marți, 4 februarie 2014

La EURO 2014 de futsal: Rusia & Brazilia – cu golurile, România – cu galeria !

* În fruntea galeriei noastre s-au aflat ieşenii Sergiu Melinte (preşedintele ASEI) şi Ionuţ Grigoraş (unul dintre portarii echipei de futsal CSMS Iaşi) !
Fază din meciul România-Rusia (sursa foto: UEFA)

La Campionatul European de fotbal în sală de la Anvers (Belgia), luni s-au disputat primele două sferturi de finală, care s-au încheiat cu următoarele rezultate:
- Ucraina – Portugalia 1-2 (1-1)
Au marcat: Valenko – min. 12:08, respectiv Cardinal – min. 2:48 şi 22:50.
- România – Rusia 0-6 (0-4)
Au marcat: Robinho – min. 2:41, Shayakhmetov – min. 7:50, Eder Lima – min. 8:12, 15:30 şi 36:47 şi Sergeev – min. 33:25.
Din păcate, tricolorii lui Nelu Stancea nu le-au făcut faţă ruşilor şi brazilienilor naturalizaţi din naţionala Rusiei, pierzând la un scor sever. Românii au evoluat cu multă “frică” în faţa Rusiei, iar lipsa de concentrare în fazele de apărare şi atac au dus la o înfrângere ruşinoasă, în faţa unui adversar extrem de puternic şi care are şanse mari la un loc pe podium la EURO 2014. Din naţionala României nu a evoluat Ion Al-Ioani, care a fost accidentat, iar Marian Şotârcă s-a accidentat şi el grav pe durata primei reprize. De la ruşi nu a evoluat brazilianul Pula (chiar aşa îl cheamă !!!), care a fost suspendat !
Totuşi, într-o arenă cu peste 15.000 locuri (Palatul Sporturilor din Anvers), românii au fost mai buni ca ruşii la capitolul susţinerea fanilor, galeria românilor fiind în prim plan atât pe fondul sonor al meciului, cât şi în transmisiunea directă a partidei pe canalul Eurosport. În fruntea galeriei s-au aflat ieşenii Sergiu Melinte (preşedintele ASEI) şi Ionuţ Grigoraş (unul dintre portarii echipei de futsal CSMS Iaşi) !
Chiar dacă a pierdut partida cu Rusia, naţionala României şi-a îndeplinit totuşi obiectivul la EURO 2014, din Belgia, clasându-se în primele opt formaţii de fotbal în sală continentale.
Au evoluat echipele:
- România: Vlad Iancu  - Florin Matei, Robert Lupu, Marian Şotârcă, Dumitru Stoica, apoi Andrei Grigoraş - Florin Ignat, Marius Matei, Ionuţ Movileanu, Emil Răducu, Cosmin Gherman, Szabolcs Manya, László Szőcs. Selecţioner: Nelu Stancea.
- Rusia: Gustavo - Vladislav Shayakhmetov, Eder Lima, Sergei Abramov, Robinho, apoi Ivan Poddubny - Nikolai Pereverzev, Dmitri Lyskov, Sergei Sergeev, Daniil Kutuzov, Cirilo, Aleksandr Fukin, Ivan Milovanov. Selecţioner: Sergei Skorovich.
- Au arbitrat: Borut Šivic (Slovenia) şi Kamil Çetin (Turcia).
- Cartonaşe galbene: Florin Matei şi Robert Lupu, respectiv Nikolai Pereverzev.
Marţi, pe 4 februarie, se vor disputa celelalte două sferturi de finală de la EURO 2014, care sunt Italia – Croaţia (ora 19.00) şi Slovenia – Spania (ora 21.30).