duminică, 16 februarie 2014

KK Zapresic, în careul de aşi al Ligii Campionilor la popice

Branislav Bogdanovic la arena CFR Iaşi

* Campioana Croaţiei a eliminat în optimile de finală pe CFR Olimpia ACB Iaşi, iar în sferturi pe KK Belgrad

Sâmbătă, 15 februarie 2014, s-au disputat partidele retur din cadrul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la popice, atât la masculin, cât şi la feminin.
Au fost consemnate următoarele rezultate:
MASCULIN:
- BSV Voith St. Pölten (Austria) - Szegedi TE (Ungaria) 2-6 la puncte de echipă (10-14 la puncte de set / manşe câştigate; 3653 – 3682 la popice doborâte)
Cei mai prolifici lansatori au fost: Jan Kotyza – 648 p.d. şi Lukas Huber – 641 p.d., respectiv Kiss Norbert – 643 p.d. şi Feher Bela – 640 p.d.
- Zalaegerszegi TK (Ungaria) - SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) 2-6 (12-12; 3623 p.d. - 3628 p.d.);
Germanii s-au impus la doar 5 beţe diferenţă în faţa adversarilor, într-un meci în care românul Cosmin Crăciun nu a prins “echipa” în tabăra oaspeţilor. La gazde, românul cu dublă cetăţenie Zoltan Flavius Feher a reuşit 615 p.d. şi a adus un punct echipei sale, după 2-2 la manşe cu germanul Mathias Weber (585 p.d.). S-au mai remarcat Farkas Sandor – 657 p.d., respectiv Axel Schondelmaier – 624 p.d.
- KK  Zadar (Croaţia) - Zeleziane Podbrezova Sport (Slovacia) 7-1 (14,5-9,5; 3716 p.d. - 3662 p.d.);
După un favorabil 6-2 în tur, iată că echipa recordmenului mondial Vilmos Zavarko (Podbrezova) ratează incredibil promovarea în careul de aşi al competiţiei, pierzând meciul retur cu 1-7 !!! În cea de-a doua manşă, acolo unde gazdele au aplicat cu succes schema “înlocuirilor tactice”, s-au remarcat: Stanko Cota – 637 p.d. şi Andrej Kovac – 631 p.d., respectiv Vilmos Zavarko – 637 p.d. şi Erik Kuna – 614 p.d.
- KK Belgrad (Serbia) - KK Zapresic (Croaţia) 3-5 (12,5-11,5; 3788 p.d. - 3799 p.d.)
Iată că învingătoarea echipei CFR Olimpia ACB Iaşi în optimile de finală mai face o victimă în sferturi, eliminând campioana Serbiei.
În meciul retur, de la Belgrad, acolo unde croaţii s-au impus cu 5-3 (după 7-1 în tur) – exact ca şi în “dubla” cu campioana României, performerii disputei au fost: Baranj Čongor – 651 p.d. şi Šokac Srdjan – 634 p.d., respectiv Uzelac Nikola – 686 p.d. şi Bogdanović Branislav – 660 p.d.
FEMININ:
- TJ  Valasske Mezirici (Cehia) - SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) 2-6 (11-13; 3390 p.d. - 3484 p.d.);
Una dintre cele mai bune jucătoare a echipei din Bamberg a fost românca Ioana Văidăhăzan (603 p.d.), care s-a impus cu un categoric 4-0 la manşe în faţa adversarei directe Markéta  Jandíková (543 p.d.).
- ZKK  Istra Porec (Croaţia) - KK Celje (Slovenia) 2-6 (9,5-14,5; 3203 p.d. - 3362 p.d.);
- KK  Kozara Gradiska (Bosnia-Herţegovina) - KK Pionir Subotica (Serbia) 0-8 (5-19; 3050 p.d. - 3341 p.d.);
- KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) - KK  Zagreb-Zaboky (Croaţia) 3-5 (13-11; 3368 p.d. - 3395 p.d.). După 8-8 la puncte de echipă, echipa din Rijeka s-a impus la puncte de set, cu 26-22.
Turneul final din Liga Campionilor este programat în localitatea germană Straubing, în perioada 29-30 martie 2014. În prima zi, cea a semifinalelor, sunt programate partidele: Szegedi TE (Ungaria) - KK Zapresic (Croaţia) şi SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania, din lotul echipei face parte şi românul Cosmin Crăciun) - KK  Zadar (Croaţia) – la masculin, respectiv SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania, cu românca Ioana Văidăhăzan printre titulare) - KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) şi KK Celje (Slovenia) - KK Pionir Subotica (Serbia) – la feminin. Pe 30 martie se vor disputa finalele de clasament, cele pentru locurile 3-4 şi 1-2.