sâmbătă, 25 ianuarie 2014

Echipele CJA Suceava, Vaslui, Botoşani şi Iaşi au promovat în semifinalele Cupei Moldovei la minifotbal

Echipa CJA IAŞI

În organizarea Comisiei Judeţene de Arbitraj Iaşi (preşedinte: Vlad Ciobanu), Sala Polivalentă a găzduit prima ediţie a Cupei Moldovei la minifotbal (în sistemul 5 jucători de câmp +1 portar), competiţie adresată arbitrilor din judeţele Iaşi, Vaslui, Bacău, Neamţ, Suceava şi Botoşani.
În urma tragerii la sorţi efectuate înaintea turneului, cele două grupe preliminare au fost următoarele:
- Grupa Albă: Vaslui, Suceava, Neamţ;
- Grupa Roşie: Botoşani, Bacău, Iaşi.
Au urmat meciurile din fiecare grupă, după sistemul „fiecare cu fiecare”, pe durata a 2 reprize a 20 minute fiecare. Dacă egalitatea persista după cele 40 minute regulamentare, regulamentul menţiona că se trece la executarea a 3 serii pe lovituri de departajare de la 7 metri pentru fiecare formaţie, învingătoarea primind 2 puncte, iar învinsa 1 punct în clasamentul grupei. Echipa care învingea după cele 40 minute regulamentare primea 3 puncte, iar învinsa 0 puncte în clasament. La egalitate de puncte în clasament între două echipe, departajarea se făcea la „victoria directă”, iar dacă meciul era egal după primele 40 minute conta apoi golaverajul general, tot după 40 minute ale fiecărui joc.
Cele şase meciuri ale primei zile de concurs, de sâmbătă, 25 ianuarie, au fost arbitrate de cuplurile ieşene Valentin Lungu – Vlad Baban, respectiv Vlad Trifan – Ciprian Aelenei şi au consemnat următoarele rezultate:
GRUPA ALBĂ:
- Vaslui – Suceava 1-2 (1-0)

Au marcat: 1-0 (Andrei Trifu), 1-1 (Ionuţ Ignat), 1-2 (Daniel Bostan).
- Suceava – Neamţ 3-5 (0-0, 2-2)
Au marcat: 1-0 (Ionuţ Ignat), 2-0 (Sebastian Gheorghe), 2-1 (Paul Adiaconiţei), 2-2 (Paul Adiaconiţei). La 7 metri: 2-3 (Marius Diaconu), 3-3 (Sebastian Gheorghe), 3-4 (Paul Adiaconiţei), 3-5 (Dragoş Luca).
- Vaslui – Neamţ 3-2 (2-1)
Au marcat: 0-1 (Marius Diaconu), 1-1 (Răzvan Beldiman), 2-1 (Andrei Trifu), 2-2 (Marius Diaconu), 3-2 (Alexandru Ivănică).
De remarcat că la scorul de 2-2, portarul vasluian Cosmin Crăciun a fost eliminat pentru injurii la adresa „colegului” care arbitra partida (!!!), în poartă a intrat jucătorul Răzvan Beldiman şi deşi echipa CJA Vaslui era în inferioritate numerică, ea a înscris golul victoriei spre finalul disputei şi a obţinut astfel victoria necesară pentru calificarea în următarea fază competiţională !
Clasamentul „Grupei Albe” a fost: 1. Suceava – 4 pct; 3. Vaslui – 3 pct; 3. Neamţ – 2 pct.
GRUPA ROŞIE:
- Botoşani – Bacău 5-1 (3-0)
Au marcat: 1-0 (Adrian Vornicu), 2-0 (Cătălin Brânză), 3-0 (Sorin Aelenei), 4-0 (Sorin Chiper), 5-0 (Sorin Chiper) 5-1 (Bogdan Duţă). De remarcat că echipa băcăuană a sosit la Sala Polivalentă din Iaşi doar cu câteva minute înaintea debutului partidei, iar echipamentul de joc etalat de formaţia CJA Bacău nu le-a făcut deloc cinste „fluieraşilor” de pe Bistriţa.
- Bacău – Iaşi 5-3 (0-1, 3-3)
Au marcat: 0-1 (Laurenţiu Marian), 1-1 (Claudiu Goian), 2-1 (Claudiu Goian), 2-2 (Vlad Ciobanu), 2-3 (Laurenţiu Marian), 3-3 (Bogdan Duţă). La 7 metri: 4-3 (Bogdan Duţă), 5-3 (Claudiu Goian). De la echipa ieşeană au ratat loviturile de departajare jucătorii-arbitri Mihai Moisa şi Vlad Ciobanu.
- Botoşani – Iaşi 3-2 (1-1, 1-1)
Au marcat: 0-1 (Vlad Ciobanu), 1-1 (Ciprian Iovu). La 7 metri: 2-1 (Sorin Chiper), 2-2 (Ştefan Tudorache), 3-2 (Costel Brânză). Au ratat loviturile de departajare Ciprian Iovu (Botoşani), respectiv Ionel Popa şi Andrei Diaconu (Iaşi).
Clasamentul „Grupei Roşii” a fost următorul: 1. Botoşani – 5 pct; 2. Iaşi – 2 pct; 3. Bacău – 2 pct.
Semifinalele programate duminică, 26 ianuarie, de la ora 8.00 dimineaţa, tot în Sala Polivalentă ieşeană sunt: CJA Suceava – CJA Iaşi şi CJA Botoşani – CJA Vaslui.
Vor urma apoi meciurile de clasament, cu menţiunea că de la ora 12.00, Sala Polivalentă din Iaşi va găzdui şi partida de handbal din liga a doua, dintre Politehnica Ştiinţa Miroslava Iaşi şi HC Universitas Iaşi, din prima rundă a returului. De remarcat că noul director tehnic al echipei din Miroslava-Iaşi este binecunoscutul Cornel Bădulescu, pe banca tehnică fiind aceeaşi antrenori Florin Spiridon (principal) şi Nelu Zepciuc (secund). La echipa HC Universitas Iaşi, fostul antrenor Costel Schender a devenit director tehnic, iar antrenorii formaţiei sunt acum Radu Crăescu şi Răzvan Ifrim.
În final, revenind la turneul de minifotbal, să menţionăm că lotul echipei Comisiei Judeţene de Arbitraj Iaşi în cadrul Cupei Moldova este alcătuit din: Iulian Hordilă (portar, tricoul cu nr. 1) – Daniel Ştefănescu (18), Vlad Ciobanu (5), Ionel Popa (10), Laurenţiu Marian (19), Ştefan-Adrian Tudorache (11), Bogdan Hanceriuc (8), Tudor Cornea (3), Andrei Diaconu (4), Cosmin Roman (6), Mihai Moisa (20). Delegatul echipei este Ştefan-Adrian Tudorache.
Tot duminică, o echipa a arbitrilor participanţi la competiţia ieşeană va evolua şi într-un meci demonstrativ de minifotbal contra unei formaţii a mass-mediei locale.