei de baschet Politehnica CSŞ Unirea Iaşi a fost amânat în faza a doua a competiţiei din cadrul Ligii I, deoarece mai multe echipe „satelit” s-au retras din campionat, iar componenţa celor trei grupe trebuie regândită !
DAN TEODORESCU
  

O nouă confruntare Ucraina-România, de data aceasta în Cupa David



La EURO 2014 la futsal, cu turneul final la Anvers (Belgia), joi, pe 30 ianuarie, în grupa A, Ucraina a învins România cu scorul de 1-0 (1-0), iar în grupa B, Portugalia a învins Olanda cu 5-0 (2-0).
De vineri până duminică va fi o nouă confruntare Ucraina – România, de data aceasta în Cupa Davis la tenis.
Partida se desfăşoară la “Megaron Tennis Club”  din Dniepropetrovsk, într-o sală pe hard, începând de astăzi, la orele 14:00, când se dispută meciurile Sergiy Stakhovsky (locul 85 ATP) – Adrian Ungur (locul 122 ATP) şi Illia Marchenko (locul 160 ATP) – Victor Hănescu (locul 72 ATP).
Sâmbătă, de la ora 16:00, se joacă partida de dublu (probabil Sergei Bubka jr / Denys Molchanov – Victor Hănescu / Horia Tecău), iar duminică, de la ora 14:00, meciurile Sergiy Stakhovsky – Victor Hănescu şi Illia Marchenko – Adrian Ungur.
Din lotul ţării noastre, condus de căpitanul nejucător Andrei Pavel, mai face parte Marius Copil (locul 131 ATP), după ce Florin Mergea a refuzat convocarea.
Învingătoarea întâlnirii Ucraina – România (meci transmis în direct de TVR 2 şi TVR HD) va promova în turul al II-lea al Grupei I Euroafricane, unde va întâlni Suedia (calificată direct în acea fază), pentru acces la play-off-ul Grupei Mondiale.
Învinsa disputei de la Dniepropetrovsk va întâlni învinsa dintre Slovacia şi Letonia, într-un meci pentru evitarea retrogradării. 
Tot în grupa I Europa-Africa se mai joacă partidele Rusia – Polonia, Portugalia – Slovenia, Slovacia – Letonia, iar Croaţia, Israel, Suedia şi Austria sunt calificate direct în turul următor.
Tot în perioada 31 ianuarie-2 februarie, în Grupa Mondială sunt programate partidele din turul I, după următorul program: Serbia – Elveţia (marele derby al rundei), Cehia - Olanda, Japonia – Canada (1-0 până acum, după K. NISHIKORI - P. POLANSKY 6-4, 6-4, 6-4), Germania – Spania, Franţa – Australia, SUA - Marea Britanie, Argentina - Italia şi Kazakhstan - Belgia.
DAN TEODORESCU

joi, 30 ianuarie 2014

La EURO 2014 la futsal: Ucraina – 1 gol, România – 2 bare !


Florin Matei la balon în meciul cu Ucraina (sursa foto: UEFA)
Galeria ieşeană în "Lotto Arena" din Anvers

Joi, 30 ianuarie 2014, în primul meci al cuplajului din „Lotto Arena” din Anvers (Belgia), în cadrul Campionatului European de futsal, Ucraina s-a impus la limită în faţa României, cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de Dmytro Sorokin, în min. 18, în urma unei greşeli individuale a lui Florin Matei, care a pierdut mingea în propriul teren.
În repriza secundă, România a atacat mai mult poarta adversă şi a avut două şuturi în bară prin Cosmin Gherman (min. 30) şi Robert Lupu (min. 36). Când mai era 1 minut şi 43 secunde, naţionala României a scos portarul şi a jucat cu Robert Lupu în faza de atac, dar scorul a rămas neschimbat.
Chiar dacă a pierdut la limită meciul cu galonata echipă a Ucrainei, România este calificată deja în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde ar putea întâlni Rusia, cea mai bună formaţie din grupa B.
Într-un meci arbitrat de Ondřej Černý (Cehia – A1) şi Kamil Çetin (Turcia – A2), au evoluat echipele:
- România: Vlad Iancu - Marian Şotârcă, Florin Matei, Robert Lupu (căpitanul echipei), Dumitru “Mimi” Stoica, apoi Andrei Grigoraş – Florin Ignat, Ionuţ Movileanu, Ion Al-Ioani, Marius Matei, Emil Răducu, Cosmin Gherman, Szabolcs Manya, László Szőcs. Selecţioner: Nelu Stancea (care este şi antrenorul principal al echipei CSMS Iaşi).
- Ucraina: Yevgen Ivanyak - Dmytro Bondar, Yevgen Rogachov, Maxym Pavlenko (căpitan de echipă), Denys Ovsyannikov, apoi Kyrylo Tsypun, Dmytro Lytvynenko - Mykola Bilotserkivets, Yevgen Valenko, Dmytro Klochko, Petro Shoturma, Vitaliy Kiselyov. Dmytro Sorokin, Oleksandr Sorokin. Selecţioner: Yevhen Ryvkin.
- Cartonaşe galbene: Florin Matei şi László Szőcs, respectiv Oleksandr Sorokin, Yevgen Rogachov şi Yevgen Valenko.   
Clasamentul la zi în grupa A arată astfel:
1. Ucraina                    1          1          0          0          1-0       3         
2. România                 2          1          0          1          6-2       3
3. Belgia                      1          0          0          1          1-6       0
Ultimul meci al grupei, Ucraina – Belgia, este programat sâmbătă, pe 1 februarie, de la ora 21.45, în direct pe Eurosport 2.
Joi seara, în vedeta cuplajului din Lotto Arena se mai dispută meciul din grupa B, Olanda – Portugalia (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2). Vor arbitra Saša Tomić (Croaţia – A1) şi Borut Šivic (Slovenia).
Vineri sunt programate partidele: Croaţia – Cehia (ora 19.30, în direct pe Eurosport, în grupa D) şi Slovenia – Azerbaidjan (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2, în grupa C, arbitrul A2 al jocului fiind piteşteanul Bogdan Sorescu).
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală de la EURO 2014.
De remarcat că echipa României are o galerie puternică în Lotto Arena din Anvers, din care fac parte şi un grup de suporteri din Iaşi, în frunte cu deputatul Sorin Iacoban (aflat în mijlocul fanilor), Cristi Dăscăleanu, Ionel Popa (team-managerul echipei de futsal CSMS Iaşi), Ioan Grigoraş (unul dintre portarii echipei de futsal CSMS Iaşi), Mihai Pricop şi Sergiu Melinte, ultimul fiind şi preşedintele Asociaţiei Suporterilor de Elită din Iaşi.
DAN TEODORESCU


Favoritele au clacat la EURO 2014 la futsal


Lotul naţionalei României (sursa foto: UEFA)

În „Lotto Arena” din Anvers / Antwerp au continuat miercuri întrecerile din faza grupelor din cadrul Campionatului European de fotbal în sală (futsal). În cele două meciuri programate, favoritele Spania şi Italia nu au putut învinge adversarele întâlnite din spaţiul ex-iugoslav, Croaţia şi respectiv Slovenia, şi au debutat cu stângul la acest EURO 2014 din Belgia.
Rezultatele cuplajului de ieri seară au fost următoarele:
- GRUPA D: Spania – Croaţia 3-3 (1-2)
Au marcat: Aicardo – min. 15:15 şi Lin – min. 26:14 şi 27:06, respectiv Babić – min. 9:44, Jelovčić – min. 17:20 şi Capar – min. 37:38.
- GRUPA C: Italia – Slovenia 2-3 (0-1)
Au marcat: Fortino – min. 23:01 şi Saad – min. 39:29, respectiv Vrhovec – min. 10:09, Čujec – min. 25:11 şi Osredkar – min. 38:46.
În urma meciurilor disputate în primele două zile ale competiţiei, clasamentele se prezintă astfel:
- Grupa A:
1. ROMÂNIA             1          1          0          0          6-1       3
2. Ucraina                    0          0          0          0          0-0       0         
3. Belgia                      1          0          0          1          1-6       0
- Grupa B:
1. Rusia                       1          1          0          0          7-1       3
2. Portugalia                0          0          0          0          0-0       0         
3. Olanda                    1          0          0          1          1-7       0
- Grupa C:
1. Slovenia                  1          1          0          0          3-2       3
2. Azerbaidjan             0          0          0          0          0-0       0
3. Italia                        1          0          0          1          2-3       0
- Grupa D:
1-2. Croaţia                 1          0          1          0          3-3       1
1-2. Spania                  1          0          1          0          3-3       1
3. Cehia                       0          0          0          0          0-0       0         
Nelu Stancea (sursa foto: UEFA)

* Urmează meciul România-Ucraina, un joc dificil pentru tricolori

Joi, 30 ianuarie, Lotto Arena din Anvers găzduieşte primele partide din etapa a II-a din faza grupelor, astfel:
GRUPA A:
- România – Ucraina (ora 19.30, în direct pe Eurosport).
Vor arbitra Ondřej Černý (Cehia – A1) şi Kamil Çetin (Turcia – A2).
Loturile celor două echipe sunt:
- România: 1. Vlad Iancu, 12. Andrei Grigoraş (portari) – 3. Florin Ignat, 5. Ionuţ Movileanu, 8. Marian Şotârcă, 9. Ion Al-Ioani (apărători) – 2. Florin Matei, 4. Marius Matei, 6. Emil Răducu, 7. Robert Lupu (căpitanul echipei), 10. Dumitru “Mimi” Stoica, 11. Cosmin Gherman, 14. Szabolcs Manya, 15. László Szőcs (atacanţi). Selecţioner: Nelu Stancea (care este şi antrenorul principal al echipei CSMS Iaşi).
- Ucraina: 1. Yevgen Ivanyak, 12. Kyrylo Tsypun, 16. Dmytro Lytvynenko (portari) – 4. Dmytro Bondar, 5. Mykola Bilotserkivets, 6. Yevgen Valenko, 8. Yevgen Rogachov, 10. Dmytro Klochko (apărători) – 2. Petro Shoturma, 3. Vitaliy Kiselyov. 7. Maxym Pavlenko, 9. Dmytro Sorokin, 11. Denys Ovsyannikov, 13. Oleksandr Sorokin (atacanţi). Selecţioner: Yevhen Ryvkin.

Înaintea partidei de joi seara, selecţionerul român Nelu Stancea a spus: “Meciul nostru cu Ucraina va fi foarte dificil. Sperăm să jucăm aşa cum am făcut-o împotriva Belgiei şi, poate, vom putea termina pe primul loc în grupa noastră... Ucraina este o echipă tânără, foarte bine aranjată tactic, dar avem şansele noastre şi ne vom bate până la final pentru un rezultat bun !”.
În replică, antrenorul ucrainian Yevhen Ryvkin a menţionat pentru site-ul UEFA următoarele:  România joacă un futsal foarte inteligent şi până acum şi-a pedepsit adversarii la toate greşelile, inclusiv la cele mai mici. Noi facem un plan de joc pentru fiecare meci, ne respectăm adversarii, românii sunt acum liderii grupei A, dar e bine să se uite la clasament după toate meciuri jucate...”.
GRUPA B:
- Olanda – Portugalia (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2).
Vor arbitra Saša Tomić (Croaţia – A1) şi Borut Šivic (Slovenia).
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală de la EURO 2014.
Echipa României este însoţită în Belgia de o superbă galerie din ţară, din care fac parte şi un grup de suporteri din Iaşi, în frunte cu deputatul Sorin Iacoban, Cristi Dăscăleanu, Ionel Popa, Mihai Pricop şi Sergiu Melinte, ultimul fiind şi preşedintele Asociaţiei Suporterilor de Elită din Iaşi (ASEI).
DAN TEODORESCU


miercuri, 29 ianuarie 2014

“Nimic la nimic” la fotbal, doar albul zăpezii de la Râşnov a ieşit în evidenţă !


Sursa foto: CSMS Iasi

După ce partida amicală contra formaţiei Corona Braşov a fost anulată din cauza timpului nefavorabil, CSMS Iaşi a disputat astăzi, 29 ianuarie, primul meci de pregătire din 2014, contra CS Mioveni.
Partida amicală de fotbal dintre echipa din Dealul Copoului şi formaţia clasată pe locul 9 în Seria a II-a a ligii secunde a avut loc la Râşnov, pe un teren acoperit în întregime de zăpadă şi s-a încheiat fără gol marcat (0-0).
Antrenorul Marius Lăcătuş a avut, totuşi, o primă oportunitate de a-şi testa elevii în primul amical la iernii, după o perioadă de acumulări fizice în cantonamentul de la Cheile Grădiştei.
În meciul de miercuri, cu CS Mioveni, formaţia CSMS Iaşi a utilizat un prim “11” alcătuit din jucătorii: Dani - Creţu, Cioranu, Avrămia, Vladu - Onofraş, Novac, Olah, Hoxha - Dobre, Herghelegiu. În repriza secundă, CSMS Iaşi a trimis în teren următorii jucători: Caparco - Bosoi, Visa, Renzo Radina, Bădic - Călugaru, Mihalache, Dedu, Liviu Mihai, Chelaru – Pălimaru.
Pentru echipa ieşeană, cantonamentul de la Cheile Grădiştei, din judeţul Braşov, se încheie la finalul săptămânii şi va urma un altul, la Albena, în Bulgaria, în Antalya (Turcia), în vestul României sau chiar acasă, la Iaşi. Soluţia finală va fi aleasă în zilele următoare, în funcţie de condiţiile atmosferice din fiecare zonă menţionată.
DAN TEODORESCU

La EURO 2014 de futsal: “Diavolii Roşii”, răpuşi pe teren propriu de „Răzeşii” lui Nelu Stancea !



* În prima zi a competiţiei, în Lotto Arena din Anvers (Belgia) s-au disputat partidele Rusia – Olanda 7-1 (4-0) şi Belgia – România 1-6 (0-2).
Sursa foto: UEFA

În partida vedetă a cuplajului de marţi, 28 ianuarie 2014, în cadrul grupei A a turneului final al Campionatului European de futsal (fotbal în sală), Belgia a întâlnit România, iar pe banca tehnică a tricolorilor s-a aflat Nelu Stancea, care este şi antrenorul principal al echipei CSMS Iaşi. După un joc aprig disputat şi foarte bine tacticizat de antrenorul român Nelu Stancea, în care fiecare grupare a dorit să-şi demonstreze valoarea, România a învins Belgia la ea acasă cu scorul de 6-1 (2-0). Evoluţia scorului în meciul Belgia-România a fost următoarea: 0-1 (Emil Răducu - min. 4), 0-2 (Florin Matei – min. 15), 0-3 (Robert Lupu - min. 23), 1-3 (Omar Rahou – min. 24), 1-4 (Marian Şotârcă – min. 33), 1-5 (Vlad Iancu – min. 36, cu un şut din poartă în poartă !), 1-6 (Saad Salhi – autogol, la presingul lui Florin Matei – min. 40).
De menţionat că, la scorul 1-3, belgienii au mai înscris un gol prin Omar Rahou, anulat corect pe motiv de henţ, iar apoi românii au mai avut două şuturi în bara porţii adverse, ambele în min. 29, prin Dumitru “Mimi” Stoica şi Florin Matei. La scorul 1-4, Belgia a scos portarul în atac, pe acest post evoluând brazilianul naturalizat Lucio, dar portarul nostru Vlad Iancu a speculat prompt acest lucru, degajând cu piciorul din poartă în poartă şi reuşind astfel al cincilea gol pentru “Eroii din Carpaţi”.
Au evoluat următoarele loturi de jucători:
- Belgia: David Morant - Ahmed Sababti, Valentin Dujacquier, Omar Rahou, Lúcio, apoi Pietro Benetti (portar), Liliu, Jonathan Neukermans, Mustapha Harram, Karim Chaibai (căpitan), Saad Salhi, Aziz Hitou, Abdelhak El Ghaadaoui, Mohamed Dahbi Reda. Selecţioner: Alain Dopchie.
- România: Vlad Iancu - Marian Şotârcă, Florin Matei, Robert Lupu (căpitan), Cosmin Gherman, apoi Andrei Grigoraş (portar), Florin Ignat, Ionuţ Movileanu, Ion Al-Ioani, Marius Matei, Emil Răducu, Dumitru Stoica, Szabolcs Manya, László Szőcs. Selecţioner: Nelu Stancea.
- Au arbitrat: Alessandro Malfer (Italia – A1) şi Timo Onatsu (Finlanda – A2).
- Cartonaşe galbene: Rahou (min. 29 şi 39), Neukermans (min. 40) şi Dahbi Reda (min. 27), respectiv Al-Ioani (min. 33).
- Cartonaşe roşii: Rahou (min. 39).
De menţionat şi aportul galeriei României (cu gruparea ieşeană ASEI în prim plan) în tribunele arenei belgiene, care şi-a încurajat tot timpul favoriţii şi s-a “auzit” în permanenţă, inclusiv în transmisiunea directă a partidei pe “Eurosport 2”.
Următoarele meciuri din grupa A sunt: România – Ucraina (30 ianuarie, ora 19:30, în direct pe Eurosport) şi Ucraina – Belgia (1 februarie, ora 21:45, în direct pe Eurosport 2), ambele partide fiind programate tot în “Lotto Arena” din Anvers / Antwerp.
Tot marţi, 28 ianuarie, în grupa B s-a mai disputat meciul Rusia – Olanda 7-1 (4-0).
Miercuri, în Lotto Arena din Anvers sunt programate partidele: Spania – Croaţia (grupa D, ora 19:30, în direct pe Eurosport) şi Italia – Slovenia (grupa C, ora 21:45, pe Eurosport 2).
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală ale competiţiei.
DAN TEODORESCU

luni, 27 ianuarie 2014

Programul complet al Campionatului European de futsal - Belgia 2014


Selecţionerul român Nelu Stancea


Lotto Arena din Anvers (Belgia)
În perioada 28 ianuarie-8 februarie, la Anvers / Antwerp (Belgia) va avea loc turneul final de la EURO 2014 la futsal (fotbal în sală), acolo unde va fi prezentă şi naţionala Românie, condusă de pe banca tehnică de selecţionerul Nelu Stancea, care este şi antrenorul principal al formaţiei CSMS Iaşi.
Programul complet al competiţiei arată astfel:
FAZA GRUPELOR:
Grupa A:
- Marţi, 28 ianuarie 2014, ora locală 21:00 (22:00 în România), în “Lotto Arena” din Anvers: Belgia – ROMÂNIA.
- Joi, 30 ianuarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: ROMÂNIA – Ucraina.
- Sâmbătă, 1 februarie 2014, ora 20:45 (21:45), Lotto Arena: Ucraina – Belgia.
Grupa B:
- Marţi, 28 ianuarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: Rusia – Olanda.
- Joi, 30 ianuarie 2014, ora 20:45 (21:45), Lotto Arena: Olanda – Portugalia.
- Sâmbătă, 1 februarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: Portugalia – Rusia.     
Grupa C:
- Miercuri, 29 ianuarie 2014, ora 20:45 (21:45), Lotto Arena: Italia – Slovenia.         
- Vineri, 31 ianuarie 2014, ora 20:45 (21:45), Lotto Arena: Slovenia – Azerbaidjan.             
- Duminică, 2 februarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: Azerbaidjan – Italia.             
Grupa D:
- Miercuri, 29 ianuarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: Spania – Croaţia.        
 - Vineri, 31 ianuarie 2014, ora 18:30 (19:30), Lotto Arena: Croaţia – Cehia.            
- Duminică, 2 februarie 2014, ora 20:45 (21:45), Lotto Arena: Cehia – Spania.
SFERTURI DE FINALĂ:
- Luni, 3 februarie 2014, ora 18:00 (19:00), în Palatul Sporturilor din Anvers: Locul 1 din grupa A – Locul 2 din grupa B.
- Luni, 3 februarie 2014, ora 20:30 (21:30), Palatul Sporturilor: Locul 2 din grupa A – Locul 1 din grupa B.
- Marţi, 4 februarie 2014, ora 18:00 (19:00), Palatul Sporturilor:  Locul 1 din grupa C – Locul 2 din grupa D.
- Marţi, 4 februarie 2014, ora 20:30 (21:30), Palatul Sporturilor: Locul 2 din grupa C – Locul 1 din grupa D.
SEMIFINALE:
- Joi, 6 februarie 2014, ora 18:00 (19:00), Palatul Sporturilor: Învingătoarea din sfertul de finală 1 - Învingătoarea din sfertul de finală 3.
- Joi, 6 februarie 2014, ora 20:30 (21:30), Palatul Sporturilor: Învingătoarea din sfertul de finală 2 - Învingătoarea din sfertul de finală 4.
FINALA MICĂ (locurile 3-4):
- Sâmbătă, 8 februarie 2014, ora 18:00 (19:00), Palatul Sporturilor: Învinsa din semifinala 1 – Învinsa din semifinala 2.        
FINALA MARE (locurile 1-2):
- Sâmbătă, 8 februarie 2014, ora 20:30 (21:30), Palatul Sporturilor: Învingătoarea din semifinala 1 – Învingătoarea din semifinala 2.

* Transport gratuit la Anvers cu biletele de la EURO 2014

Meciul vedetă de mâine seară, dintre Belgia şi România, din Lotto Arena (din Schijnpoortweg 119 - 2170 Merksem, din Anvers), este extrem de important pentru ambele echipe, atât pentru “Diavolii Roşii” ai gazdelor, cât şi pentru “Tricolorii din Carpaţi”. Selecţionerii celor două echipe sunt Alain Dopchie (Belgia), respectiv Nelu Stancea (România). Partida va debuta la locală ora 21.00 (22.00 în România), într-o arenă pentru... nefumători, care îşi va deschide porţile la ora 17:00 (18:00 în România) şi care va mai găzdui în deschiderea cuplajului şi meciul Rusia – Olanda, din grupa B, programat la ora locală 18:30 (19:30). Meciul Belgia-România va putea fi vizionat, în direct, şi pe postul de televiziune Eurosport 2.
O multime de locuri de parcare vor fi puse la dispoziţia publicului (la preţul de 5 euro) şi trebuia subliniat şi faptul că un bilet de meci la EURO 2014 (la preţul de 5-10 euro) va asigura şi transportul public gratuit al deţinătorului, în ziua respectivă, la arena de disputare a competiţiei.
DAN TEODORESCU

Naţionala României de futsal atacă EURO 2014 din Belgia




Naţionala României de futsal în dublă ipostază !
* Selecţionerul lotului tricolor este Nelu Stancea, care este şi antrenor principal la CSMS Iaşi * Convocat în lotul lărgit de „18”, tânărul jucător ieşean Liviu Ruxandari nu a mai prins şi lotul de „15” pentru turneul final de la Anvers / Antwerp.

Înaintea plecării la turneului final al Campionatului European de futsal de la Anvers / Antwerp (Belgia), naţionala României a disputat şi trei jocuri de verificare în ţară, toate câştigate: 9-3 (4-0) cu Sportis Târgovişte, 14-0 (6-0) cu Dunărea 2005 Călăraşi şi 8-1 (5-0) cu CS United Galaţi. Dacă primul joc s-a disputat la Târgovişte, ultimele două partide de verificare au avut loc în Sala Concordia din Chiajna.
Sâmbătă a avut loc un antrenament uşor pe terenul artificial de la Centrul de Fotbal Mogoşoaia, iar duminică a urmat deplasarea pe calea aerului spre Anvers.
În stagiul de pregătire din ţară, care a început pe 9 ianuarie şi care a cuprins şi o perioadă de “ozonificare” la Sinaia, lotul lărgit de “18” convocat a fost alcătuit din jucătorii: Iancu Vlad Octavian (Autobergamo Fiat Deva), Grigoraş Andrei (Spicom Sf.Gheorghe), Toniţa Toni Petrişor (CS United Galaţi) – portari, apoi Lupu Robert (Autobergamo Fiat Deva), Matei Robert Florin (Autobergamo Fiat Deva), Matei Marius Cristian (Autobergamo Fiat Deva), Gherman Cosmin Marius (CS City’us Tg. Mureş), Stoica Dumitru Mimi (CS City’us Tg. Mureş), Ignat Florin (CS City’us Tg. Mureş), Al-Ioani Ion (CS City’us Tg. Mureş), Covaci Bogdan (CS City’us Tg. Mureş), Şotârcă Marian (Dunărea Călăraşi), Movileanu Ionuţ (Dunărea Călăraşi), Dobre Gabriel (Balzan - Malta), Răducu Emil Andrei (Balzan - Malta), Szocs Laszlo (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Manya Szabolcs (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Ruxandari Liviu (CSMS Iaşi).
Stafful naţionalei Românie este alcătuit din Nelu Stancea (selecţioner-antrenor principal), Marius Pârciu (antrenor secund), Gheorghe Zlătineanu (maseur şi magazioner), Bogdan Anton Bebelea (maseur), Gabriel Copaci (medic). Fostul arbitru internaţional Valeriu Ioniţă, din Bucureşti, este team-managerul echipei României de futsal (fotbal în sală).
Din lotul de “15” pentru competiţia din Belgia nu mai fac parte jucătorii Covaci Bogdan (CS City’us Tg. Mureş), Movileanu Ionuţ şi Ruxandari Liviu (CSMS Iaşi), ultimul dintre ei declarându-ne: “Am doar 20 ani şi mai am timp să aştept. Pentru mine a fost o experienţă utilă convocarea la naţionala mare de seniori, chiar dacă nu voi face deplasarea la turneul final din Belgia. Mă pregătesc acum cu echipa mea de club, CSMS Iaşi, pentru a face meciuri cât mai bune în returul care va începe în februarie !”.
În cadrul grupei A a turneului final din Belgia, tricolorii vor juca marţi, 28 ianuarie 2014, de la ora locală 21.00 (22.00 în România), cu Belgia, iar joi, 30 ianuarie 2014, de la ora 18.30 (19.30 în ţara noastră), cu Ucraina. Ambele partide se vor disputa în sala "Lotto Arena" din Anvers. Primul joc va fi transmis în direct pe Eurosport 2, iar cel cu Ucraina pe Eurosport.
În cazul în care se va clasa pe unul dintre primele două locuri în grupă, România va juca în sferturile de finală de la EURO 2014 cu una dintre echipele din grupa B (Rusia, Portugalia, Olanda), perechile fiind făcute după sistemul 1A-2B şi 2A-1B.
Am venit cu încredere în Belgia, la EURO 2014. Obiectivul nostru este calificarea din grupe şi promovarea în sferturile de finală ale competiţiei, deci în primele opt echipe”, ne-a menţionat team-managerul echipei României, Valeriu Ioniţă.

* În luptă pentru medaliile de la EURO 2014 vor fi 12 echipe naţionale

La turneul final de la EURO 2014, găzduit de oraşul Anvers / Antwerp din Belgia au promovat 12 echipe naţionale, printre ele fiind şi România. Aceste echipe au fost împărţite în 4 grupe, după cum urmează:
- grupa A: Belgia, Ucraina, ROMÂNIA;
- grupa B: Rusia, Portugalia, Olanda;
- grupa C: Italia, Azerbaidjan, Slovenia;
- grupa D: Spania, Cehia, Croaţia.
De menţionat că multe echipe au jucători naturalizaţi, foarte mulţi brazilieni jucând acum pentru Rusia şi Azerbaidjan !
În grupa A, programul jocurilor se prezintă astfel:
- 28 ianuarie (ora 22.00 – ora României): Belgia – România;
- 30 ianuarie (ora 19.30): România – Ucraina;
- 1 februarie (ora 21.45): Ucraina – Belgia.
Primele două clasate din fiecare grupă vor promova în sferturile de finală ale competiţiei, urmând a se juca apoi semifinalele, finala mică şi finala mare, tot turneul final belgian fiind programat în intervalul de timp 28 ianuarie-8 februarie 2014.
Meciul de debut din grupa A, Belgia – România, va fi arbitrat de Alessandro Malfer (Italia) şi Timo Onatsu (Finlanda) şi va avea loc în “Lotto Arena”, din Anvers / Antwerp, acolo unde tricolorii vor fi susţinuţi de mai mulţi suporteri din ţară, printre ei fiind şi un grup de ieşeni în frunte cu team-managerul formaţiei de futsal CSMS din Dealul Copoului, Ionel Popa. 
Tot marţi, pe 28 ianuarie, de la ora 18.30 (19.30 în România) este programată şi partida de debut din grupa B, dintre Rusia şi Olanda, care va fi arbitrată de cuplul Fernando Lumbreras (Spania) - Marc Birkett (Anglia).
DAN TEODORESCU

La Iaşi, Cupa Unirii la box a ajuns la a treia ediţie



* Ceferistul ieşean Benone Marcu a revenit în ring, de data aceasta pe post de arbitru de box.

De Ziua Unirii 2014 şi în semn de respect pentru marea sărbătoare a românilor de pretutindeni, CS CFR Iaşi şi CSŞ Unirea Iaşi au organizat ediţia a treia a Cupei Unirii la box, competiţia fiind găzduită de sala ceferistă de box din cadrul Staţiei CFR Socola.                                 
La turneul de box ieşean au participat doar cluburile locale de box, deoarece pugiliştii de la grupările de profil din Bacău, Roman, Gheorghieni, Braşov, Zărneşti şi Oneşti nu s-au putut deplasa spre Iaşi din cauza timpului nefavorabil şi a drumurilor impracticabile din cauza ninsorilor căzute în ultima vreme.
La competiţia de duminică, 25 ianuarie, de la sala de box CFR Iaşi s-au înscris un număr de 35 de sportivi de la cluburile CSM Iaşi, CSŞ Unirea Iaşi, CS Nicolina Iaşi, CSŞ Unirea-Soroceanu Iaşi şi CS CFR Iaşi, dar cinci dintre ei nu au avut adversari la categoriile lor de greutate.
În acest caz, pe ringul ceferist de box au avut loc doar 15 meciuri, care au consemnat următoarele rezultate:  
COPII (3 reprize x 1minut):  
- Cat. 30 Kg: Roman Ionuţ (CSS Unirea) meci nul cu Pribeagu Benone (CSŞ Unirea);
- Cat. 32 Kg: Marin Mario (CSŞ Unirea) bate la puncte pe Corodeanu Alexandru (CSŞ Unirea);
- Cat. 35 Kg: Marin Brian (CSŞ Unirea) bate la puncte pe Bârjoveanu Dan (CSŞ Unirea);
- Cat. 38 Kg: Ferariu Denis (CSŞ Unirea) pierde la puncte în faţa lui Călin Radu (CSŞ Unirea Soroceanu);
CADEŢI (3 reprize x 2 minute):
- Cat. 42 Kg:  Călin Marius (CSŞ Unirea Soroceanu) pierde la puncte în faţa lui Hotin Rafael (CSM );
- Cat. 48 Kg: Corduneanu George (CSM) pierde la puncte în faţa lui Călin Alin (CSŞ Unirea Soroceanu);
JUNIORI (3 reprize x 2 minute):
- Cat. 51 Kg: Bucos Nicuşor (CSŞ Unirea) pierde la puncte în faţa lui Mihalache Iulian (CSŞ Unirea Soroceanu);
- Cat. 60 kg: Mihai Ştefănel (CFR) câştigă prin abandon în repriza a II-a în faţa lui Burlacu Adrian (CSŞ Unirea);
- Cat. 60 Kg: Văraru Iulian (CSŞ Unirea) bate la puncte pe Buzdugan Florin (CSŞ Unirea Soroceanu);
- Cat. 64 Kg: Ştefanache Vlad (CFR) bate la puncte pe Gangal Bogdan (CSŞ Unirea Soroceanu);
- Cat. 66 Kg: Arăriţei Andrei (CSŞ Unirea) pierde la puncte în faţa lui Palaghia Narcis (CSŞ Unirea Soroceanu);
- Cat. 69 Kg: Anchidin Ionuţ (CSŞ Unirea) bate la puncte pe Palfey Vlăduţ (CS Nicolina);
TINERET (3 reprize x 3 minute):
- Cat. 64 Kg: Postică Andrei (CFR) pierde la puncte în faţa lui Ursache Eusebiu (CSŞ Unirea Soroceanu);
- Cat. 69 Kg: Ceapă Constantin Alexandru (CFR-CSŞ Unirea) bate la puncte pe Andronache Ionuţ (CFR-CSŞ Unirea);
SENIORI (3 reprize x 3 minute):
- Cat. 52 Kg: Leonte Lucian (CFR) bate la puncte pe Stan Adrian (CS Nicolina).
Din păcate, sportivii Bontaş Marius, Sandu Florin (ambii de la CSŞ Unirea), Cucu Valentin (CFR), Căzănescu Mădălin şi Bârsan Alexandru (ambii de la CSŞ Unirea-Soroceanu) nu au avut adversari la categoria lor.
Arbitrajul în ring a fost asigurat de fostul dublu campion naţional de seniori, ceferistul Benone Marcu, iar ca arbitri judecători au fost, în premieră, chiar antrenorii cluburilor prezente în competiţie, precum Radu Zarif (CSM Iaşi), Viorel Soroceanu (CSŞ Unirea-Soroceanu Iaşi), Nicolae Chipiriog (CS Nicolina Iaşi), Constantin Brânzei (CSŞ Unirea Iaşi), Nicu Brânzei (CS CFR Iaşi).
Asistenţa medicală  a fost asigurată de Cristian Andrei Durnea, iar cronometror  a fost prof. Cătălin Brânzei.
Principalul organizator al competiţiei, antrenorul ceferist ieşean Nicu Brânzei ne-a declarat: “La începutul galei am prezentat participanţilor antrenorii fiecărui club, pentru ca şi tinerii boxeri prezenţi în competiţie să-i cunoască personal şi să cunoască şi performanţele din cariera fiecăruia. Totodată, am spus că aceste gale sunt organizate pentru ca boxerii se cunoască între ei şi să lege prietenii, pentru ca atunci când vor reprezenta Iaşul la turneele din ţară să fie uniţi şi să se bucure de succesele fiecăruia împreună. Şi să nu uite că boxerii ieşeni au un cuvânt greu de spus la performanţele din boxul românesc, dupa cum s-a demonstrat în decursul timpului. La sfârşitul competiţiei am rămas cu toţii plăcuţi impresionaţi de atmosfera care a fost în cadrul turneului pe plan local, ceea ce mă face să cred că mergem pe drumul cel bun al colaborării şi al înaltei performanţe”.
În final, acelaşi Nicu Brânzei a mai menţionat: “Mulţumim şi pe această cale domnului Marian Creţu, patronul Restaurantului <Moara de Foc>, care ne-a oferi drept sponsorizare pentru viitorii campioni câteva porţii de pizza, pentru refacerea de după efortul depus în cadrul galei. De asemenea, mulţumim  încă o dată antrenorilor şi conducătorilor cluburilor participante la ediţia a treia a Cupei Unirii, pentru că au fost alături de această iniţiativă. Îmi reproşez totuşi faptul că mi-au scăpat câteva lucruri din punct de vedere organizatoric, precum invitarea unor personalităţi locale şi invitarea la gală a unora dintre foştii mari boxeri ai Iaşului, care în decursul timpului ne-au reprezentat cu cinste în lumea boxului românesc amator...”.
DAN TEODORESCU

Realizări de top mondial în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice


Damir Fuckar (sursa foto: KK Zapresic)

* Fosta adversară din optimi a echipei CFR Olimpia ACB Iaşi, campioana Croaţiei, KK Zapresic, a reuşit un nou record pe teren propriu în meciul câştigat împotriva sârbilor de la KK Belgrad, cu 3926 popice doborâte, într-o dispută în care marea vedetă Damir Fuckar a realizat 712 popice doborâte.

La sfârşitul săptămânii recent încheiate s-au derulat primele manşe din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice. Rezultatele au fost următoarele:
MASCULIN:
- Szegedi TE (Ungaria) - BSV Voith St. Pölten (Austria) 7 - 1 la puncte de echipă (15 – 9 la puncte de set / manşe câştigate; 3833 – 3734 la popice doborâte)
S-au remarcat sportivii popicari Kiss Norbert – 665 p.d. şi Kakuk Levente – 656 p.d. (de la gazde), respectiv Huber Lukas – 672 p.d. şi Löscher Thomas – 631 p.d. (de la oaspeţi).
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) - Zalaegerszegi TK (Ungaria) 8 - 0 (20 – 4; 3838 p.d. – 3609 p.d.)
La gazde, românul Cosmin Crăciun nu a prins prima echipă ca titular, iar la oaspeţi lansatorul cu dublă cetăţenie româno-maghiară, Zoltan Flavius Feher a reuşit 612 p.d. (cel mai bun rezultat individual al echipei sale), dar a pierdut cu 1-3 la manşe confruntarea cu neamţul Axel Schondelmaier (658 p.d.). De la formaţia din Zerbst s-au mai remarcat Boris Benedik – 649 p.d. şi Torsten Reiser – 643 p.d.
- Zeleziane Podbrezova Sport (Slovacia) - KK  Zadar (Croaţia) 6 - 2 (15 – 9 ; 3957 p.d. – 3834 p.d.)
De la echipa slovacă, popicarul Ivan Cech a reuşit un rezultat excepţional, de 719 popice doborâte. S-au mai remarcat Vilmos Zavarko (Podbrezova) – 698 p.d., respectiv Matko Bulka (Zadar) – 701 p.d.
- KK Zapresic (Croaţia) - KK Belgrad (Serbia) 7 - 1 (18 - 6 ; 3926 p.d. – 3744 p.d.)
Fosta adversară din optimile de finală a echipei CFR Olimpia ACB Iaşi, campioana KK Zapresic, a reuşit un nou record pe teren propriu cu 3926 popice doborâte, într-un meci în care veteranul şi marea vedetă a formaţiei croate, Damir Fuckar, a realizat 712 p.d.
şi a stabilit şi el un nou record al arenei în întrecerile individuale. S-au mai remarcat lansatorii Branislav “Brno” Bogdanovic (Zapresic) – 687 p.d., respectiv Arpad Antal (Belgrad) – 640 p.d.
FEMININ:
- SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - TJ  Valasske Mezirici (Cehia) 8 - 0 (20,5 - 3,5 ; 3651 p.d. – 3223 p.d.)
Pentru echipa germană din Bamberg, românca Ioana Văidăhăzan a reuşit să doboare 587 popice şi a câştigat cu 4-0 la manşe în faţa adversarei directe, Streitaova Kristyna (schimbată la un moment dat cu Topicova Natalie) – 523 p.d.
- KK Celje (Slovenia) - ZKK  Istra Porec (Croaţia) 5 - 3 (11,5 - 12,5 ; 3277 p.d. – 3258 p.d.)
- KK Pionir Subotica (Serbia) - KK  Kozara Gradiska (Bosnia & Herţegovina) 7 - 1 (18 - 6 ; 3441 p.d. – 3174 p.d.)
- KK  Zagreb-Zaboky (Croaţia) - KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) 3 - 5 (11 - 13 ; 3405 p.d. – 3414 p.d.).
Partidele retur sunt programate pe 15 februarie, iar turneul final de patru se avea loc în perioada 29-30 martie 2014, la Straubing (Germania). Deţinătoarele trofeelor puse în joc sunt Szegedi TE (Ungaria) – la masculin şi SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) – la feminin.
DAN TEODORESCU
           

duminică, 26 ianuarie 2014

Horia Tecău şi Sania Mirza pierd finala de dublu mixt la Australian Open


Sursa foto: Australian Open

Duminică au fost programate ultimele finale la turneul de Grand Slam de la Melbourne (Australian Open). În cea de dublu mixt,
perechea Horia Tecău / Sania Mirza (România / India, cap de serie numărul 6), a pierdut finala probei de dublu mixt cu scorul de 6-3, 6-2, după 58 de minute, în faţa cuplului Daniel Nestor / Kristina Mladenovici (Canada / Franţa).
Pentru performanţa reuşită la Australian Open, Horia Tecău şi Sania Mirza au primit un premiu în valoare de 67.750 de dolari australieni.
Alte rezultate din finalele de la Australian Open au fost:
- Simplu masculin:
Rafael Nadal (Spania, nr. 1) - Stanislas Wawrinka (Elveţia, nr. 8) 3-6, 2-6, 6-3, 3-6 !!!
- Simplu feminin:
Na Li (China, nr. 4)
- Dominika Cibulkova (Slovacia, nr. 20) 7-6 (7/3), 6-0.
- Dublu masculin:
Eric Butorac (SUA) / Raven Klaasen (Africa de Sud) -  Lukasz Kubot (Polonia) / Robert Lindstedt (Suedia, nr. 14) 3-6, 3-6.
- Dublu feminin:
Sara Errani / Roberta Vinci (Italia, nr. 1)
- Ekaterina Makarova / Elena Vesnina (Rusia, nr. 3) 6-4, 3-6, 7-5.
- Simplu juniori:
Alexander Zverev (Germania, nr. 1) - Stefan Kozlov (SUA, nr. 2) 6-3, 6-0.
DAN TEODORESCU

Derby local de mare spectacol pe semicercul Sălii Polivalente ieşene


Fază din meciul CS Poli Iaşi-HC Universitas Iaşi 30-25

În prima etapă a returului din cadrul Diviziei A masculine de handbal, în Seria A, Sala Polivalentă a găzduit duminică, 26 ianuarie 2014, meciul CS Politehnica Iaşi (ex-Ştiinţa Miroslava) – HC Universitas Iaşi 30-25 (14-10).
”Universitarii” ieşeni au început mai bine partida şi au condus cu 4-1 (min. 4), dar „Politehniştii” locali, rămaşi acum fără sprijinul financiar al Primăriei Comunei Miroslava şi-au revenit în joc şi graţie aportului de excepţie în atac al „bombardierului” Alexandru Vulpe au întors soarta meciului şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj la 8-7 (min. 14) şi după aceea totul a fost o „joacă” pentru elevii antrenorilor Florin Spiridon şi Ioan Zepciuc, sfătuiţi din spatele băncii de noul director tehnic, reputatul antrenor Cornel Bădulescu.
Din păcate, în tabăra „oaspeţilor” de la HC Universitas, conduşi de pe banca tehnică de noul antrenor principal Radu Crăescu, directorul tehnic Costel Schender lipsind de la meci, antrenorul secund-jucător Răzvan Ifrim nu a înţeles nici în acest joc că nu poate face totul de unul singur pe teren, chiar dacă a fost golgeterul formaţiei în care evoluează ! De multe ori, Ifrim a pierdut mingi preţioase în atac, a ratat chiar şi de la 7 metri, dorind să iasă în evidenţă cu orice preţ, asta în detrimentul echipei !
Una peste alta, Poli a învins lejer la cinci goluri diferenţă (30-25), conducând uneori chiar şi la şase sau şapte goluri, la scorul de 22-16 (min. 43), 24-18 (min. 45), 27-21 (min. 52), 29-22 (min. 56) şi 30-23 (min. 57), dar ultimele goluri ale disputei au fost reuşite de „universitarii” George Piu (din aruncare de la 7 metri) şi Gabi Dumitrache.
Cornel Bădulescu
Într-un meci arbitrat cu unele greşeli de ploieştenii Marian Babău şi Alexandru Roibu, au punctat: Vulpe – 15 goluri, Negru 1, Dîl 3, Caciuc 5, Folescu 3 şi Czari 3 (Poli Iaşi), respectiv Gabriel Dumitrache 2, Lazăr 1, Grosu 1, Dimofte 2, Piu 1, Ştefan Dumitrache 3, Ifrim 10, Vlăduţ Ciobanu 4 şi Moraru 1 (HC Universitas Iaşi).
La finalul partidei, noul director tehnic al echipei Politehnica Iaşi, Cornel Bădulescu, a menţionat: „A fost un joc bun, însă mai este de muncă. Cred că în doi ani putem face o echipă de primă ligă la Iaşi !”.
În etapa a 15-a, joi, pe 30 ianuarie, meciurile cu implicaţii ieşene sunt: Politehnica Iaşi – HCM Câmpina şi HC Universitas Iaşi – CSM 2007 Focşani.
  
* A şaptea victorie consecutivă pentru voleibalistele de la SC Ştiinţa Miroslava Iaşi

A şaptea rundă din cadrul Diviziei A2 Est de volei feminin a programat sâmbătă partida CSM 2007 Focşani – SC Ştiinţa Miroslava Iaşi 1-3 (23:25, 14:25, 25:21, 13:25). Într-un meci destul de echilibrat, oaspetele au condus cu 16-4 în primul set, dar au clacat apoi şi au reuşit să câştige prima rundă după multe emoţii.
În actul cu nr. 2, la scorul de 8-11, ridicătoarea gazdelor, Zlatina Shtarbanova, s-a accidentat grav şi a fost retrasă pe banca de rezerve, după care mecanistul echipei din Focşani s-a dereglat !
În setul cu nr. 4, ieşencele au condus cu 8-1 şi au triumfat până la finalul disputei, reuşind astfel cea de-a şaptea victorie consecutivă, din tot atâtea partide disputate.
Lotul echipei CSM 2007 Focşani a fost alcătuit de următoarele jucătoare: Georgia Cristina Botezatu, Rositsa Kirilova, Elena Mogozsan, Ana Maria Cimpoeşu, Zlatina Shtarbanova, Romina Coman, Mihaela Taşkiran, Alexandra Blaga, Alexandra Bîrgăoanu, Alexandra Ciucă, Ana Boantă, Mihaela Cîrlan.
Pentru SC Ştiinţa Miroslava Iaşi au evoluat: Petrescu – Poboroniuc, Pichiu, Arhip, Filip, T. Diaconiţa – Shapira (libero). Au mai jucat Ibănescu şi Koszte.
La finalul meciului din Focşani, antrenorul formaţiei ieşene, Cătălin Ştirbu ne-a declarat: „A fost un meci dificil, dar e bine când totul se termină cu bine şi contează în primul rând victoria. Pentru noi a fost şaptea şi ne gândim deja la turneul final de promovare în prima ligă”.
În etapa viitoare, pe 1 februarie, pe teren propriu, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi va întâlni pe CSU Galaţi.
DAN TEODORESCU

Echipa CJA Botoşani cucereşte Cupa Moldovei la minifotbal



În perioada 25-26 ianuarie 2014, în organizarea Comisiei Judeţene a Arbitrilor Iaşi (preşedinte: Vlad Ciobanu) din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Iaşi (preşedinte: Sorin Boca), Sala Polivalentă a găzduit prima ediţie a Cupei Moldovei la minifotbal, competiţie la care au participat arbitrii-fotbalişti din judeţele Iaşi, Vaslui, Bacău, Neamţ, Suceava şi Botoşani.
Sâmbătă, în cadrul celor două grupe iniţiale am înregistrat rezultatele:
GRUPA ALBĂ:
- Vaslui – Suceava 1-2 (1-0)
Au marcat: 1-0 (Andrei Trifu), 1-1 (Ionuţ Ignat), 1-2 (Daniel Bostan).
- Suceava – Neamţ 3-5 (0-0, 2-2)
Au marcat: 1-0 (Ionuţ Ignat), 2-0 (Sebastian Gheorghe), 2-1 (Paul Adiaconiţei), 2-2 (Paul Adiaconiţei). La 7 metri: 2-3 (Marius Diaconu), 3-3 (Sebastian Gheorghe), 3-4 (Paul Adiaconiţei), 3-5 (Dragoş Luca).
- Vaslui – Neamţ 3-2 (2-1)
Au marcat: 0-1 (Marius Diaconu), 1-1 (Răzvan Beldiman), 2-1 (Andrei Trifu), 2-2 (Marius Diaconu), 3-2 (Alexandru Ivănică).
Clasamentul „Grupei Albe” a fost: 1. Suceava – 4 pct; 3. Vaslui – 3 pct; 3. Neamţ – 2 pct.
GRUPA ROŞIE:
- Botoşani – Bacău 5-1 (3-0)
Au marcat: 1-0 (Adrian Vornicu), 2-0 (Cătălin Brânză), 3-0 (Sorin Aelenei), 4-0 (Sorin Chiper), 5-0 (Sorin Chiper) 5-1 (Bogdan Duţă).   
- Bacău – Iaşi 5-3 (0-1, 3-3)
Au marcat: 0-1 (Laurenţiu Marian), 1-1 (Claudiu Goian), 2-1 (Claudiu Goian), 2-2 (Vlad Ciobanu), 2-3 (Laurenţiu Marian), 3-3 (Bogdan Duţă). La 7 metri: 4-3 (Bogdan Duţă), 5-3 (Claudiu Goian). De la echipa ieşeană au ratat loviturile de departajare jucătorii-arbitri Mihai Moisa şi Vlad Ciobanu.
- Botoşani – Iaşi 3-2 (1-1, 1-1)
Au marcat: 0-1 (Vlad Ciobanu), 1-1 (Ciprian Iovu). La 7 metri: 2-1 (Sorin Chiper), 2-2 (Ştefan Tudorache), 3-2 (Costel Brânză). Au ratat loviturile de departajare Ciprian Iovu (Botoşani), respectiv Ionel Popa şi Andrei Diaconu (Iaşi).
Clasamentul „Grupei Roşii” a fost următorul: 1. Botoşani – 5 pct; 2. Iaşi – 2 pct; 3. Bacău – 2 pct.
Duminică, în cadrul semifinalelor competiţiei am consemnat rezultatele:
- CJA Iaşi – CJA Suceava 2-1 (1-0)
Au marcat: 1-0 (Andrei Diaconu), 1-1 (Sebastian Vicol), 2-1 (Ştefan Tudorache).  
CJA Botoşani – CJA Vaslui 4-1 (3-1)
Au marcat: 0-1 (Alexandru Ivănică), 1-1 (Ciprian Iovu), 2-1 (Ciprian Iovu), 3-1 (Ciprian Iovu), 4-1 (Mihai Noroc).
Sub arbitrajul cuplurilor Vlad Trifan-Ciprian Aelenei şi Valentin Lungu-Vlad Baban, ambele din Iaşi, au urmat finalele de clasament, care au consemnat rezultatele:
- Pentru locurile 5-6:
CJA Neamţ – CJA Bacău 3-0 (neprezentare).
- Pentru locurile 3-4:
CJA Suceava – CJA Vaslui 3-4 (1-3)
Au marcat: 0-1 (Alexandru Ivănică), 0-2 (Răzvan Beldiman), 0-3 (Alexandru Ivănică), 1-3 (Sebastian Vicol), 2-3 (Daniel Bostan), 2-4 (Alexandru Ivănică), 3-4 (Andrei Corduneanu). De remarcat că la scorul de 1-3, vasluianul Andrei Ivănică a ratat un penalty de la 7 metri.
- Pentru locurile 1-2:
CJA Iaşi – CJA Botoşani 1-3 (1-1, 1-1)
Au marcat: 0-1 (Adrian Vornicu), 1-1 (Vlad Ciobanu). La loviturile de departajare de la 7 metri: 1-2 (Adrian Vornicu), 1-3 (Mihai Noroc). Ieşenii au ratat două lovituri de la 7 metri, prin Laurenţiu Marian şi Ştefan Tudorache. Meciul a fost extrem de „incins”, cu multe orgolii pe teren, totul culminând cu o „busculadă generală” în repriza secundă, spiritele liniştindu-se însă destul de repede, la intervenţia factorilor de decizie ale partidei. Mai putem menţiona că pe parcursul competiţiei, echipa CJA Iaşi a disputat patru partide, cu o victorie şi trei înfrângeri încasate doar după executarea loviturilor de departajare de la 7 metri !!!
Clasamentul final al Cupei Moldovei a fost următorul:
1. CJA Botoşani
2. CJA Iaşi
3. CJA Vaslui
4. CJA Suceava
5. CJA Neamţ
6. CJA Bacău.
Au primit diplome de participare toate echipele, iar cele de pe podium au primit şi frumoase cupe sportive.
Organizatorii au acordat şi câteva premii individuale, astfel:
- Cel mai tehnic jucător: Alexandru Ivănică (Vaslui);
- Golgeterul competiţiei: Ciprian Iovu (Botoşani);
- Cel mai bun portar: Denis Creţu (Botoşani);
- Cel mai vârstnic jucător: Ion Lapa (Vaslui – 52 ani).
Festivitatea de premiere a fost oficiată de jurnalistul sportiv Dan Teodorescu.
Pe parcursul competiţiei din Sala Polivalentă, echipele de pe podium au utilizat următoarele loturi de jucători:
- CJA Botoşani: Denis Creţu, Ilie Andrici (portari) – Bogdan Zamfirescu, Adrian Vornicu, Ciprian Iovu, Cătălin Brânză, Sorin Aelenei, Mihai Noroc, Costel Brânză, Sorin Chiper.
- CJA Iaşi: Iulian Hordilă (portar) – Daniel Ştefănescu, Vlad Ciobanu, Ionel Popa, Laurenţiu Marian, Ştefan-Adrian Tudorache, Bogdan Hanceriuc, Tudor Cornea, Andrei Diaconu, Cosmin Roman, Mihai Moisa.
- CJA Vaslui: Cosmin Crăciun (portar) – Ion Lapa, Răzvan Beldiman, Andrei Trifu, Alexandru Ivănică, Silviu Popa, Corneliu Frenţescu, Valentin Bolea, Ovidiu Artene, Cosmin Viţelaru.
Sponsorii Cupei Moldovei la minifotbal au fost: Fitterman – produse farmaceutice, Medieval Gurmand (manager: Cristi Dăscăleanu), Elcoserv SRL Iaşi. Principalii parteneri media au fost TVR Iaşi şi publicaţia online Sport Fan Club – Dan Teodorescu, dar şi mass-media locală.
Asistenţa medicală a turneului a fost asigurată de Adriana Andriucă, iar ofiţerul de presă al competiţiei şi crainicul partidelor disputate a fost Dan Teodorescu.

* „Pixarii”, mai buni decât „fluieraşii” !

Între finala mică şi finala mare a Cupei Moldovei la minifotbal, a avut loc un meci demonstrativ în care echipa Mass-Mediei ieşene a învins o Selecţionată a Arbitrilor prezenţi la turneul din Sala Polivalentă cu scorul de 4-1 (2-0). Evoluţia scorului a fost următoarea: 1-0 (Dragoş Gaşpar), 2-0 (Ovidiu Minea), 3-0 (Ovidiu Minea), 3-1 (Sebastian Gheorghe), 4-1 (Lucian Lucescu).
Sub arbitrajul domnişoarelor Iulia Giurgică şi Ana Maria Roşu, într-un meci disputat după sistemul „5+1”, au evoluat următoarele loturi de jucători:
- Mass-Media Iaşi: Mircea Ungureanu (Radio România Iaşi) – Ovidiu Minea (Ziarul de Iaşi şi Digi 24 Iaşi), Lucian Lucescu (TVR Iaşi), Vasile Lucaci (Pro TV Iaşi), Cristi Zbângu (TVR Iaşi), Cristi Burlacu (TVR Iaşi), Dragoş Gaşpar (Evenimentul).
- Selecţionata Arbitrilor: Emil Voicu (Bacău) – Sebastian Gheorghe (Suceava – arbitru FIFA), Vladimir Urzică (Neamţ – arbitru FIFA), Mihai Artene (Vaslui – arbitru FIFA), Vlad Ciobanu (Iaşi), Ovidiu Aruşoaiei (Neamţ), Vlad Baban (Iaşi), Cătălin Brânză (Botoşani), Bogdan Zamfirescu (Botoşani). Antrenor: Sorin Boca (preşedintele AJF Iaşi).
În final, putem menţiona că organizarea Cupei Moldovei la minifotbal de către CJA Iaşi a fost o deplină reuşită, iar competiţia are mari şanse să continue şi în anii viitori.
DAN TEODORESCU