vineri, 21 martie 2014

S-au stabilit sfert-finalistele din Europa League

Sursa foto: UEFA

Joi seara au avut loc partidele retur din optimile de finală ale competiţiei internaţionale de fotbal denumite Europa League.
Au fost meciuri atractive, în unul dintre ele ajungându-se la loviturile de departajate de la 11 metri. S-au consemnat rezultatele:
-
Anji Mahacikala - AZ ALKMAAR 0-0 (în tur 0-1)
- FC VALENCIA  - Ludogoreţ Razgrad 1-0 (în tur: 3-0)
A marcat: Alcacer – min. 59. La oaspeţi, Moţi a fost integralist şi a încasat un cartonaş galben în minutul 26.
- Viktoria Plzen - OLYMPIQUE LYONNAIS 2-1 (în tur: 1-4)
Au marcat: Kolar – min. 60 şi Petrzela – min. 62, respectiv Gomis – min. 45+2.
- BENFICA LISABONA - Tottenham 2-2 (în tur: 3-1)
Au marcat: Garay – min. 34 şi Lima – min. 90+3, respectiv Chadli – min. 78 şi 79.
- Fiorentina - JUVENTUS TORINO 0-1 (în tur: 1-1)
A marcat: Pirlo – min. 72.
- Salzburg  - FC BASEL 1-2 (în tur: 0-0)
Au marcat: Soriano – min. 22, respectiv  Streller – min. 51 şi Sauro – min. 60. Din min. 30, meciul a fost întrerupt  timp de 10 minute, din cauza unor obiecte aruncate în teren de suporterii echipei elveţiene.
- Betis Sevilla - FC SEVILLA 0-2, apoi 3-4 la penalty-urile de departajare (în tur: 2-0)
Au marcat: Reyes – min. 20 şi Bacca – min. 75. Apoi a fost 3-4 la loviturile de departajare de la 11 metri.
- Napoli - FC PORTO 2-2 (în tur: 0-1)
Au marcat: Pandev – min. 21 şi Zapata – min. 90+2, respectiv Ghilas – min. 69 şi Quaresma – min. 76.
Vineri, la Nyon, începând cu ora 13.00, vor avea loc tragerile la sorţi pentru sferturile de finală din Liga Campionilor şi Europa League, în direct pe Digi Sport 1.