luni, 31 martie 2014

Insucces pe teren propriu pentru echipa de futsal CSMS Iaşi




* Etapa a 20-a din Liga I de fotbal în sală a programat luni seara, în Sala Polivalentă, meciul CSMS IAŞI - CS UNITED GALAŢI 3-6 (2-5).

În deschiderea meciului de futsal din Sala Polivalentă s-a păstrat un moment de reculegere în memoria celor care au fost odolii arenelor sportive ieşene de-a lungul timpului, fotbalistul Augustin “Coco” Deleanu şi baschetbalistul Costel Moscalu, plecaţi recent în lumea umbrelor.
În faţa a 500 de spectatori, a urmat apoi marele derby al Moldovei la fotbal în sală, care s-a încheiat finalmente cu victoria oaspeţilor de la Dunăre, cei care alcătuiesc o formaţie cu multă experienţă, iar gălăţeanul Petrişor Toniţă, unul dintre portarii naţionalei României de seniori, a dovedit la Iaşi că se află într-o formă de zile mari.
Totuşi, ieşenii au început cu mult aplomb partida de pe teren propriu şi în stilul lor caracteristic au ratat două mari ocazii de gol prin Andrei Despan, după care oaspeţii au deschis tabela prin Cătălin Ivan (min. 4), care nu are însă nici o legătură cu “europarlamentarul” cu acelaşi nume din Dealul Copoului (0-1). Căpitanul localnicilor, Andrei Despan, şi-a spălat păcatele din debutul meciului şi în min. 5 a egalat pe tabela de marcaj (1-1). După o bară a internaţionalului ieşean Radu Pisică, a urmat însă iureşul gălăţenilor, cei care, profitând şi de o mai slabă evoluţie a portarului ieşean Marius Chiriac au înscris de patru ori la rând, prin Claudiu Crăciun (min. 7), acelaşi Cătălin Ivan (min. 9), Viorel Cojoc (min. 12) şi George Buleandră (min. 14). Tabela de marcaj a devenit astfel 1-5 în întâlnirea CSMS Iaşi-CS United Galaţi, un scor neverosimil şi total mincinos prin proporţiile lui, după aspectul general al meciului.
După ce portarul ieşean Marius Chiriac a fost înlocuit cu veteranul Ioan Grigoraş (min. 16), apele s-au mai limpezit pe terenul de joc şi gazdele au punctat de două ori, prin Valentin Pricop (min. 17) şi internaţionalul de tineret Liviu Ruxandari (min. 24), CSMS Iaşi reducând astfel scorul până la 3-5 ! Impinşi de la spate de superba galerie ieşeană, care a cântat tot timpul jocului indiferent de scorul înregistrat pe tabela de marcaj, elevii lui Nelu Stancea se năpustesc în atac şi ratează mari ocazii la poarta lui Toniţă, mai ales prin Radu Pisică (min. 33) şi Victor Mandea (min. 35). Şi cum ocazii se răzbundă întotdeauna, pe un contraatac, gălăţeanul Ovidiu Tudose, în min. 38, înscrie şi stabileşte scorul final: CSMS Iaşi-CS United Galaţi 3-6 (2-5). Şi pentru ca meciul să fie unul “trist” din toate punctele de vedere pentru ieşeni, când mai erau două secunde de joc (min. 39:58), Radu Pisică ratează şi el o lovitură de pedeapsă de la 10 metri, trimiţând balonul pe lângă poarta dunărenilor !
Au evoluat următoarele formaţii:
- CSMS Iaşi:
Marius Chiriac - Liviu Ruxandari, Radu Pisică, Andrei Despan (căpitan), Narcis Cataramă, apoi Ioan Grigoraş - Radu Guţu, Dan Lungu, Valentin Pricop, Andrei Aparaschivei, Victor Mandea, Andrei Luiuz. Antrenori: Nelu Stancea (A 1) şi Florin Nichifor (A 2). Preparator fizic: Florin Trofin. Team-manager: Ionel Popa. Delegat: Ştefan Tudorache. Kinetoterapeuţi: Alexandru Lefter şi Graţiela Olteanu. Maseur: Eduard Apintiliesei. Ofiţer de presă şi crainicul partidei: Dan Teodorescu.
- CS United Galaţi: Petrişor Toniţă - Cătălin Ivan, Viorel Cojoc (căpitan), Andrei Apostol, Ovidiu Tudose, apoi Bogdan Salichi,    Alexandru Tănăsilă - Mihăiţă Bâgu, George Buleandră, Claudiu Crăciun, Octavian Cireş, Daniel Iorga, Gigel Gheorghe. Antrenor: David Asandei.
Au arbitrat Septimiu Burtescu (Târgovişte – A1) şi Georgian Ionescu (Buzău – A2). Rezervă: Vlad Ciobanu (Iaşi). Observator federal: Frusin Florea (Bucureşti). Cronometror: Bogdan Anton (Iaşi).
De menţionat că, în pauza meciului, într-un concurs sportiv dedicat publicului spectator, cu executarea unor penalty-uri de la 6 metri, au câştigat tricouri personalizate cu jucătorii de la CSMS Iaşi şi invitaţii la partida următoare de futsal de la Iaşi, şase suporteri de toate vârstele, aleşi prin tragere la sorţi, ei fiind Valentin Popa, Gicu Dăscăleanu, Gabriel Luca, Cosmin Spaschi, Constantin Cionţan şi viitorul mare fotbalist din Copou, Andrei Pancu.
La finalul meciului din Sala Polivalentă am consemnat următoarele declaraţii în tabăra gazdelor:
- Nelu Stancea: „Mergem mai departe, chiar dacă am pierdut. Dorim să jucăm în turneul play-off şi mai avem şanse să rămânem în primele opt clasate la finalul sezonului regulat !”;
- Ionel Popa: „Am pierdut în faţa unei echipe motivate şi cu dorinţa de a se clasa în primele patru locuri, deci în careul de aşi. Terminând sezonului regulat pe locul 4, CS United Galaţi are avantaj în meciurile care vor urma în play-off, în faţa formaţiei Spicom Sf. Gheorghe, cea de pe locul 5. Plus că echipa oaspete a jucat mult mai bine decât noi în această seară şi a meritat victoria”.
Celelalte rezultate ale etapei a 20-a au fost:
Dunărea Călăraşi - Spicom Sfântu Gheorghe 5-1 (2-1), Sportis Târgovişte - KSE Târgu Secuiesc 6-5 (4-3), FC Progresul Focşani - CFF Clujana Cluj 8-7 (3-4). Marele derby Autobergamo Fiat Deva - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc este programat marţi, pe 1 aprilie, de la ora 18.00, în direct pe Digi Sport, iar City'us Târgu Mureş a stat.
La zi, clasamentul Ligii I de fotbal în sală (futsal) arată astfel:
1. CS City'us Târgu Mureş      18        16        2          0          142-61             50
2. Autobergamo Fiat Deva      17        15        2          0          127-43             47
3. FK Odorheiu Secuiesc        18        14        2          2          138-50             44
4. CS United Galaţi                18        11        0          7          83-73               33
5. Spicom Sfântu Gheorghe    18        9          3          6          80-57               30
6. Dunărea Călăraşi                 18        6          3          9          62-72               21
7. FC Progresul Focşani          18        5          1          12        55-111             16
8. CSMS Iaşi                          18        5          0          13        68-90               15
9. Sportis Târgovişte               18        4          2          12        67-122             14
10. KSE Târgu Secuiesc         19        4          0          15        46-120             12
11. CFF Clujana Cluj              18        2          1          15        59-128             7
Peste două runde, primele opt clasate vor promova în turneul play-off.
Etapa a 21-a, penultima a sezonului regulat, programează meciurile:
- Sâmbătă, 5 aprilie: CS United Galaţi – CS City'us Târgu Mureş (ora 12.00);
- Duminică, 6 aprilie: CSMS Iaşi - FC Progresul Focşani (ora 16.00, la Sala Polivalentă), CFF Clujana Cluj - Dunărea Călăraşi (ora 16.00), Spicom Sf. Gheorghe - Sportis Târgovişte (ora 18.00);
- Luni, 7 aprilie: KSE Târgu Secuiesc - Autobergamo Fiat Deva (ora 17.00).
Va sta Futsal Klub Odorheiu Secuiesc.

* Urmează dubla Ungaria-România, la nivelul echipei de tineret “U 21”

După aceste jocuri menţionate anterior, va urma dubla Ungaria-România, la nivelul echipelor de tineret U 21, primul joc în deplasare (9 aprilie) şi al doilea la Oradea (10 aprilie). La cârma naţionalei de tineret se va afla tot Nelu Stancea, care este şi antrenor principal la CSMS Iaşi, căruia nu i s-a aprobat cererea de “abdicare” de la naţionala de tineret şi rămânerea doar ca selecţioner la naţionala României de seniori, în dorinţa domniei sale de a nu neglija pregătirea echipei sale de club, CSMS Iaşi. “Următoarea acţiune cu naţionala de tineret este prin octombrie, poate până atunci mă lasă şi pe mine doar ca selecţioner la naţionala de seniori. Oricum, mâine sunt chemat la FR Fotbal, pentru a lămuri această chestiune !”, ne-a mai declarat în această seară antrenorul Nelu Stancea. De menţionat că din echipa României “U 21” de futsal face parte şi ieşeanul Liviu Ruxandari.
DAN TEODORESCU
ULTIMA ORĂ: Ultimele rezultate de luni, din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal au fost: U Cluj - Gaz Metan 1-0, FC Vaslui - FC Braşov 1-0, Steaua - FC Botoşani 4-0. Vom revenii cu detalii. (D.T.)














SC Ştiinţa Miroslava Iaşi s-a calificat la turneul final de promovare în prima ligă de volei


Sursa foto: CSM 2007 Focşani

În perioada 29-31 martie, Sala Polivalentă din Focşani a găzduit al doilea turneu play-off din cadrul Diviziei A2 Est de volei feminin.
În ultimul joc al rundei cu nr. 2, CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea a învins pe CSM 2007 Focşani cu scorul de 3-0 (25-17, 25-18, 25-15) şi a devenit prima favorită la calificarea la turneul final din 2-4 mai 2014, cu două victorii al activ.   
În deschiderea ultimei runde, din ziua de luni, 31 martie, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi a obţinut victoria decisivă în faţa formaţiei CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea cu scorul de 3-2 (12-25, 25-16, 25-18, 19-25, 15-10) şi ambele combatante au promovat în ultimul act al competiţiei, clasându-se, cu 6 puncte, pe primele două poziţii ale competiţiei din Vrancea, indiferent de rezultatul ultimul meci de astăzi, CSM 2007 Focşani-CSU Galaţi.
În meciul contra vâlcencelor, antrenorul ieşean Cătălin Ştirbu a utilizat formaţia: Ana Pal - Cătălina Poboroniuc, Raluca Pichiu, Tatiana Diaconiţa, Simona Filip, Andreea Arhip  - Andrada Kozste (libero). Au mai jucat Ana Delescu şi Andreea Buzilă.
Patru jucătoare de bază din lotul ieşencelor sunt accidentate pentru o mai lungă durată, ele fiind Ştefana Petrescu, Andra Ibănescu, Daniel Shapira şi Florina Alexandru.
Şi cum totul nu era deajuns, în meciul de astăzi, Raluca Pichiu s-a accidentat şi ea la genunchi, iar Cătălina Poboroniuc a terminat partida cu o gleznă umflată !
În condiţiile în care s-a jucat la Focşani şi cu patru jucătoare accidentate, calificarea noastră la turneul final merită salutată. Fetele au dovedit tărie de caracter şi au jucat formidabil şi iată că am mai făcut un pas către prima ligă de volei feminin. Vrem să aducem turneul final de promovare la Iaşi, vom licita pentru asta la FR Volei. Sper mult să reuşim să ne îndeplinim obiectivul şi mai ales dorinţa noastră, a tuturor, de a promova în Divizia A1. Poate vom putea recupera măcar două jucătoare accidentate până la turneul final de la începutul lunii mai !”, ne-a declarat după partida de astăzi antrenorul principal Cătălin Ştirbu.
În Seria A2 Vest, turneul al doilea din play-off se dispută în aceste zile la Cluj. În prima rundă, cea de duminică, am consemnat rezultatele: CS Universitatea Cluj - CSU Medicina CNUE II Târgu Mureş 3-0 (25:15, 25:19, 25:15) şi CSM-ADEP Satu Mare - CS Banatul Caransebeş 3-1 (23:25, 25:17, 25:20, 25:23).            
DAN TEODORESCU

A patra remiză consecutivă pentru Răzvan Lucescu !


Petrolul - Dinamo 2-2 (sursa foto: Prosport)

Etapa a 25-a din prima ligă de fotbal a programat duminică două partide, la cea de la Ploieşti asistând şi noul preşedinte al FR Fotbal, Răzvan Burleanu. Rezultatele au fost următoarele:
-
Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti 2-2 (2-1)
Au marcat: Albin – min. 4 (din penalty) şi 34, respectiv Bărboianu –min. 10 şi Guilherme –min. 53 (autogol).
La un penalty neacordat lui Dinamo în min. 45, atunci când Elton a pătruns cu mingea în careu, iar Geraldo a căzut şi a oprit mingea cu mâna, antrenorul Flavius Stoican s-a enervat şi a pătrund în suprafaţa de joc. În urma acestui fapt, Stoican a fost eliminat şi trimis în tribună de către arbitrul bucureştean Radu Petrescu, dar a refuzat să părăsească terenul, meciul fiind întrerupt timp de două minute. Până la urmă, jucătorul Dragoş Grigore a venit la antrenorul dinamovist Flavius Stoican şi l-a convins să respecte decizia arbitrului şi să părăsească terenul ! Ceea ce s-a şi întâmplat ! Pentru antrenorul Răzvan Lucescu a fost a patra remiză consecutivă din tot atâtea jocuri de când se află pe banca tehnică a prahovenilor.
- Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Giurgiu 0-2 (0-0)
Au marcat: Yazalde (min. 61) şi Alibec (min. 90).
Cu noul antrenor Florin Marin pe banca tehnică, Astra obţine o victorie muncită sub Pietricica şi continuă să spere că va încurca Steaua la cucerirea unui nou titlu de campioană. Ceea ce e, totuşi, puţin probabil...
Celelalte rezultate ale rundei au fost: Corona Braşov - Săgeata Năvodari 0-0, Oţelul Galaţi - Concordia Chiajna 2-0 (0-0), FC Viitorul Voluntari - ACS Poli Timişoara 1-2 (1-1), Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj 0-1 (0-0).
Clasamentul la zi în Liga I de fotbal arată astfel:
1. Steaua Bucureşti                 24        17        7          0          53-15   58
2. Astra Giurgiu                      25        16        5          4          54-22   53
3. Petrolul Ploieşti                   25        12        12        1          35-15   48
4. Dinamo Bucureşti               25        11        7          7          36-24   40
5. FC Vaslui                            24        11        6          7          25-16   39
6. Pandurii Târgu Jiu               25        11        5          9          45-31   38
7. CFR Cluj                            25        8          10        7          31-27   34
8. Gaz Metan Mediaş              24        9          6          9          28-26   33
9. Ceahlăul Piatra Neamţ        25        8          9          8          22-23   33
10. FC Botoşani                      24        9          5          10        24-34   32
11. Concordia Chiajna            25        8          7          10        27-33   31
12. ACS Poli Timişoara          25        8          5          12        21-30   29
13. Oţelul Galaţi                      25        8          4          13        28-40   28
14. Săgeata Năvodari              25        6          7          12        21-42   25
15. Universitatea Cluj             24        6          6          12        21-38   24
16. FC Braşov                        24        5          8          11        23-32   23
17. FC Viitorul Voluntari         25        5          8          12        18-42   23
18. Corona Braşov                  25        2          7          16        18-40   13
Luni, 31 martie, se vor disputa ultimele trei partide din runda cu nr. 25, astfel: Universitatea Cluj - Gaz Metan Mediaş (ora 18.30, în direct pe DigiSport 1), FC Vaslui - FC Braşov (ora 19.00, pe DolceSport 1) şi Steaua Bucureşti - FC Botoşani (ora 21.00, pe DigiSport 1).
DAN TEODORESCU

duminică, 30 martie 2014

Ioana Văidăhăzan s-a “argintat” în Liga Campionilor


* Trofeele puse în joc au revenit echipelor KK Mirotex Celje (Slovenia) – la feminin şi Szegedi TE (Ungaria) – la masculin * Echipele germane ale românilor Ioana Văidăhăzan şi Cosmin Crăciun au cucerit medaliile de argint şi respectiv bronz ale competiţiei. 
Ioana Văidăhăzan (sursa foto: Victoria Bamberg)


La Straubing, în Germania, în zilele de 29 şi 30 martie 2014 s-au desfăşurat întrecerile turneului final din Liga Campionilor la popice.
În marea finală feminină, “nemţoaica” Ioana Văidăhăzan şi-a câştigat punctul de echipă după 3-1 la manşe şi 609 p.d. – 607 p.d. în faţa slovencei Barbara Fidel, dar SKC Victoria Bamberg a pierdut până la urmă medalia de aur în faţa lui KK Mirotex Celje, după ce anul trecut câştigase trofeul în faţa aceleaşi formaţii.
În turneul final feminin din Champions League, duminică s-au disputat partidele:
- Finala mică (locurile 3-4):
KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) - KK Pionir Subotica (Serbia) 0,5 - 7,5 la puncte de echipă (6 – 18 la puncte de set / manşe câştigate; 3384 p.d. – 3524 p.d.)             
Rezultate individuale au fost: Grubisic - Jokovic 576 p.d.-589 p.d. (0-4 la manşe); Ostrina - Lukac 565-587 (1-3); Zver - Barac  590-590 (2:2); Pavlic - Santo 571-601 (1-3); Tomasic / Basic Palkovic - Stantic  499-572 (0-4); Peros - Vilov 583-585 (2-2).
- Finala mare (locurile 1-2):
SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - KK Mirotex Celje (Slovenia) 3 - 5 (11,5 - 12,5; 3588 p.d. – 3676 p.d.)
Rezultatele individuale au fost: Văidăhăzan - Fidel 609-607 (3-1); Kastner - Kozmus 541-610 (1-3); Kovacsne-Grampsch - Savic Rada 617-585 (3-1); Imbs - Sajko 612-602 (2,5-1,5); Beiser - Savic Nada 600-642 (1-3); Wlodarczyk - Strelec 609-630 (1-3).
În competiţia masculină, tot duminică, nemţii din Zerbst (fără românul Cosmin Crăciun în formaţie) au învins în finala mică pe croaţii din Zapresic (cei care au eliminat în optimile de finală pe CFR Olimpia ACB Iaşi) şi au cucerit medaliile de bronz ale competiţiei. În finala mare, echipa maghiară din Szeged şi-a păstrat trofeul cucerit anul trecut, de data aceasta în disputa cu croaţii din Zadar.
S-au consemnat rezultatele:
- Finala mică (locurile 3-4):
KK Zapresic (Croaţia) - SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) 2 - 6 (9 - 15; 3727 p.d. - 3948 p.d.)
Confruntările individuale au fost: Milinkovic / Gaspert - Weber 559-663 (0-4); Funda - Helmerich 577-670 (1-3); Bogdanovic - Reiser 673-636 (3-1); Mance - Schondlmeier 642-609 (3-1); Fuckar - Stoklas 681-686 (2-2); Uzelac - Benedik 595-684 (0-4).
- Finala mare (locurile 1-2):
Szegedi TE (Ungaria) - KK Zadar (Croaţia) 5-3 (14,5 – 9,5; 3902 p.d. - 3756 p.d.)
Confruntările individuale s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Sel - Ukalovic 611-641 (1,5-2,5); Zapletan - Bulka 649-603 (3-1), L. Karsai – A. Kovac 648-658 (2-2); Feher – Baljak 629-657 (0-4); Kiss – Marinovic 695-603 (4-0); Kakuk – Cota / Alic  670-594 (4-0).
Câştigătoarele trofeelor puse în joc în Liga Campionilor la popice (ediţia 2013-2014) sunt echipele KK Mirotex Celje (Slovenia) – la feminin şi Szegedi TE (Ungaria) – la masculin.
DAN TEODORESCU

Prima victorie pentru SC Ştiinţa Miroslava Iaşi în turneul de la Focşani


Sursa foto: CSM 2007 Focşani

Sala Polivalentă din Focşani găzduieşte în aceste zile al doilea turneu play-off din cadrul Diviziei A2 Est de volei feminin. În primul joc al etapei a doua, cel de duminică, 30 martie, după un meci tensionat şi care a durat 101 minute, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi a învins pe CSU Galaţi cu scorul de 3-1 (23-25, 25-21, 28-26, 25-14).
Sub conducerea antrenorului Cătălin Ştirbu, SC Ştiinţa Miroalava Iaşi a evoluat în următoarea alcătuire: Ana Pal - Cătălina Poboroniuc, Raluca Pichiu, Tatiana Diaconiţa, Simona Filip, Andreea Arhip  - Andrada Kozste (libero). Au mai jucat Ana Delescu şi Andreea Buzilă.
Patru jucătoare de bază din lotul ieşencelor sunt accidentate pentru o mai lungă durată, ele fiind Ştefana Petrescu, Andra Ibănescu, Daniel Shapira şi Florina Alexandru.
Mergem mai departe cu jucătoarele pe care le avem ! Vream să reuşim calificarea la turneul final de promovare în prima ligă !”, ne-a declarat la sfârşitul partidei de astăzi, antrenorul ieşean Cătălin Ştirbu.
De menţionat că sâmbătă, în prima rundă, au fost consemnate rezultatele: CSM 2007 Focşani - SC Ştiinţa Miroslava Iaşi 3-2 (25-18, 11-25, 25-22, 12-25, 15-10) şi CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea – CSU Galaţi 3-2 (27-25, 16-25, 25-12, 18-25, 15-5).
Duminică, de la ora 18.00, a debutat a doua partidă a zilei, dintre CSM 2007 Focşani şi CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea.
Luni, pe 31 martie, în ultima etapă a turneului vrâncean sunt programate partidele: CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea – SC Ştiinţa Miroslava Iaşi (ora 11.00) şi CSU Galaţi – CSM 2007 Focşani (ora 13.00).
Primele două clasate vor promova la turneul final pentru calificarea în Divizia A1 de volei feminin, programat în intervalul de timp 2-4 mai 2014, într-o localitate încă nedesemnată.
DAN TEODORESCU

Costel Moscalu a plecat în lumea umbrelor !



În Seria a III-a din Liga I de baschet masculin, duminică, de la ora 17.00 şi luni, de la ora 12.00, Sala Polivalentă trebuia să găzduiască “dubla” dintre Politehnica CSŞ Unirea Iaşi şi Rapid Bucureşti, un derby al grupei.
Aceste două meciuri nu se mai joacă însă, deoarece duminică, 30 martie 2014, antrenorul principal al echipei ieşene, Costel Moscalu (FOTO), la doar 48 ani, a decedat, după ce a căzut din picioare în propria locuinţă ! Este o veste groaznică pentru sportul ieşean, deoarece Costel Moscalu, ca jucător şi antrenor, a fost o legendă a baschetului moldav şi nu numai !
De menţionat că, de la vârsta de 27 ani, deci din 1993, Costel Moscalu suferea de diabet de tip I, fiind dependent de insulină.
Vă mai putem spune că preşedintele CSU Politehnica Iaşi, Leonida Antohi, împreună cu comisarul partidelor dintre ieşeni şi giuleşteni, Takacs Karoly (fost în anii din urmă jucător de baschet la Poli Iaşi), de comun de acord cu conducerea Federaţiei Române de Baschet şi cu acceptul clubului rapidist au luat hotărârea ca jocurile de la Iaşi să fie reprogramate. “Mulţumim clubului Rapid Bucureşti şi Federaţiei Române de Baschet pentru înţelegerea arătată în aceste momente de grea suferinţă pentru noi toţi!”, ne-a spus în această seară preşedintele Leonida Antohi.
Luni, 31 martie, de la ora 17.00, Sala Polivalentă ieşeană găzduieşte meciul de futsal din etapa a 20-a din Liga I, dintre CSMS Iaşi şi CS United Galaţi. În debutul meciului, se vor păstra două momente de reculegere, pentru cei care au fost Augustin “Coco” Deleanu şi Costel Moscalu. Dumnezeu să-i ierte şi să-i odihnească şi linişte şi pace ! Condoleanţe familiilor îndurerate !
DAN TEODORESCU

Victorii preţioase pentru CFR Cluj şi ACS Poli Timişoara !


Pandurii-CFR Cluj 0-1 (Sursa foto: Prosport)

Etapa a 25-a din Liga I de fotbal a programat sâmbătă două partide, ambele încheiate cu victoria oaspeţilor. Rezultatele au fost: FC Viitorul Voluntari - ACS Poli Timişoara 1-2 (Băluţă '42, respectiv Szekely '19, Nanu '65) şi Pandurii Târgu Jiu - CFR Cluj 0-1 (Piccolo '90+2).
Vineri, în primele două jocuri ale rundei s-au consemnat rezultatele: Corona Braşov - Săgeata Năvodari 0-0 şi Oţelul Galaţi - Concordia Chiajna 2-0 (Astafei '74, Zaharia '76).
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Steaua Bucureşti                 24        17        7          0          53-15   58
2. Astra Giurgiu                      24        15        5          4          52-22   50
3. Petrolul Ploieşti                   24        12        11        1          33-13   47
4. Dinamo Bucureşti               24        11        6          7          34-22   39
5. FC Vaslui                            24        11        6          7          25-16   39
6. Pandurii Târgu Jiu               25        11        5          9          45-31   38
7. CFR Cluj                            25        8          10        7          31-27   34
8. Gaz Metan Mediaş              24        9          6          9          28-26   33
9. Ceahlăul Piatra Neamţ        24        8          9          7          22-21   33
10. FC Botoşani                      24        9          5          10        24-34   32
11. Concordia Chiajna            25        8          7          10        27-33   31
12. ACS Poli Timişoara          25        8          5          12        21-30   29
13. Oţelul Galaţi                      25        8          4          13        28-40   28
14. Săgeata Năvodari             25        6          7          12        21-42   25
15. Universitatea Cluj             24        6          6          12        21-38   24
16. FC Braşov                       24        5          8          11        23-32   23
17. FC Viitorul Voluntari        25        5          8          12        18-42   23
18. Corona Braşov                  25        2          7          16        18-40   13
Celelalte meciuri ale etapei sunt următoarele:
- Duminică: Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Giurgiu şi Petrolul Ploieşti – Dinamo Bucureşti;
- Luni: Universitatea Cluj - Gaz Metan Mediaş, FC Vaslui - FC Braşov, Steaua Bucureşti - FC Botoşani.

* Ştiinţa Miroslava, câştigă derby-ul judeţului Iaşi în Liga a III-a

În Seria I din Liga a III-a de fotbal, în cadrul rundei cu nr. 20, sâmbătă s-a disputat marele derby Ştiinţa Miroslava – CSM Kosarom Paşcani 2-1 (0-1). Golurile partidei au fost reuşite de
Adrian CARAGEA (min. 73) şi Bogdan Ilie TALPAN (min. 79), respectiv Petru-Alexandru AGRIGOROAEI (min. 44).
Celelalte rezultate ale etapei au fost: SCM Petrotub Roman - Ceahlăul II Piatra Neamţ 1-2, Bucovina Rădăuţi - CSM Moineşti 3-0, Sporting Suceava - Bucovina Pojorâta 0-6, Cetatea Târgu Neamţ - Aerostar Bacău 1-1, iar FCM Dorohoi a stat.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Ştiinţa Miroslava     19        11        2          6          28-17   35 (+8)
2. Kosarom Paşcani     18        9          5          4          36-18   32 (+5)
3. Petrotub Roman      18        9          4          5          28-19   31 (+4)
4. FCM Dorohoi         18        8          6          4          33-23   30 (+3)
5. Cetatea Tg. Neamţ 18        8          5          5          24-20   29 (+2)
6. Bucovina Pojorâta   18        8          4          6          25-26   28 (+1)
7. CSM Moineşti         18        8          1          9          30-31   25 (-2)
8. Ceahlăul II P.Neamţ 19      7          4          8          27-30   25 (-5)
9. Sporting Suceava    18        4          4          10        20-41   16 (-11)
10. Aerostar Bacău     18        4          2          12        13-23   14 (-13)
11. Bucovina Rădăuţi   18        3          5          10        15-31   14 (-13)
Vineri, 4 Aprilie, de la ora 17.00, într-o nouă rundă din sezonul regulat, se vor juca partidele: FCM Dorohoi - Bucovina Rădăuţi, CSM Moineşti - Sporting Suceava, Bucovina Pojorâta - Cetatea Târgu Neamţ, Kosarom Paşcani - Aerostar Bacău, iar Ceahlăul II Piatra Neamţ va sta. Pe 5 aprilie, tot de la ora 17.00, se va disputa un alt derby al Seriei I, Ştiinţa Miroslava - SCM Petrotub Roman.
În altă ordine de idei, să menţionăm că sâmbătă, 29 martie, în ultimele două partide din etapa a 20-a din Seria a II-a Vest a Ligii a II-a de fotbal s-au consemnat rezultatele: CS Universitatea Craiova - FC Bihor Oradea 1-0 şi ASA Târgu Mureş - CS Mioveni 4-0. Conduc în clasament echipele CS Universitatea Craiova - 41 pct, CSM Râmnicu Vâlcea – 35 pct, ASA Târgu Mureş, CS Metalul Reşiţa şi FC Olimpia Satu Mare – ultimele trei cu 31 pct.
DAN TEODORESCU

Românca Ioana Văidăhăzan, în finala Ligii Campionilor la popice



La Straubing, în Germania, în zilele de 29 şi 30 martie 2014 se desfăşoară întrecerile turneului final din Liga Campionilor la popice, la feminin şi masculin.
Sâmbătă, în întrecerea feminină, românca Ioana Văidăhăzan a fost una dintre cele mai bune lansatoare ale echipei SKC Victoria Bamberg (Germania), formaţia sa de club reuşind o  victorie clară în faţa croatelor de la KK  Mlaka Rijeka şi promovarea în finala competiţiei.
În turneul masculin, fără românul Cosmin Crăciun printre titulari, SKV Rot-Weiss Zerbst (Germania) a pierdut la limită disputa cu KK  Zadar (Croaţia) şi va juca duminică doar pentru medaliile de bronz. Tot pentru medaliile de bronz va juca duminică şi fosta adversara a campionilor de la CFR Olimpia ACB Iaşi, echipa croată KK Zapresic, care a pierdut partida din semifinale în faţa deţinătoarei trofeului, Szegedi TE (Ungaria), mai greu totuşi decât a arătat scorul final.
Pe arena de popice din Gäuboden Straubing, semifinalele de sâmbătă, 29 martie, au consemnat rezultatele:
FEMININ:
- SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) 8 – 0 la puncte de echipă (19 – 5 la puncte de set / manşe câştigate;  3703 p.d. - 3397 p.d.)            
Evoluând în deschiderea disputei, românca Ioana Văidăhăzan (Bamberg) şi-a învins adversara directă, Nika Grubisic, cu 3-1 la manşe, după 611-554 la popice doborâte (p.d.).
S-au mai remarcat: Wlodarzyk Beata (640 p.d.) şi Imbs Sabrina (636 p.d.), respectiv Peros Ljiljana (590 p.d.).
- KK Celje (Slovenia) - KK Pionir Subotica (Serbia) 7 - 1 (17,5 - 6,5; 3570 p.d. - 3494 p.d.).
MASCULIN:
- Szegedi TE (Ungaria) - KK Zapresic (Croaţia) 8 - 0 (16 – 8; 3863 p.d. -  3737 p.d.);
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania) - KK  Zadar (Croaţia) 3 - 5 (12 – 12; 3757 p.d. -  3766 p.d.).
Duminică, finalele de clasament programează partidele:
MASCULIN:
- Finala mare (ora locală 15:45, dar 16:45 în România): Szegedi TE (Ungaria) - KK  Zadar (Croaţia); 
- Finala mică (13:15 / 14:15): KK Zapresic (Croaţia) - SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (Germania).
FEMININ:
- Finala mare (ora 10:30 / 11:30): SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - KK Celje (Slovenia).
- Finala mică (08:00 / 09:00): KK  Mlaka Rijeka (Croaţia) - KK Pionir Subotica (Serbia).
La ora locală 13:00 (14:00 în România) – la feminin şi la ora locală 18:00 (19:00) – la masculin sunt programate festivităţile de premiere din Liga Campionilor la popice.
DAN TEODORESCU

sâmbătă, 29 martie 2014

Prima înfrângere în liga a doua de volei feminin pentru SC Ştiinţa Miroslava Iaşi



În perioada 29-31 martie 2014, Sala Polivalentă din Focşani găzduieşte al doilea turneu play-off din cadrul Diviziei A2 Est de volei feminin.
În marele derby de sâmbătă, pe teren propriu, CSM 2007 Focşani a învins pe SC Ştiinţa Miroslava Iaşi cu scorul de 3-2 (25-18, 11-25, 25-22, 12-25, 15-10).
Din păcate, chiar în primul set, ridicătoarea echipei ieşene, Florina Alexandru s-a accidentat grav (ruptura a tendonului lui Achile) şi acest lucru a fost o piedere grea pentru echipa antrenată de Cătălin Ştirbu, care mai are în lot alte trei jucătoare accidentate, ele fiind Ştefana Petrescu (entorsă, cu piciorul imobilizat), Andra Ibănescu (fractură de deget la mâna dreaptă) şi Daniel Shapira (revenită în Israel şi suspectă de apendicită).
În aceste condiţii, în meciul contra gazdelor vrâncene, SC Ştiinţa Miroalava Iaşi a evoluat în următoarea alcătuire: Florina Alexandru – Tatiana Diaconiţa, Cătălina Poboroniuc, Raluca Pichiu, Andreea Arhip, Simona Filip – Andrada Kozste (libero).
Au mai evoluat: Ana Pal (care a rămas acum singura ridicătoare validă a echipei), Ana Delescu şi noua achiziţie Andreea Buzilă (de la CSM Bucureşti).
La finalul meciului, preşedintele grupării ieşene, Eugen Pal, ne-a declarat: “Am pierdut la limită în faţa Focşaniului şi avem acum patru jucătoare accidentate. Cele care au rămas valide vor lupta duminică şi luni pentru două victorii şi pentru calificarea noastră la turneul final de promovare în prima ligă !”.
Într-un alt joc al zilei, CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea a câştigat cu 3-2 partida cu CSU Galaţi.
Celelalte două runde de la Focşani au următorul program de disputare:
Duminică, 30 martie:
- Ora 16.00: SC Ştiinţa Miroslava Iaşi – CSU Galaţi;
- Ora 18.00: CSM 2007 Focşani – CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea.
Luni, 31 martie:
- Ora 11.00: CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea – SC Ştiinţa Miroslava Iaşi;
- Ora 13.00: CSU Galaţi – CSM 2007 Focşani.
Primele două clasate se vor califica la turneul final de promovare în Divizia A1, programat în perioada 2-4 mai 2014. În meciul de sâmbătă, de la Focşani, echipa SC Ştiinţa Miroslava Iaşi a suferit prima înfrângere din actualul sezon competiţional !

* În Divizia A2 Vest, turneul din play-off se dispută la Cluj

În intervalul de timp 30 martie-1 aprilie 2014, Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj va găzdui al doilea turneu din play-off-ul Diviziei A2 Vest de volei feminin. Echipele care vor participa la turneul de promovare alături de gazdele de la Universitatea Cluj, sunt CS Banatul Caransebeş, CSM-Adep Satu Mare şi CSU Medicina CNUE Tg. Mureş (formaţie fără drept de promovare în Divizia A1, fiind o echipă “satelit”). 
Programul turneului de pe malurile Someşului se prezintă astfel:
Duminică, 30 martie:
- Ora 12:00: CSM-Adep Satu Mare – CS Banatul Caransebeş;
- Ora 14:00: “U” Cluj – CSU Medicina CNUE Tg. Mureş;
Luni, 31 martie:
- Ora 14:00: CSU Medicina CNUE Tg. Mureş – CS Banatul Caransebeş;
- Ora 16:00: “U” Cluj – CSM-Adep Satu Mare.
Marţi, 1 aprilie:
- Ora 14:00: CSM-Adep Satu Mare – CSU Medicina CNUE Tg. Mureş;
- Ora 16:00: CS Banatul Caransebeş – “U” Cluj.
Primele două clasate vor ajunge şi ele la turneul final de promovare în prima ligă de volei feminin.
DAN TEODORESCU

Derby moldav de futsal în Sala Polivalentă ieşeană


Nelu Stancea
Etapa a 20-a din Liga I de futsal (fotbal în sală) programează luni, 31 martie 2014, de la ora 17.00, marele derby moldav dintre CSMS IAŞI şi CS UNITED GALAŢI. Meciul va fi găzduit de Sala Polivalentă ieşeană, iar tichetul de intrare la partidă va costa doar 5 lei / persoană.
Ambele echipe îşi doresc cu ardoare victoria, gălăţenii pentru a ocupa o poziţie cât mai confortabilă în turneul play-off, poate chiar un loc în careul de aşi, iar ieşenii pentru a nu rata sub nici o formă calificarea la turneul play-off, deci pentru a clasare în primele opt formaţii la finalul sezonului regulat.
Pentru meciul de luni seara, loturile celor două combatante se prezintă astfel:            
- CSMS Iaşi:
Marius Chiriac, Ioan Grigoraş, Sorin Cojocaru -  Liviu Ruxandari, Radu Pisică, Andrei Despan, Narcis Cataramă, Radu Guţu, Dan Lungu, Valentin Pricop, Andrei Aparaschivei, Victor Mandea, Andrei Luiuz.
Antrenori: Nelu Stancea (A 1) şi Florin Nichifor (A 2). Team-manager: Ionel Popa. Delegat: Ştefan Tudorache. Kinetoterapeut: Graţiela Olteanu. Ofiţer de presă şi crainicul partidei: Dan Teodorescu.
- CS United Galaţi: Petrişor Toniţă, Bogdan Salichi, Alexandru Tănăsilă - Cătălin Ivan, Mihăiţă Bâgu, Viorel Cojoc, Andrei Apostol, Ovidiu Tudose, George Buleandră, Claudiu Crăciun, Daniel Popliacă, Octavian Cireş, Daniel Iorga.
Antrenor: David Asandei.
Partida din Sala Polivalentă va fi arbitrată de brigada alcătuită din Septimiu Burtescu (Târgovişte – A1) şi Georgian Ionescu (Buzău – A2), rezervă fiind  Vlad Ciobanu (Iaşi). Observatorul federal al meciului va fi  Frusin Florea (Bucureşti), iar cronometror Bogdan Anton (Iaşi).
Va fi un meci dificil pentru noi, în faţa unei echipe puternice. În echipa noastră va reintra Radu Guţu, ceea ce va fi un câştig, după o perioadă când a fost accidentat. Sperăm că vom învinge şi cu ajutorul publicului, pe care îl învit în număr cât mai mare în Sala Polivalentă, la un mare derby al Moldovei la fotbal în sală !”, ne-a declarat înaintea partidei antrenorul ieşean Nelu Stancea, care este şi selecţionerul naţionalei României de futsal.
Celelalte meciuri din etapa a 20-a, din perioada 29 martie-1 aprilie 2014, sunt:
Dunărea Călăraşi - Spicom Sfântu Gheorghe, Sportis Târgovişte - KSE Târgu Secuiesc, FC Progresul Focşani - CFF Clujana Cluj, Autobergamo Fiat Deva - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc (un alt mare derby, de pe 1 aprilie, de la ora 18.00, în direct pe Digi Sport 2 sau 3), iar CS City'us Târgu Mureş va sta.
La zi, clasamentul Ligii I de fotbal în sală (futsal) arată astfel:
1. CS City'us Târgu Mureş      18        16        2          0          142-61             50
2. Autobergamo Fiat Deva     17        15        2          0          127-43             47
3. FK Odorheiu Secuiesc        18        14        2          2          138-50             44
4. Spicom Sfântu Gheorghe    17        9          3          5          79-52               30
5. CS United Galaţi                17        10        0          7          77-70               30
6. Dunărea Călăraşi                 17        5          3          9          57-71               18
7. CSMS Iaşi                           17        5          0          12        65-84               15
8. FC Progresul Focşani          17        4          1          12        47-104             13
9. KSE Târgu Secuiesc           18        4          0          14        41-114             12
10. Sportis Târgovişte             17        3          2          12        61-117             11
11. CFF Clujana Cluj              17        2          1          14        52-120             7
În etapa a 21-a, penultima din sezonul regulat, tot pe teren propriu, CSMS Iaşi va întâlni pe FC Progresul Focşani, în ziua de sâmbătă, 5 aprilie, de la ora 17.00, tot în Sala Polivalentă.
DAN TEODORESCU
*** ULTIMA ORĂ: În primul meci al rundei, disputat sâmbătă: Dunărea Călăraşi - Spicom Sf. Gheorghe 5-1 (2-1) !!! Au marcat: Plugaru, Şotârcă, Tomescu, Dumitru şi Cârstea, respectiv Mario Duque Velasco (care a deschis tabela). La oaspeţi nu a evoluat portarul titular Andrei Grigoraş, care este accidentat ! La meci a asistat şi staff-ul echipei CS United Galaţi, adversara Dunării în sferturile de finală ale Cupei României la futsal. 
 

România învinge Germania la handbal feminin ! Chiar de două ori !


Sursa foto: HandbalVolei.ro

Sâmbătă, în al doilea meci de pregătire găzduit de Sala Sporturilor “Lascăr Pană” din Baia Mare, România a învins Germania cu 31-25 (14-12) într-un joc de handbal feminin. Marcatoarele naţionalei pregătite de Gheorghe Tadici au fost Nechita - 7 goluri, Chiper - 5, Manea - 4, Brădeanu - 4, Ardean-Elisei - 3, Hotea - 3, Băbeanu - 2, Buceschi - 1, Ciuciulete - 1, Oltean - 1.
Vineri, în prima manşă, tot la Baia Mare, România a învins Germania cu scorul de 33-32 (17-16), golul victoriei fiind reuşit de Aurelia “Mica” Brădeanu, cu 6 secunde înainte de finalul jocului.
Pentru România au evoluat: Ungureanu, Paşca, Dedu - Nechita - 7, Buceschi - 6 (4 din 7 metri), Brădeanu - 5 (1), Băbeanu - 5 (1), Ardean-Elisei - 3, Manea - 3, Pintea - 2, Oltean - 1, Ciuciulete - 1, Hotea, Chiper, Tudor, Marin, Luca.
Pentru Germania au evoluat: Giegerich, Marz - Geschke – 7 goluri, Minevskaja - 5, Susann Muller - 4 (1), Naidzinavicius - 4, Huber - 3 (1), Steinbach - 3, Anne Muller - 3, Nadgornaja - 2, Zapf - 1 (1), Hubinger, Beier, Loerper, Lang, Augsburg, Behnke. Antrenor: Heine Jensen.
După cele două victorii împotriva Germaniei, elevele lui Gheorghe Tadici vor mai avea un cantonament de pregătire în perioada 14-17 aprilie, iar de la 1 iunie se va intra în linie dreaptă pentru cele două meciuri oficiale contra Belarus, din preliminariile Campionatului European din 2014.
În grupa sa de calificare la turneul final, cea cu numărul 6, România a fost învinsă de Norvegia în primele două partide disputate în octombrie 2013, cu 25-23 şi 30-18. Norvegia este deja promovată la turneul final, după (33-29 cu Belarus, de pe teren propriu), iar pentru al doilea loc calificabil se vor bate România şi Belarus, pe 11 iunie (în Belarus) şi 15 iunie 2014 (în România).
La turneul final al CE 2014, din perioada 7-21 decembrie, sunt calificate direct echipele naţiunilor organizatoare, Ungaria şi Croaţia, iar oraşele care vor găzdui partidele turneului final for fi Budapesta, Debrecen şi Gyor (din Ungaria), respectiv Zagreb, Varadzin şi Porec (din Croaţia).
DAN TEODORESCU