miercuri, 9 aprilie 2014

Chelsea Londra şi Real Madrid, în careul de aşi al Ligii Campionilor

Chelsea-PSG (sursa foto: UEFA)

Marţi seara s-au disputat primele două meciuri retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Au fost consemnate următoarele rezultate:
- Chelsea Londra (Anglia) - Paris Saint Germain (Franţa) 2-0 (în tur 1-3)
Au marcat “rezervele” Schurrle – min. 32 şi Demba Ba – min. 87. Schurrle l-a înlocuit pe Hazard (accidentat) în min. 18, iar Demba Ba pe Lampard în min. 66. Ibrahimovic nu a evoluat la echipa franceză, fiind accidentat.
- Borussia Dortmund (Germania) - Real Madrid (Spania) 2-0 (în tur 0-3)
A marcat Reus – min. 24 şi 38. În minutul 17, neamţul Weidenfeller a apărat un penalty executat de Di Maria. Fără Ronaldo, Real pierde returul de la Dortmund, dar nu şi calificarea în semifinale.
Miercuri, de la ora 21.45, se dispută celelalte două sferturi, ele fiind Bayern Munchen (Germania) - Manchester United (Anglia) - în tur 1-1 şi Atletico Madrid (Spania) - FC Barcelona (Spania) - în tur 1-1. Cele două partide vor fi transmise în direct pe primele două programe de la Digi Sport şi Dolce Sport.
Tragerea la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor va avea loc vineri, la Nyon.